Skocz do zawartości

Pseudo-tutorial RGB - masakracja zdjęć Szymka + odpowiedź dla Taysona


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W Maxim DL przy składaniu koloru jest wybór, poza RGB i CMYK, modelu CIELab.

Czy to to samo, czy tylko zbieżność nazw?

Na Wiki jest artykuł na temat CIElab i przestrzeń kolorów wygląda podobnie do tego z PSa.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIELab to ustandaryzowana forma Lab, gdzieś jeszcze spotkałem CIEXYZ - imho obecnie Lab i CIELab stosowane są wymiennie - i nie mylić tego z CIELUV - to ostatnie to transformata LAB ;) przypomina rozkładem sRGB

 

Mała sugestia, żeby uważać na mieszanie w jednym zdaniu modeli koloru (RGB, CMYK, Lab, Grayscale, etc.) i przestrzeni (color space, gamut, sRGB, AdobeRGB, etc.). Obserwując dyskusje w internecie można niestety dojść do wniosku, że mylenie tych pojęć wprowadza ogromną frustrację, co w efekcie przekłada się na nieprawidłowe stosowanie.

 

Do tego są jeszcze profile (określające plik, urządzenie, itp) :)

 

Trzeba będzie kiedyś nagrać odcinek mojego bajdurzenia o modelach, przestrzeniach, gamutach, profilach i innych dzikich wężach.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt - może dodam tylko, że "energii" takim dyskusjom dodaje wikipedia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/SRGB

https://pl.wikipedia.org/wiki/RGB

czy

https://pl.wikipedia.org/wiki/CIELab

 

które prowadzą w opisie do

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przestrze%C5%84_barw

 

;)

 

popularne toto na wszelkiego rodzaju forach fotograficznych :)

 

a jak ktoś "kliknie" w wersję anglojęzyczną:

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_space

 

znajdzie tam ładne wytłumaczenie, co, jak i w jakim kontekście używane.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mała sugestia, żeby uważać na mieszanie w jednym zdaniu modeli koloru (RGB, CMYK, Lab, Grayscale, etc.) i przestrzeni (color space, gamut, sRGB, AdobeRGB, etc.). Obserwując dyskusje w internecie można niestety dojść do wniosku, że mylenie tych pojęć wprowadza ogromną frustrację, co w efekcie przekłada się na nieprawidłowe stosowanie.

 

Do tego są jeszcze profile (określające plik, urządzenie, itp) :)

 

Trzeba będzie kiedyś nagrać odcinek mojego bajdurzenia o modelach, przestrzeniach, gamutach, profilach i innych dzikich wężach.

Adam

Sorry za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać. Myślę, że gdybyś zorganizował cykl płatnych warsztatów to chętnych byłoby sporo. Jak coś ja się piszę pierwszy :)

pk

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam

Sorry za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać. Myślę, że gdybyś zorganizował cykl płatnych warsztatów to chętnych byłoby sporo. Jak coś ja się piszę pierwszy :)

pk

 

Dzięki!!! Nie ma chyba większego potwierdzenia dla sensowności pracy, niż jak ktoś "chce ci za coś zapłacić". Bardzo doceniam.

 

Żeby jednak zarabiać, najpierw trzeba dać coś od siebie - dlatego chciałbym takie którkie tutki nagrywać za darmo. Zrobienie takiego 30 minutowego klipu to są jakieś 2 godziny pracy, czyli jeszcze w granicach racjonalności.

 

Choć przyznaję, że główny problem takich projektów edukacyjnych to motywacja. Dlatego darmowe inicjatywy zawsze się kończą - wcześniej, czy później. Do póki jest ta moc, trzeba robić :D

 

Zachęcam też innych do takiej zabawy. Wg mnie - nie trzeba być zaawansowanym, żeby się taką wiedzą dzielić. Poza tym - takie dzielenie się wiedzą jest też świetną nauką dla autora. To taki paradoks, ale udowodniony naukowo :)

 

PS. O ile dobrze pamiętam, to ktoś tu na AP ogłaszał się z płatnymi kursami. Skorzystaliście?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jednak zarabiać, najpierw trzeba dać coś od siebie - dlatego chciałbym takie którkie tutki nagrywać za darmo.

