Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017r.


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem za bardzo, zawsze obliczam aplikacją SkyReigen (open source) na Androida. Dzisiaj w Lublinie Księżyc wschodzi o 19:20, a jutro o 19:55. Gdyby różnice w czasie wschodów Księżyca dla poszczególnych dni w danym miejscu były równe 4 minuty, to jego obieg wokół Ziemi trwałby znacznie dłużej niż 28 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

Chciałem zapytać - różnica dla gwiazd to ~4 min (3 min 56s) (1440 min/365,25 d) miedzy kolejnym dniami a dla Księżyca ? Chodzi o to o ile wcześniej (?) wzejdzie kolejnego dnia ? 

Gdyby dzielić 1440 min na 27,3 dnia to by wyszło 52,7 min a to chyba zły wynik.

 

W przypadku Księżyca różnica między dwoma kolejnymi wschodami/zachodami zmienia się dość znacznie, w zależności od położenia Księżyca na niebie. Głównie chodzi tutaj o nachylenie ekliptyki do horyzontu w momencie wschodu/zachodu Księżyca. Czasami ta różnica to mniej, niż 0,5 godziny (to wtedy, gdy przy wschodzie ekliptyka wznosi się, względnie przy zachodzie obniża), czasami - ponad godzinę (odwrotnie: przy wschodzie ekliptyka się obniża, przy zachodzie - wznosi).

 

Pod spodem tabela z godzinami wschodów i zachodów Księżyca dla środkowej Polski, wzięte stąd. Można sobie samemu poobliczać odpowiednie różnice czasów:

 

wschody_zachody_ksiezyca.png.b0db606a3ab603f87596c618c01aa7bd.png

 

Edytowane przez majer
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest norma. Kiedy front z chmurami nadchodzi, to szybko. Kiedy się odsuwa, to w ślimaczym tempie. Nie przejmuję się tym, bo i tak z mojego balkonu nie zobaczę wschodzącego Księżyca, a ekspedycji na zewnątrz nie planuję. Może później pełnię się ustrzeli, jak ten syf na niebie zdoła sie ulotnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2017 o 09:25, GrabOfSky napisał:

Tak jest :) Zaczynam o 20, jak pogoda pozwoli. Mam czysty widok na wschód z 7 piętra. Może bez szału jeśli chodzi o elementy krajobrazu, ale parę górek jest na horyzoncie :)

 

Stream będzie pod tym linkiem: 

 

a weź no tą muzykę wyłącz;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.