Skocz do zawartości

Prognozowanie pogodnych nocy :-(


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Moja miejscówka, skąd fotografuję niebo, oddalona jest od mojego miejsca zamieszkania kilkadziesiąt kilometrów.

Przed wyjazdem, sprawdzam prognozy pogody w kilku źródłach i dopiero jak dobre prognozy pokrywają się we wszystkich trzech:

1. http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2142

2. https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/czersk-%c5%9awiecki_poland_3100983

3. http://www.skippysky.com.au/Europe/

pakuję graty i jadę.

Nie zawsze jednak jest tak różowo i bywa, że rozpogodzenie nie nadchodzi.

Tak też było wczoraj... :Boink:

Mimo, że we wszystkich prognozach bezchmurne niebo spodziewane było już od godz 18., to do 1. w nocy, kiedy postanowiłem wrócić do domu, niebo całe było w gęstych chmurach.

 

Moje pytanie: jakich metod / źródeł prognoz używacie, aby historii jak wyżej opisana było jak najmniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sat24.com

Na godzine przed wyjazdem patrzysz na rozklad ukladow barycznych, kierunki przesuwania sie mas powietrza i frontow. Nie trzeba miec wyksztalcenia meteorologa - to jest dosc intuicyjne.

 

Tak zapomniałem dopisać, że foto satelitarne na tym portalu też obserwuję, ale raczej już przed samym wyjazdem.

Wczoraj patrząc na kierunek przesuwających się chmur, nic nie wróżyło fiaska mojego wyjazdu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zestawiłem na swoim blogu takie coś:

http://500-mm.blogspot.com/2016/10/dalekie-obserwacje-analiza-warunkow.html

 

sprawdza się to przy dalekich obserwacjach (gdzie trzeba pokonać ponad 100 km syfiastego przyziemnego powietrza), więc sprawdzać będzie się też przy astro, jednak trzeba brać poprawkę na chmury. Bo przy dalekich obserwacjach chmury (te średnie i wysokie) nie mają aż takiego znaczenia.

 

Może komuś się przyda

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zestawiłem na swoim blogu takie coś:

http://500-mm.blogspot.com/2016/10/dalekie-obserwacje-analiza-warunkow.html

 

sprawdza się to przy dalekich obserwacjach (gdzie trzeba pokonać ponad 100 km syfiastego przyziemnego powietrza), więc sprawdzać będzie się też przy astro, jednak trzeba brać poprawkę na chmury. Bo przy dalekich obserwacjach chmury (te średnie i wysokie) nie mają aż takiego znaczenia.

 

Może komuś się przyda

 

Fajne, ale raczej nie na temat.

Przedstawiłeś analizę zjawiska, które już się zdażyło.

Spróbuj przewidzieć to co jeszcze nie nastąpiło... i tu już będzie trudno lub wręcz niemożliwe przewidzenie jaka będzie pogoda,

bo przecież jesteśmy amatorami, nie profesjonalistami meteorologami.

Również kierunek obserwacji jest, z goła inny.

Nam zależy na "kryształowym" niebie w pionie(takie moje uogólnienie kierunku), a nie w poziomie.

W związku z tym zachmurzenie musi być zerowe.

Ale nie o to chodzi, żeby być / stać się domorosłym meteorologiem...

Chodzi o to, jak mniemam, żeby spośród licznych serwisów meteorologicznych wybrać te,

które podają prognozy najbardziej trafnie, a odrzucić te których informacje są nierzetelne,

mało szczegółowe i często mijają się z prawdą.

Na wstępie podałem trzy serwisy, które uważam za dość wiarygodne.

Kilka przykładów również już tu Koledzy podali, będę testował jak często ich prognozy są błędne.

Szczególnym niestety przypadkiem jest ten, który opisałem na początku,

kiedy nawet profesjonaliści byli w błędzie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajne, ale raczej nie na temat.

