Skocz do zawartości

Zakup kopuły astronomicznej do ogródka


Przemysław_R

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, JSC napisał:

Gdzieś miałem, ale musiałbym przekopać kompa ;)

Interesuje Cię może jakiś konkretny szczegół?

Aktualnie interesuje mnie wszystko bo chciałbym coś postawić, więc jakiekolwiek dane będą dla mnie przydatne. Jak będę miał opracowaną koncepcję to dopiero wtedy będę pytał o szczegóły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Antoni napisał:

A ja zrobiłem sobie sam kopułę i w życiu nie budowałbym inaczej obserwatorium. Wszyscy co stosują budki z odsuwanym dachem stosują też grzałki przeciw szronieniu na instrumentach a ja tego nie używam w ogóle bo nie mam takiej potrzeby i to jest pierwszy plus. Mój refraktor w czasie sesji zdjęciowej nie jest pokryty szronem a w budce cały biały jest z tego, czyż nie prawda? Tak więc przemyśl to dokładnie.

A dlaczego tak może być?  Kwestia użytych materiałów i zawartej w nich wilgotności? Izolacja podłoża? Nieco wyższa tremperatura wewnatrz kopuły (spowodowana ciepłotą ciała), bo mniejszy otwór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

A dlaczego tak może być?  Kwestia użytych materiałów i zawartej w nich wilgotności? Izolacja podłoża? Nieco wyższa tremperatura wewnatrz kopuły (spowodowana ciepłotą ciała), bo mniejszy otwór?

Nie za bardzo rozumiem Twoja wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Antoni napisał:

Nie za bardzo rozumiem Twoja wypowiedź.

Napisałeś, ze kopuła jest lepsza od budek z odsuwanym dachem, bo nie osadza się w środku szron na teleskopie. Próbuję dociec dlaczego? No chyba, że nie zrozumiałem Twojego postu i chodzi Ci o cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JSC napisał:

Napisałeś, ze kopuła jest lepsza od budek z odsuwanym dachem, bo nie osadza się w środku szron na teleskopie. Próbuję dociec dlaczego? No chyba, że nie zrozumiałem Twojego postu i chodzi Ci o cos innego?

To prawda co pisze Antoni. I nie chodzi o to, że w kopule jest cieplej czy też grzeje ciało obserwatora. Po prostu kopuła działa tak jak wielki odrośnik. Para wodna kondensuje się i osiada na niej,  a do teleskopu, który jest w głębi już tyle wilgoci nie dociera. Znane mi teleskopy w Polsce jak np. ten w Ostrowiku:

image.png.ebe0fe27dc55ac03cb6024255fe193f2.png
czy identyczny w Toruniu i na Suchorze nie mają żadnych grzałek i odrośników a problem parowania nie występuje.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy otwartej kopule/dachu rozsuwanym szron będzie się osadzać. Przy zamkniętej kopule/dachu nie będzie. Roll-offy mają generalnie większe gabaryty i pojemność od kopuł, więc ew. tylko wpływ tego czynnika może mieć tu jakiś udział. Choć z drugiej strony, roll off otwarty na pełną szerokość da pewnie z 10x większy otwór, co znacznie szybciej "wymieni powietrze" - ponownie, jakiś niewielki impakt może to na szronienie/roszenie mieć. 

 

Generalnie decyzja czy roll-off czy kopuła ma znacznie więcej czynników o których tu w ogóle nie ma mowy (rozmiary, podejscie do automatyzacji, koszt, możliwość samodzielnej rozbudowy, zabezpieczenia, itp. itd.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter, Kluczem do sprawności kopuły jest jej automatyzacja i elektronika. To nie roll-off gdzie dajesz dwie szyny i silnik do bram dostępnych w każdym hipermarkecie budowlanym, kupujesz "gotowe" rozwiązanie do kontroli tego mechanizmu (zdalnej lub lokalnej), a potem dobudowujesz kolejne moduły do auto-zamykania na deszcz, itd. (oczywiście są tu i elementy bardziej skomplikowane niż w kopule, np. konieczność zaparkowania setupu w konkretnej pozycji przez zamknięciem dachu). Myślałeś nad konkretną elektroniką? (ScopeDome, U, inna)? Bo te elementy mogą Ci narzucić jakieś konkretne rozwiązania konstrukcyjne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze podpytać ScopeDome co jest konieczne do automatyzacji a co nie z tej listy "Dome automation Parts"  http://www.scopedome.com/pl/cennik.aspx

Szkoda że ceny w Euro. Może są chińskie odpowiedniki ? Mnie zależy tylko i wyłącznie na tym by kopuła obracała się razem z teleskopem. Otwieranie "włazu" może być ręczne, inne czujniki zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To operate the dome I use ASCOM POTH to interface with Lesvedome."

