Skocz do zawartości
Loxley

Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017r.

Rekomendowane odpowiedzi

Na takie zjawisko trzeba przeprowadzić transmisję! Miejmy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje planów :)

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W pierwszym poście wstawiłem tabelę widoczności zjawiska nad horyzontem dla wybranych miast w Polsce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A Łódź to pies ? Środek Polski przecie...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I po co ten infantylizm? Jedno magiczne słowo by wystarczyło.

Proszę bardzo, efemerydy dla Łodzi: wschód - 20:13 (az. -63,5o ) ; na wysokości 1o - 20:23 (az. -62o ).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A co jest infantylnego w tym co napisałem? Ewidentnie zabrakło mi (tu) centralnej Polski i tyle. A że nie jest to jakaś Wólka to się upomniałem

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A co jest infantylnego w tym co napisałem? Ewidentnie zabrakło mi (tu) centralnej Polski i tyle. A że nie jest to jakaś Wólka to się upomniałem

...i podziękowałem.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

0,2 to niestety malutkie zaćmienie, trochę większe niż te 2 półcieniowe co były niedawno. Tylko to w dodatku tak nisko. Pewnie i tak się polować w miarę pogody.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mała faza nie wpłynie na spadek jasności Księżyca. Dla mnie urok tego zaćmienia tkwi w jego powiązaniu z horyzontem. Różnorodność form terenu może świetnie współgrać z abstrakcyjnym kształtem Srebrnego Globu. To jest szeroki temat fotografii plenerowej i wybór miejsca obserwacji nie jest trywialny - zupełnie inaczej niż w jakimkolwiek zaćmieniu na większej wysokości.

Wieczór, 7 sierpnia może przejść do historii zaćmień jako najbardziej płodny w interpretacje fenomenologiczne. Czy warto wziąć pod uwagę ten aspekt? Wydaje mi się, że tak.

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wieczór, 7 sierpnia może przejść do historii zaćmień jako najbardziej płodny w interpretacje fenomenologiczne.

Coś dla mnie! :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

albo gdzieś pojadę i nie zrobię transmisji, ale zrobię fajne foto, albo nie pojadę i zrobię transmisję mając krajobraz wiejski w tle... hmm... mam całe 3 miesiące do namysłu :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla przypomnienia. Pozostały 2 miesiące do częściowego zaćmienia "przychoryzontalnego".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Symulacja kadru i wielkości Księżyca dla kilku wybranych matryc w zestawieniu z popularnym EDkiem, czyli SW ED 80/600. Księżyc przemieszcza się na niebie w tempie około 0,5* na 2 minuty, czyli w ciągu 2 minut o wielkość swojej średnicy.

Matryca micro 4/3. Widać, że przy tej najmniejszej matrycy możemy bez zmiany kadru fotografować najwyżej przez 5 minut. Sądzę, że najodpowiedniejszym podejściem będzie kadrowanie pionowe i przesuwanie kadru w poziomie (np. regularnie co 3 minuty) tak aby mieć ustawiony Księżyc w połowie długości krótszego boku. Łatwiej będzie można wtedy złożyć szeroką mozaikę z kilku zdjęć, tak aby tarcze Księżyców dzieliła odległość 15' kątowych (czyli połowa średnicy naszego satelity). Dysponuję aparatem z tego typu matrycą, czyli micro 4/3 i właśnie cały czas zaprzątam sobie głowę, jak zorganizować sesję fotograficzną dla osiągnięcia najlepszych efektów?

594a4c815acd5_micro4.3....jpg.12d9a4651612cddcaa2a7b901579671e.jpg

Matryca APS-C i APS-H. Aparaty z tymi matrycami powinny poradzić sobie z sekwencją 10 minutową zdjęć bez zmiany kadru, a więc możliwości kreacyjne są trochę większe niż u bezlusterkowców z micro 4/3. Tu orientacja kadru zależna jest tylko od inwencji fotografującego i planów późniejszej edycji zdjęć do prezentacji.

APS_C....jpg.d792bfe6e4542db734c08247eaed44b0.jpg

APS_H....jpg.f451ebea65c06c666604d2a172740e3c.jpg

Matryca FF. Tu możliwości są praktycznie nieograniczone: od kadrowania dużych form terenowych, poprzez statyczne sekwencje wykonywane regularnie w ciągu 15 minut jednego kadru dające możliwości składania dużej formatowo mozaiki, lub animacji poklatkowej od wyłonienia się pierwszego fragmentu księżycowej tarczy ponad horyzont, aż do chwili gdy wzniesie się ona na wysokość swojej średnicy nad widnokrąg. To nie koniec, bo można potem zmienić orientację kadru i fotografować dalej, mając częściowo zaćmiony Księżyc i linię horyzontu z formami krajobrazu w jednym kadrze - prawdopodobnie w lepszych warunkach widoczności Księżyca.

FF....jpg.cc73ea2647f08652c52343fbe0e63142.jpg

Wszystko zależne jest od pogody i czystości nieba przy horyzoncie. Może być tam grubsze pasmo chmur, albo wiele delikatnych pasemek, zmiennych i wtedy o szerokiej panoramie utworzonej z mozaiki kilku kadrów można zapomnieć a skupiać się na pojedynczych ujęciach. Może być czyste niebo aż po horyzont i wtedy o mozaikę aż się prosi - pojedyncze kadry będą mniej znaczyć, chyba, że uzyskamy niezwykle ciekawą kompozycję plenerową. Może w ogóle nie uda się zrobić zdjęć z horyzontem, bo uniemożliwi zrobienie tego nieprzejrzysta część atmosfery i wtedy kadr samotnego Księżyca będzie jedynym trofeum.

Myślmy pozytywnie o tym zjawisku - natura wynagradza przygotowanych.

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Dla przypomnienia - to już za miesiąc.

Przemierzam okolicę w poszukiwaniu najlepszego miejsca do obserwacji. Mam już dwie lokalizacje, ale jeszcze spróbuję coś innego znaleźć. Mam nadzieję, że wielu z Was już wybrało miejsce, albo jest, tak jak ja, w trakcie poszukiwań.

Edytowane przez Loxley

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Księżyc będzie wschodził z grubsza na takim samym azymucie co w ten wtorek.

Warto wykorzystaćwłaśnie ten wschód na przymiarki do miejscówki zaćmieniowej :)

Ja jeszcze takowej nie mam

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taki jak dzisiejszy wschód Księżyca mógłby się powtórzyć 7 sierpnia. Różowo pomarańczowy, bez zniekształceń, na wysokości 2 stopni. W lornetce pięknie się prezentował. Za miesiąc będzie o około 7 stopni dalej w kierunku wschodu. Trzymajcie kciuki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To już za trzy dni, w poniedziałek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Prognoza pogody wygląda dobrze - koło 20:00 rozpocznę transmisję, to wrzucę tutaj link. Oprócz tego wiem, że "Niebo Za Oknem" też będą streamował :)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Moja miejscówka na zaćmienie. Odsłonięty horyzont to coś czego głównie szukałem. Do tego widoczek stereo :)

IMG_5285.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta