Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017r.


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Mała faza nie wpłynie na spadek jasności Księżyca. Dla mnie urok tego zaćmienia tkwi w jego powiązaniu z horyzontem. Różnorodność form terenu może świetnie współgrać z abstrakcyjnym kształtem Srebrnego Globu. To jest szeroki temat fotografii plenerowej i wybór miejsca obserwacji nie jest trywialny - zupełnie inaczej niż w jakimkolwiek zaćmieniu na większej wysokości.

 

Wieczór, 7 sierpnia może przejść do historii zaćmień jako najbardziej płodny w interpretacje fenomenologiczne. Czy warto wziąć pod uwagę ten aspekt? Wydaje mi się, że tak.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Symulacja kadru i wielkości Księżyca dla kilku wybranych matryc w zestawieniu z popularnym EDkiem, czyli SW ED 80/600. Księżyc przemieszcza się na niebie w tempie około 0,5* na 2 minuty, czyli w ciągu 2 minut o wielkość swojej średnicy.

 

Matryca micro 4/3. Widać, że przy tej najmniejszej matrycy możemy bez zmiany kadru fotografować najwyżej przez 5 minut. Sądzę, że najodpowiedniejszym podejściem będzie kadrowanie pionowe i przesuwanie kadru w poziomie (np. regularnie co 3 minuty) tak aby mieć ustawiony Księżyc w połowie długości krótszego boku. Łatwiej będzie można wtedy złożyć szeroką mozaikę z kilku zdjęć, tak aby tarcze Księżyców dzieliła odległość 15' kątowych (czyli połowa średnicy naszego satelity). Dysponuję aparatem z tego typu matrycą, czyli micro 4/3 i właśnie cały czas zaprzątam sobie głowę, jak zorganizować sesję fotograficzną dla osiągnięcia najlepszych efektów?

 

594a4c815acd5_micro4.3....jpg.12d9a4651612cddcaa2a7b901579671e.jpg

 

Matryca APS-C i APS-H. Aparaty z tymi matrycami powinny poradzić sobie z sekwencją 10 minutową zdjęć bez zmiany kadru, a więc możliwości kreacyjne są trochę większe niż u bezlusterkowców z micro 4/3. Tu orientacja kadru zależna jest tylko od inwencji fotografującego i planów późniejszej edycji zdjęć do prezentacji.

 

APS_C....jpg.d792bfe6e4542db734c08247eaed44b0.jpg

APS_H....jpg.f451ebea65c06c666604d2a172740e3c.jpg

 

Matryca FF. Tu możliwości są praktycznie nieograniczone: od kadrowania dużych form terenowych, poprzez statyczne sekwencje wykonywane regularnie w ciągu 15 minut jednego kadru dające możliwości składania dużej formatowo mozaiki, lub animacji poklatkowej od wyłonienia się pierwszego fragmentu księżycowej tarczy ponad horyzont, aż do chwili gdy wzniesie się ona na wysokość swojej średnicy nad widnokrąg. To nie koniec, bo można potem zmienić orientację kadru i fotografować dalej, mając częściowo zaćmiony Księżyc i linię horyzontu z formami krajobrazu w jednym kadrze - prawdopodobnie w lepszych warunkach widoczności Księżyca.

 

FF....jpg.cc73ea2647f08652c52343fbe0e63142.jpg

 

Wszystko zależne jest od pogody i czystości nieba przy horyzoncie. Może być tam grubsze pasmo chmur, albo wiele delikatnych pasemek, zmiennych i wtedy o szerokiej panoramie utworzonej z mozaiki kilku kadrów można zapomnieć a skupiać się na pojedynczych ujęciach. Może być czyste niebo aż po horyzont i wtedy o mozaikę aż się prosi - pojedyncze kadry będą mniej znaczyć, chyba, że uzyskamy niezwykle ciekawą kompozycję plenerową. Może w ogóle nie uda się zrobić zdjęć z horyzontem, bo uniemożliwi zrobienie tego nieprzejrzysta część atmosfery i wtedy kadr samotnego Księżyca będzie jedynym trofeum.

Myślmy pozytywnie o tym zjawisku - natura wynagradza przygotowanych.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla przypomnienia - to już za miesiąc.

Przemierzam okolicę w poszukiwaniu najlepszego miejsca do obserwacji. Mam już dwie lokalizacje, ale jeszcze spróbuję coś innego znaleźć. Mam nadzieję, że wielu z Was już wybrało miejsce, albo jest, tak jak ja, w trakcie poszukiwań.

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jak dzisiejszy wschód Księżyca mógłby się powtórzyć 7 sierpnia. Różowo pomarańczowy, bez zniekształceń, na wysokości 2 stopni. W lornetce pięknie się prezentował. Za miesiąc będzie o około 7 stopni dalej w kierunku wschodu. Trzymajcie kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

O takim pejzażu myślałem, pisząc o Księżycu "utopionym". Nawet jak tafla jeziora będzie pomarszczona to i tak refleksy na falach dodadzą widokowi wdzięku. W pozytywnym sensie - zazdroszczę Ci. Będziesz samotnym "łowcą" zaćmionego Księżyca na falach, czy wybierasz się w grupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, LibMar napisał:

Oprócz tego wiem, że "Niebo Za Oknem" też będą streamował :)

Tak jest :) Zaczynam o 20, jak pogoda pozwoli. Mam czysty widok na wschód z 7 piętra. Może bez szału jeśli chodzi o elementy krajobrazu, ale parę górek jest na horyzoncie :)

 

Stream będzie pod tym linkiem: 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Loxley napisał:

 Będziesz samotnym "łowcą" zaćmionego Księżyca na falach, czy wybierasz się w grupie?

Wybieram się żoną.

Takich świąt astronomicznych nie poświęcam raczej na grupowe pokazy, cierpi na tym bardzo materiał zdjęciowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać - różnica dla gwiazd to ~4 min (3 min 56s) (1440 min/365,25 d) miedzy kolejnym dniami a dla Księżyca ? Chodzi o to o ile wcześniej (?) wzejdzie kolejnego dnia ? 

Gdyby dzielić 1440 min na 27,3 dnia to by wyszło 52,7 min a to chyba zły wynik.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.