Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017r.


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

wczorajsze zaćmienie Księżyca, które miałem okazję oglądać z kopca Krakusa oraz w jego otoczeniu. Dość rześki, ale bardzo przyjemny wieczór :) Zdjęcie odpowiednio: 20:23, 20:33 oraz 21:12 (dwa z Tamrona 70-300 i ostatnie z SCT 5")

 

ZcQ3GLQJ43vD2h_RXji1U3VlbdDGYCjLFxf9JR4x

 

lbMLlXM2hB4ZoVJejqCZJYy0WWXRfIXlnrD-64SE

 

Od4d0rljU7djVaF9CQTJgJfs4l9k4N7D1dB2UZF8

 

Oraz z mało stabilnego statywu, prosto z aparatu
https://www.youtube.com/watch?v=KEJUeDMVWQY

Edytowane przez Vader
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabiegałem się wczoraj trochę :) Miejscówkę miałem upatrzoną, ale zabrakło czasu na dokładne wcześniejsze sprawdzenie tam na miejscu.

p.s.

nie wiem skąd te straszne ziarno pojawiło się na miniaturkach :/ w oryginale tego nie ma. Nie mam już czasu szukać przyczyny, bo do pracy muszę iść
 

 

 

IMGP3181.jpg

IMGP3187-2.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemo23 napisał:

To i Ja dorzucę jakiś fotomontaż z kopca Krakusa.

Kompozycja z dwóch ujęć - przepalony księżyc zastąpiony poprawnie naświetloną fotką.

Ale rozmiar i pozycja Łysego się zgadza? Tzn to tylko HDR? Jeśli tak, to chylę czoła za wyczucie ustawienia się do takiego kadru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas we wsi też to było widać.

Baby mówiły , że to koniec świata.

Ksiądz , że kara bo na tace nie dają ino chleją.

Sołtys powiedział " no coments" , bo startuje w wyborach i jest apolityczny.

A ja widziałem coś takiego:

 

DSCN0814.thumb.JPG.aebb9971b97d188ab4a0cad57abc7ba6.JPG

 

A potem taki jeden wsiadł na motolotnie i poleciał sprawdzić na księżyc co tam naprawdę się działo.

DSCN0657.thumb.JPG.cf19b68bcfa896e20a1f2559944c37b6.JPG

 

 

Edytowane przez flatearth
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ loki_p Sporo uroku mają te składanki a przy okazji są zwięzłą syntezą zjawiska.

 

Nie wiem czy na zakończenie wątku zaćmieniowego, ale warto zobaczyć krótki filmik zamieszczony na forum naszych południowych sąsiadów przedstawiający zjawiska związane z niskim położeniem Księżyca nad horyzontem. Jak wiele warstw powietrza o różnej gęstości musi pokonać światło i jaki to ma wpływ na obraz naszego satelity.

Moim zdaniem wspaniały dokument.

 

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=358339#p358339 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze moje zdjęcia, nie miałem czasu wcześniej wrzucić. Sprzęt: ED 102/714 + canon 350D stack kilkunastu klatek i canon z jakimś obiektywem 200mm (z bagnetem FD i przejściówką) - trochę eksperymentalnie, ale nieostro. Samo zjawisko zaskakująco dobre (nie wiem co mi się o uszy obiło, że 1% jak było z 1/4 tarczy, chociaż najlepsza cześć trwała dość krótko).

 

598cbe7bb2f56_conv_Nowyfolder(47)_g3_b3_ap1.jpg.07b9a9fadaaf4b1bbc5d450c3fc532b4.jpg

 

598cccde09f70_Nowyfolder(47)_g3_b3_ap12.thumb.jpg.049d91ea72ee26389d23b4289ed65c1d.jpg

 

IMG_5710.jpg.7f1380852d747a511f8698ed0adc3b91.jpg

 

IMG_5697.jpg.d80b3717330fb70049b610ab6c9f61be.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźny akcent urbanizacyjny - Księżyc jako łącznik między społecznościami dwóch bloków. Piękny i bardzo kolorystyczny pejzaż miejski.

Napisz proszę coś o lokalizacji albo o widocznych na zdjęciu: rzece i moście. Domyślam się, że też obserwowałeś z mostu? Jesteś stałym mieszkańcem Berlina?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Loxley napisał:

... Napisz proszę coś o lokalizacji albo o widocznych na zdjęciu: rzece i moście. ...

Dziękuję!

Tak tak, sfotografowałem to prosto z mostu, ;)   Ten most nad Sprewą nazywa się Schillingbrücke,  pomiędzy dzielnicami Mitte i Kreuzberg.  

 

Oto wizualizacja:

Wschodczący księżyc od berlińkiego Schillingbrücke 2017-08-07   19:03UT

 

Tych blocków (jeszcze) nie ma na zdjęciu satelitarnym!   :icon_surprised:

 

 

 

 

Edytowane przez zorza_polarna
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.