Przedstawiłeś analizę zjawiska, które już się zdażyło.

Spróbuj przewidzieć to co jeszcze nie nastąpiło...

 

Na podstawie wiedzy o parametrach pogodowych i analogii do zjawisk przeszłych można przewidywać z dużą pewnością zjawiska przyszłe. W tym przykładzie na podstawie meteorogramów z meteo.pl przewidziałem z wyprzedzeniem 4 dni dobrą pogodę i wykorzystałem ją do zrobienia zdjęć...a że przytoczony przykład miał miejsce w 2016 roku nie ma nic do rzeczy.

 

edit: literówki

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często mnie ludzie pytają czy będzie padał deszcz, no bo przecież przepowiadam pogodę do astronomii to powinienem wiedzieć. Odpowiadam, że nie wiem, bo ja przepowiadam jedynie czy będzie czyste niebo czy nie będzie, jakie będą chmury, czy będzie deszcz, śnieg, grad to mnie już nie interesuje, skoro chmury będą to już jest po temacie. Wtedy patrzą dziwnie i już nie jestem wiarygodny w ich oczach ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na podstawie wiedzy o parametrach pogodowych i analogii do zjawisk przeszłych można przewidywać z dużą pewnością zjawiska przyszłe. W tym przykładzie na podstawie meteorogramów z meteo.pl przewidziałem z wyprzedzeniem 4 dni dobrą pogodę i wykorzystałem ją do zrobienia zdjęć...a że przytoczony przykład miał miejsce w 2016 roku nie ma nic do rzeczy.

 

edit: literówki

 

Sorry, może czegoś nie doczytałem...?

Z Twojego tekstu wyraźnie wynika, że nie prognozowałeś, tylko obserwowałeś przez 4 dni korzystną prognozę dla konkretnego dnia i sprawdzałeś czy ta prognoza się nie zmieni, czy się utrzyma do tego dnia.

Jeśli na tym polega przewidywanie pogody... to OK.

Pisząc, że "...na podstawie meteogramów z meteo.pl przewidziałem z wyprzedzeniem 4 dni dobrą pogodę..." mijasz się z prawdą:

niczego nie przewidziałeś, bo ta dobra pogoda jest tam wyraźnie wyrysowana (patrz 1 mapka - oczywiście nie mam na myśli Twojego zakreślenia) i potrafi to wskazać nawet dziecko.

Pytanie tylko czy się utrzyma? Trzeba obserwować i to właśnie robiłeś, by 4. dnia przekonać się o tym.

 

I właśnie dla tego, żeby taka obserwacja prognozy nie doprowadziła do rozczarowania, przynajmniej ja, obserwuję jednocześnie trzy serwisy pogodowe, o których napisałem na początku. Porównuję je i jeśli w dniu kiedy pogoda ma nastąpić prognozy są zgodne, mam prawie pewność, że mój wyjazd na miejscówkę nie będzie rozczarowaniem.

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było takie:

 

Moje pytanie: jakich metod / źródeł prognoz używacie, aby historii jak wyżej opisana było jak najmniej?

 

...więc podałem przykład na to że przy odrobinie wiedzy z meteo.pl da się wycisnąć z wyprzedzeniem dosyć trafną ocenę warunków meteo. Więcej nie będę komentować, o to chyba chodziło?, a prognoza jak wiadomo - jest tylko prognozą. To że mijam się z prawdą, czy to że dziecko wyczytuje z meteorogramów dobrą pogodę... spoko... to twoja opinia. Myślałem że pomogłem zwrócić uwagę na pewne istotne elementy prognoz meteo.pl ukierunkowane na dobrą widzialność poziomą i pionową, i samą sprawdzalność prognoz... no ale jeśli to wszystko jest tak oczywiste to nie będę produkować się dalej.

Życzę sukcesów w okiełznaniu prognoz pogody. Pozdrawiam i bez odbioru.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.