Skocz do zawartości

Łuk okołozenitalny i inne


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Tegoroczny urlop spędziłem w Giżycku. Udało mi się tam zaobserwować piękne tęczowe halo słoneczne oraz słońce poboczne. Pognałem szybko po aparat, jednak mimo że trwało to może z 10 minut zjawisko zniknęło i przerodziło sie w łuk okołozenitalny, który to juz uwiecznilem na kliszy.

Dodaję jeszcze ładną chmurkę z Giżycka i promienie słoneczne, ale juz z balkonu mojego mieszkania.

promienie sloneczne.jpg

 

chmura.jpg

 

luk okolozenitalny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by tak stworzyć listę zjawisk/obiektów astro/atmosferycznych które warto zobaczyć w życiu? Ja mam przykładowo z takich zjawisk rzadkich: sun pilar(chyba tak to się nazywa jak coś źle to niech mnie kto poprawi) i klin światła zodiakalnego plus tam jeszcze różne hala :lol: Nie mam niestety zielonego błysku i zorzy polarnej. :evil: Czego bardzo żałuję ale postaram się nadrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by tak stworzyć listę zjawisk/obiektów  astro/atmosferycznych które warto zobaczyć w życiu? Ja mam przykładowo z takich zjawisk rzadkich: sun pilar(chyba tak to się nazywa jak coś źle to niech mnie kto poprawi) i klin światła zodiakalnego plus tam jeszcze różne hala  :lol:  Nie mam niestety zielonego błysku i zorzy polarnej.  :evil: Czego bardzo żałuję ale postaram się nadrobić.

 

Jezeli chcesz zobaczyc zielony promien, to nie jest to trudne. Wbrew pozorom to calkiem czeste zjawisko. Wystarczy ogladac zachody Slonca przez dobra lornetke, i jezeli powietrze jest wystarczajaca czyste, na gornej krawedzi Slonca pojawia sie zielony klaczek. Najczesciej widac go dopiero, gdy Slonce juz calkiem chowa sie za horyzontem, ale czasem mozna go zobaczyc nawet, gdy cale slonce jest jeszcze (albo juz) widoczne, jak na tym zdjeciu: http://www.intersoft.it/galaxlux/BF171001_26.htm

Ja specjalnie nie poluje na zielone promienie, ale czesto ogladam zachod Slonca przez lornetke (np w pracy, gdzie mam czysty horyzont we wszystkich kierunkach), i widze to zjawisko srednio raz na miesiac, moze dwa...

 

Z rzadszych halo polecam polowanko wlasnie na luk okz, halo 46st i luk Parry'ego. Sa dosyc egzotyczne, ale jeszcze na tyle czeste, ze jak sie czlowiek za nimi rozglada, to na pewno w koncu zobaczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.