Skocz do zawartości
Loxley

Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017r.

Rekomendowane odpowiedzi

O takim pejzażu myślałem, pisząc o Księżycu "utopionym". Nawet jak tafla jeziora będzie pomarszczona to i tak refleksy na falach dodadzą widokowi wdzięku. W pozytywnym sensie - zazdroszczę Ci. Będziesz samotnym "łowcą" zaćmionego Księżyca na falach, czy wybierasz się w grupie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 godzin temu, LibMar napisał:

Oprócz tego wiem, że "Niebo Za Oknem" też będą streamował :)

Tak jest :) Zaczynam o 20, jak pogoda pozwoli. Mam czysty widok na wschód z 7 piętra. Może bez szału jeśli chodzi o elementy krajobrazu, ale parę górek jest na horyzoncie :)

Stream będzie pod tym linkiem: 

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, Loxley napisał:

Będziesz samotnym "łowcą" zaćmionego Księżyca na falach, czy wybierasz się w grupie?

Wybieram się żoną.

Takich świąt astronomicznych nie poświęcam raczej na grupowe pokazy, cierpi na tym bardzo materiał zdjęciowy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, DARK napisał:

Takich świąt astronomicznych nie poświęcam raczej na grupowe pokazy, cierpi na tym bardzo materiał zdjęciowy.

Myślałem o grupie fotografującej zaćmienie. Tu masz rację, trzeba się skupić na zadaniu. Powodzenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Chciałem zapytać - różnica dla gwiazd to ~4 min (3 min 56s) (1440 min/365,25 d) miedzy kolejnym dniami a dla Księżyca ? Chodzi o to o ile wcześniej (?) wzejdzie kolejnego dnia ? 

Gdyby dzielić 1440 min na 27,3 dnia to by wyszło 52,7 min a to chyba zły wynik.

Edytowane przez astrokarol

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem za bardzo, zawsze obliczam aplikacją SkyReigen (open source) na Androida. Dzisiaj w Lublinie Księżyc wschodzi o 19:20, a jutro o 19:55. Gdyby różnice w czasie wschodów Księżyca dla poszczególnych dni w danym miejscu były równe 4 minuty, to jego obieg wokół Ziemi trwałby znacznie dłużej niż 28 dni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, astrokarol napisał:

Chciałem zapytać - różnica dla gwiazd to ~4 min (3 min 56s) (1440 min/365,25 d) miedzy kolejnym dniami a dla Księżyca ? Chodzi o to o ile wcześniej (?) wzejdzie kolejnego dnia ? 

Gdyby dzielić 1440 min na 27,3 dnia to by wyszło 52,7 min a to chyba zły wynik.

W przypadku Księżyca różnica między dwoma kolejnymi wschodami/zachodami zmienia się dość znacznie, w zależności od położenia Księżyca na niebie. Głównie chodzi tutaj o nachylenie ekliptyki do horyzontu w momencie wschodu/zachodu Księżyca. Czasami ta różnica to mniej, niż 0,5 godziny (to wtedy, gdy przy wschodzie ekliptyka wznosi się, względnie przy zachodzie obniża), czasami - ponad godzinę (odwrotnie: przy wschodzie ekliptyka się obniża, przy zachodzie - wznosi).

Pod spodem tabela z godzinami wschodów i zachodów Księżyca dla środkowej Polski, wzięte stąd. Można sobie samemu poobliczać odpowiednie różnice czasów:

wschody_zachody_ksiezyca.png.b0db606a3ab603f87596c618c01aa7bd.png

Edytowane przez majer
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przypominam, to już dzisiaj! Do rozpoczęcia obserwacji z Polski zostało zaledwie 12 godzin.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze tylko odnaleźć odsłonięty horyzont i czekamy na pogodę :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Narazie zachodnia Polska w słońcu a wschód w pełnym zachmurzeniu, ale rozpogodzenie nadchodzi. Jestem dobrej myśli :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To już jest norma. Kiedy front z chmurami nadchodzi, to szybko. Kiedy się odsuwa, to w ślimaczym tempie. Nie przejmuję się tym, bo i tak z mojego balkonu nie zobaczę wschodzącego Księżyca, a ekspedycji na zewnątrz nie planuję. Może później pełnię się ustrzeli, jak ten syf na niebie zdoła sie ulotnić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie pogoda igła,przez dłuższy czas ma się utrzymać,szykuje lornetkę 20x80,statyw oraz aparat...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprzęt już na balkonie :)

tmp_13280-IMAG0281188169137.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Przypomniałeś mi stare dobre czasy obserwacji balkonowych  Uniwersałem 150/900 :)

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
22 minuty temu, Limax7 napisał:

Sprzęt już na balkonie :)

Udanych łowów, Limax7 :) 

Komu w drogę...

Za chwilę wyjeżdżam na upatrzone miejsce. Pogody i udanych obserwacji dla wszystkich. Powodzenia

• Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie wyłączam kompa, pakuje się i jadę bo jeszcze po kolegę zajechać trzeba.

PS. Raptem 1 km na małe "wzniesienie"'

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na transmisję też gotowy :)

20170807_193400.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
59 minut temu, krzysiek81 napisał:

Przypomniałeś mi stare dobre czasy obserwacji balkonowych  Uniwersałem 150/900 :)

Właśnie takiego mam ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszyscy gotowi to i ja jadę :) Choć nie mam upatrzonego miejsca więc nie nastawiam się na jakiś super piękny kadr :) 

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jestem właśnie na miejscowe i się zastanawiam czy rozkładać sprzęt, bo chmury wypadły znad horyzontu :(

Życzę Kolegom lepszych warunków.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta