Skocz do zawartości

Messier - od najłatwiejszego do najtrudniejszego


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

mam taką propozycję, aby obiekty Messiera sklasyfikować od najłatwiejszych do najtrudniejszych w znalezieniu ich na niebie. Tematyka wydawałaby się łatwa bo wystarczyłoby się łatwa bo wystarczy sklasyfikować obiekty wg jasności ale np taka M100 choć malutka dzięki swojej sąsiadce wcale nie jest trudna do odnalezienia.

Można by było podzielić jako obiekty bardzo łatwe, łatwe trudne i bardzo trudne, ale pozostawiam propozycję klasyfikacji jako temat otwarty.

Jeśli temat już był proszę o jego usunięcie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w Tabeli Wimmera jest 50 ze 110 Messierów i są właśnie te łatwiejsze (czy ciekawsze). A już na pewno te które można zobaczyć w małym teleskopie.

I o ile sama kolejność dla kolejności akurat mnie niezbyt interesuje (spór czy jakieś M będzie na 78 czy 84 miejscu jakoś mnie nie fascynuje) o tyle gdyby ktoś napisał listę trudnych Messierów to ja jestem za

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj temat na cloudynights z pogrupowanymi Messierami:

https://www.cloudynights.com/topic/497663-ranking-of-messier-objects-by-easiness-of-seeing/

 

Dodatkowo poruszony temat widoczności obiektów gołym okiem.

można powiedzieć, że tu jest to o czym myślałem

 

 

Here's the list from my website sorted by ease of visibility through my 7-inch Dob under urban skies. I think this is probably the best guide for a typical newbie in a bright suburb with a medium-sized scope.

 

Very Easy

 

M5, M11, M13, M22, M35, M42, M45

 

Easy

 

M2, M3, M6, M7, M15, M16, M17, M23, M25, M27, M28, M29, M30, M31, M32, M34, M36, M37, M38, M19, M40, M41, M43, M44, M46, M47, M48, M50, M52, M53, M57, M66, M67, M80, M81, M82, M92, M93, M104

 

Moderate

 

M1, M8, M9, M10, M12, M14, M18, M19, M21, M24, M26, M49, M51, M54, M56, M58, M60, M62, M63, M64, M65, M69, M70, M71, M72, M75, M76, M77, M78, M79, M84, M85, M86, M87, M88, M89, M94, M96, M105

 

Hard

 

M4, M33, M55, M59, M73, M83, M90, M95, M99, M107, M108, M109, M110

 

Very Hard

 

M20, M68, M74, M91, M97, M98, M100, M101

 

 

 

Więc dla pociągnięcia tematu zapytam. A Wy doświadczeni grupowicze co na to powiecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam całkiem świeże odczucia z łapania wszystkich Messierów w jedną noc, a to dobra podstawa do takiego porównania (poza kilkoma przypadkami jak szybko uciekające obiekty).

 

Mała uwaga do powyższej listy - mam wrażenie że brana pod uwagę jest tylko charakterystyka obiektu (jasność, wielkość) a brak ważnego elementu położenia i sąsiedztwa. Przykładowo dla mnie M41 jest bajecznie prosta z powodu sąsiedztwa z Syriuszem. M1 też umieściłbym wyżej. Absolutnie nie sprawa mi problemu M97, która jest określana jako "very hard".

Czasem łatwiejszy jest ciemniejszy i mniejszy obiekt, który znajduje się blisko czegoś charakterystycznego niż większy i jaśniejszy, który jest pośrodku niczego albo przeciwnie - otoczony innymi podobnymi obiektami.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzkrz, lista z CN jest bardzo specyficzna i może być punktem odniesienia, ale raczej tylko w warunkach opisanych na wstępie - średniej wielkości teleskop, niebo miejskie/podmiejskie (co zresztą jest parę razy zaznaczone w dyskusji na CN). Dlatego np. większe obiekty o niewielkiej jasności powierzchniowej (M20, M33, M101) są w grupie trudne/bardzo trudne, choć na wiejskim niebie nie są wielkim wyzwaniem dla lornetki 10x50.
Choć niektóre rzeczy na tej liście (np. M4 jako trudna) wciąż mnie zastanawiają.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale raczej tylko w warunkach opisanych na wstępie - średniej wielkości teleskop, niebo miejskie/podmiejskie

 

Też tak sądzę. Spojrzałem na listę, widzę na ostatnim miejscu M101 i się dziwię - przecież u mnie widać ją bezproblemowo w 10x50. Doczytuje, że chodzi o miejskie niebo.

Choć sam zbyt dobrego nieba nie mam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, mozna sporo dyskutowac co do trudnosci niektórych emek. Ten ranking CN o tyle rozsądny, że odpowiada typowo podmiejskim warunkom. No bo jaka sztuka opracowac cos takiego dla Bieszczad? Byly by tam jedynie łatwe i średnio-łatwe. Ja w swoim zeszyciku (dla Synt 5 i 8 )przyjąłem 2 skale trudnosci: widocznosc obiektu (1-7) i jak łatwo go zlokalizowac (a-c). Z Messierow najtrudniej mialem jednak ze slynną koniczynką, której miejsce kazdy odnajdzie bez problemu;) juz sam teleskop-zabawka Messiera swiadczy, ze to lajt poluszyn powoduje prawie całą trudnosc _ i tu zgoda z niską i rozmytą M4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.