Skocz do zawartości

Zakup kopuły astronomicznej do ogródka


Przemysław_R

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Po krótkim zapoznaniu chciałem się dowiedzieć czy mógłby mi ktoś polecić jakieś obserwatorium do ogródka - mam fajne miejsce i na pewno taka inwestycja dla mnie będzie trafiona. Mam budżet około 30 000 zł max. Mam noy dom i specjalną wylewkę juz przygotowaną o średnicy około 320 cm

Proszę o porady.

Pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź ale nie interesuje mnie zdanie producenta tylko zdanie użytkownika.

Długie lata pracuje jako przedstawiciel handlowy i dobrze wiem jak to wygląda od podszewki.

Muszę podjechać w kilka miejsc i dokładnie zobaczyć m in na zabezpieczenia bo np okradziono nas w naszym domku w górach i jest to bardzo ważny aspekt dla nas.

A jakieś obserwatoria koło wrocławia ktoś zna bo jadę tam z rodzinką na weekend majowy ?

serdecznie pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu mam ScopeDome 2M. Gdyby nie to, to szybko bym się zniechęcił. Byłem najnormalniej zmęczony tym jeżdżeniem z setupem, rozstawianiem się (na początku to trwało 1,5h), szukanie problemów bo "zawsze coś" i mrożeniem tyłka :) Wiem, że większość odpowie, że widzi w tym przyjemność, ale widocznie ja jestem z "gorszego sortu".

Obecnie idę do kopuły raz na miesiąc, dwa przegonić pająki. Zwykle patrzę przez okno czy są gwiazdki, loguję się na jakiś używany PC w kopule i po 15 min idzie sesja. Koledzy w Zatomia widzieli jak robiłem to zdalnie.

 

Co do zabezpieczeń, to chyba żadna kopuła nie spełni wymogu zostawienia jej samopas na pustkowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację .Wczoraj rozmawiałem z żoną że raczej ''porwiemy'' się na kopułę 3 metrową ze względu na to że dość często znajomi do nas przyjeżdżają na grilla a dla uatrakcyjnienia wieczoru można by dodatkowo przy lampce wina pooglądać niebo ( do 8 osób ) . Po obejrzeniu stron i zdjęć nasuwa mi się kilka pytań :

 

- czy kopuła obracające się u podstawy nie będzie niebezpieczna gdy w środku będzie dużo ludzi i nie zahaczy o kogoś ?

- chciałem zrobić sobie ładne dojście z kamieni - jeśli w nocy będę wychodzić lub ktoś to jeśli kopuła się obraca to muszę się zatrzymać w wyznaczonym miejscu żeby nie depnąć do mokrej trawy ?

- czy przy otwartej klapie kot albo inne zwierzątko nie wejdzie do środka bo okno jest bardzo nisko podłogi

- czy dałoby się uniknąć przechodzenia przez próg do środka i zrobić jakieś normalne wejście bez przeszkód ( po kilku drinkach może być ciężko ? )

- gdzie mógłbym w środku sobie postawić biurko na osprzęt ?

- czy da się zminimalizować wzmocnienia w środku i wyprowadzić powierzchnię na równo żeby nie było widać załamać ,wzmocnień , usztywnień i niedokładności po szlifowaniu?

 

Myślę że się wyrobię na gotowo przed 28 maja ( urodziny żony )

 

pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest zdanie wielu użytkowników.

Jakby nie czarować to ScopeDome pod względem jakości jest w tym kraju bezkonkurencyjny. Po prostu.

Może w Polsce tak jest jak napisałeś. Ale za granicą, gdzie nie byłem, to niestety narzekano na te kopuły... (Chile, Hiszpania, La Palma). Sam nie mam doświadczeń, przekazuję tylko to co słyszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie przed kradzieżą przy kopule widziałbym w ten sposób ...

P2.JPG

Drabinkę pod prąd.

 

to jest 4,5 m kopuła

p1.JPG

 

Zobacz jakie szaleństwo chłopaki mają ! ile tam tego miejsca . A ty chcesz kupić 3,2m na imprezę !

Chyba że lornetkę do środka wstawicie to może ...

 

Za 30kilo złotych można już fajną budkę wybudować , którą będzie łatwiej zabezpieczyć , nie bezie się tak w oczy rzucać i będzie więcej miejsca do tańczenia, po małej lampce winka tudzież kieliszku czegoś mocniejszego .