 

Tu masz download page dla Lesvedome: http://www.dppobservatory.net/Downloads/downloads.php

A tu POTHa: http://solo.dc3.com/ar/RefDocs/HelpFiles/POTHHelp.html

 

Ciekawy jestem ile naklniesz zanim to uruchomisz :)

 

POTH.png

 

Trzymam kciuki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans jeżeli tylko dowiem się co zainstalować na PC, co wgrać do procesora arduino i jak to podłączyć to mam pewnośc że mój znajomy to ogarnie i pomoże - sam nie dam rady.
Szukam instrukcji typu
1. Zainstaluj to i to tu
2. Arduino to i to
3. Ascom  i Maxim tak i tak

Coś w tym stylu. O gotowca będzie pewnie ciężko. Przeglądam intensywnie od wczoraj neta i zapisuje info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ogólnie czy do 2m kopuły uda się zmieścić 12 cali newton lub RC ?czy jednak potrzeba 3m kopuły. Pytanie również do posiadaczy astrodomków czy jeśli mieli by możliwość jeszcze raz postawić obserwatorium to wybrali by roll off czy jednak kopuła (ScopeDome)?

Edytowane przez BlackPitchPL
post nie ten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12" RC razem z kamerami będzie mieć ok metra długości i jakieś 40cm średnicy po doliczeniu obejm szukaczy i pierdolet. W teorii w 2m kopuły upchasz, ale miejsca to już tam nie będzie. A pytanie co by kto wybrał, jest bardzo indywidualne. Co kto potrzebuje. Ja mam w roll-offie całą graciarnie, wyro, biurko i pierdyliard astro-szpeju. Z mojej perspektywy, przy moim stylu pracy  i przy moim budżecie roll-off to jedyna opcja i to taki raczej sporawy (o ile mnie pamięć nie myli moja buda ma 12m2 powierzchni).

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roll off chyba nie da ci pełnej osłony przed wiatrem. W związku z tym że kupiłem newtona 200/1000 wybieram kopułę.

Czy stolarz sobie poradzi z wykonaniem takiej konstrukcji bez podania szczegółowych wymiarów ? Nigdzie ich nie mogę znaleźć

post-6754-0-63429400-1410980084.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BlackPitchPL napisał:

Pytanie ogólnie czy do 2m kopuły uda się zmieścić 12 cali newton lub RC ?czy jednak potrzeba 3m kopuły. Pytanie również do posiadaczy astrodomków czy jeśli mieli by możliwość jeszcze raz postawić obserwatorium to wybrali by roll off czy jednak kopuła (ScopeDome)?

pytanie czy bedziesz miał odrośnik. Ja mam i do 11" potrzebuję ok 100 cm od osi pionowej piera w każdym kierunku. Kopuła Scope Dome 2M ma 200cm po zewnętrznej stronie, w środku ma 190cm, a w dodatku na dole w miejscu gdzie jest obręcz do obracania kopuły ma mniej niż 1,5m średnicy. Jest za mała na 10" nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ale gdzieś czytałem że jak jest kopuła to się nie osadza rosa ? i nawet nie wiem czy to nie w tym temacie

ps jednak w tym

W dniu 3.01.2019 o 10:34, Grzędziel napisał:

To prawda co pisze Antoni. I nie chodzi o to, że w kopule jest cieplej czy też grzeje ciało obserwatora. Po prostu kopuła działa tak jak wielki odrośnik. Para wodna kondensuje się i osiada na niej,  a do teleskopu, który jest w głębi już tyle wilgoci nie dociera. Znane mi teleskopy w Polsce jak np. ten w Ostrowiku:

image.png.ebe0fe27dc55ac03cb6024255fe193f2.png
czy identyczny w Toruniu i na Suchorze nie mają żadnych grzałek i odrośników a problem parowania nie występuje.

 

Edytowane przez BlackPitchPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2019 o 10:34, Grzędziel napisał:

To prawda co pisze Antoni. I nie chodzi o to, że w kopule jest cieplej czy też grzeje ciało obserwatora. Po prostu kopuła działa tak jak wielki odrośnik. Para wodna kondensuje się i osiada na niej,  a do teleskopu, który jest w głębi już tyle wilgoci nie dociera. Znane mi teleskopy w Polsce jak np. ten w Ostrowiku:


czy identyczny w Toruniu i na Suchorze nie mają żadnych grzałek i odrośników a problem parowania nie występuje.

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak osiągnęli taki efekt całkowitego usunięcia problemu parowania. Ja mam doświadczenie z 4 m kopułą i SCT 12", która znacznie odsuwa w czasie parowanie (o kilka h), jednakże nie usuwa go całkowicie. Potrzebna jest wciąż grzałka, choć znacznie słabsza, niż gdy teleskop stał na zewnątrz. Zastanawiam się, gdzie jest przewaga tamtych kopuł, czemu lepiej sobie radzą z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o to, że kopuła jaką pokazał Grzędziel ma z 8 metrów średnicy albo i lepiej. Ja zakładam do budowy kopuły o średnicy 2,2m (wewnątrz) w ogródku, że odrośnik jest niezbędny. Gdybym założył inaczej i po kupnie np. kopuły 2M okazało by się, że mam problemy z rosą i szronem, dostałbym szału i zeżarł tę kopułę ze złości. Ja ściągam wszelkie możliwe awarie, wiec mam to w zasadzie gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 m kopułę wykonywałem ją samodzielnie 1994 roku. Konstrukcja jest metalowa, do nie przykręcane listwy drewniane a dopiero do tych listew są przybijane chorągiewki które łączą blachę na felc. Całość jeździ na łożyskach kulkowych są one rozmieszczone poziomo i pionowo. Nie używam żadnych grzałek na setupie. Zdjęcie można zobaczyć na mojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.