Zgadzam się, może nie nagrywam za dużo (ale chcę zacząć) ale w Bieszczadach będę miał test przekazywania wiedzy :-) Mam nadzieję, że będzie to wartość dodana.

 

Zachęcam też innych do takiej zabawy. Wg mnie - nie trzeba być zaawansowanym, żeby się taką wiedzą dzielić. Poza tym - takie dzielenie się wiedzą jest też świetną nauką dla autora. To taki paradoks, ale udowodniony naukowo :)

Chcę zrobić cykl podstawowych tutoriali pod szyldem "Astrowizji" :-) żeby zachęcić do uczestnictwa tych początkujących :-)

 

Tak czy siak - dzięki Adam za porcję solidnej wiedzy :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. O ile dobrze pamiętam, to ktoś tu na AP ogłaszał się z płatnymi kursami. Skorzystaliście?

 

 

Wątpie żeby ktoś skorzystał patrząc na zdjęcia tej osoby jakie sama wykonała. Co innego w twoim przypadku, myślę że te mini tutoriale będą miały dużo wyświetleń(jak na standardy astronomi), a jakby dodać angielskie napisy? Na youtube można zarabiać, ale z obróbki astrofotografi chyba ciężko bo za mało ludzi się tym interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wątpie żeby ktoś skorzystał patrząc na zdjęcia tej osoby jakie sama wykonała. Co innego w twoim przypadku, myślę że te mini tutoriale będą miały dużo wyświetleń(jak na standardy astronomi), a jakby dodać angielskie napisy? Na youtube można zarabiać, ale z obróbki astrofotografi chyba ciężko bo za mało ludzi się tym interesuje.

 

Mam wątpliwości - czy to ma sens "komercyjny". Tych odsłon jest jednak niewiele. Jak wrzucam w internecie wideo z innej kategorii - to robi kilkadziesiąt tysięcy. Astro - 100, czasami kilkaset w porywach. Gdybym robił to po angielsku - miałoby kilka tysięcy. Żeby zarabiać na YT trzeba mieć miliony wyświetleń :D (btw mój najpopularniejszy film na YT w temacie VR zarobił... uwaga, 1,8$). LOL :)

 

Już prędzej uwierzę, że coś czasami u mnie kupicie w ramach zaufania na http://astroking.pl wtedy może się odbije czas na filmy :) To taki marketing wzajemnych korzyści.

 

Zresztą - o czym my mówimy. Nagrałem dopiero dwa filmiki o wątpliwej jakości, z dźwiękiem jak z pierwszych telefonów Bell'a. Daleka jeszcze przede mną droga. I tak jestem wdzięczny, że jeszcze nikt po mnie nie pojechał (o dziwo). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napisałem, że ciężko, ale się da. Ja tam kiedyś dałem tutorial z FIFY bardzo dawno i zarobił 200zł szkoda że wypłacają od 70 dolarów. Nie mówię o dużych kwotach, ale może coś wpaść oczywiście jeśli to rozpowszechnić na język angielski.

 

Są wyjątki które mają dużo wyświetleń, ale nie wiem od czego to zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Trafiłem na problem bladych kolorów przy obróbce, których nie mogłem za bardzo wyciągnąć. Poszukując jakiś rad jak sobie z tym poradzić trafiłem na filmik @Adam_Jesion (lecz akurat google podrzuciło mi wpis z innego forum, gdzie ktoś wkleił ten filmik). Dla mnie ten filmik to masa nowej wiedzy, która od razu dała mi mega efekty przy obróbce. Jak zobaczyłem jakie efekty daje podbijanie saturacji w Lab Color Mode to zadałem sobie pytanie "Czemu nigdzie wcześniej o tym sposobie nie widziałem żadnej wzmianki, a we wszystkich tutorialach, które oglądałem saturację podbijali w RGB?".

 

@Adam_Jesion dziękuję za ten wartościowy filmik. W trakcie oglądania go pomyślałem sobie "To jest gość, który widać, że bardzo dobrze ogarnia temat obróbki astrofoto i chętnie kupiłbym od niego jakiś kompleksowy kurs o obróbce astrofotografii" :) 

Edytowane przez Przemotar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.