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, szczególnie że kolega pisze nie z Gdyni jak ma w stopce a z Żywca (to też bardzo ciekawe :g: ).

 

ps.Skoro kolega chce postawić kopułę na 28 maja to na pewno dziś złożył wniosek o zgłoszenie budowlane dla obiektu gospodarczego , bo przed rozpoczęciem montażu ma na to dokładnie 30 dni.

 

W innym przypadku naraża się na dużą karę finansową ze strony nadzoru budowlanego ( o ustawie o wychowaniu w trzeźwości nawet wolę nie myśleć).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być żart ;) Gość myśli, że wejdzie, pstryknie włącznik i pokaże piękno kosmosu znajomym. Jakoś tak pomiędzy kiełbasą, a karkówką.. albo kawiorem i "lobster'em" ;)

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś, popełniłem błąd. nie sprawdziłem zmieniających się ostatnio co kilka miesięcy przepisów budowlanych dotyczących terminu zgłoszenia. Kolega ma 21 dni przed rozpoczęciem prac.

Więc spokojnie może wypełnić wniosek z kopią mapy sytuacyjnej i złożyć do 5 maja.

 

ps.

jeszcze arcyważne pytanie dotyczące kota, tu muszę z przykrością stwierdzić że sierściuch wejdzie wszędzie, nawet jakby wchodziło się do kopuły od góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak całkiem serio. Ja też jestem na etapie planowania budowy "astrobudki" do ogrodu. Zastanawiam się jakie są zalety zwieńczania konstrukcji kopułą nad zwykłym płaskim, ale otwieranym dachem. Większośc profesjonalnych obserwatoriów ma kopuły, ale też są hangary z płaskim, odsuwanym dachem (np. teleskopy itelescope.net w takim stoją). Czy jest sens inwestowania w sferyczną konstrukcję do ogródka? Mam poważną rozterkę czy kupić (albo prawdopodobniej samodzielnie wykonać z laminatów :-)) kopułę, czy po prostu zbudować "chatkę" z otwieranym dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o wiatr, przy kopułach wiatr płynnie owiewa kopułę i nie wchodzi w interakcję ze teleskopem - często dużym, nie powstają zawirowania powietrza itp.

 

przy małych teleskopach nie ma to w sumie większego znaczenia , zawsze można zrobić jakiś wiatrochron z czegoś , taki tymczasowy.

 

przy kopule wicher wieje i nie trzęsie montażem - ale nigdy nie miałem kopuły, więc to czysta teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budka jest tańsza, mniej rzuca się w oczy i nie kusi wandali tak jak kopuła, no i szybciej się wychładza po upalnym dniu. Można w niej trzymać kilka teleskopów obserwując jednocześnie różne obszary nieba. Za to wymagany jest wyższy pier (no chyba, że będziemy operować w kucki przy zamkniętym dachu) i nie wygląda tak profesjonalnie. Budka też nie bardzo nadaje się do instalowania na dachach. Tam kopuła jest niezastąpiona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Nie ma maszynerii do wygodnego oglądania kosmosu   . Producenci robią urządzenia niewygodne, jak się postarają są jeszcze bardziej niewygodne , ewentualnie są skrajne niewygodne . pokazywanie kosmosu znajomym, to coś jak podglądanie życia szczurów siedząc w kanale ściekowym z kamerą i latarką . Amatorskie gapienie się w kosmos to świeża dyscyplina -na razie to kamień łupany. W chinach robią trochę taniej optyki z badziewia, i na razie tyle w temacie. Ale "pożywiom -uwidim" kak gaworit francuzy. Tak czy siak, skoro wylany fundament to coś można zakombinować dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 28.04.2017 o 13:03, JSC napisał:

I jeszcze a propos wylewki, która juz przygotowałeś - może ten rysunek trochę wyjaśni - uwzględniłeś np. piera?

 

kopula.jpg

 

 

Cześć. Czy miałbyś więcej tego typu rysunków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem sobie sam kopułę i w życiu nie budowałbym inaczej obserwatorium. Wszyscy co stosują budki z odsuwanym dachem stosują też grzałki przeciw szronieniu na instrumentach a ja tego nie używam w ogóle bo nie mam takiej potrzeby i to jest pierwszy plus. Mój refraktor w czasie sesji zdjęciowej nie jest pokryty szronem a w budce cały biały jest z tego, czyż nie prawda? Tak więc przemyśl to dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.