Skocz do zawartości

Konkurs - Galileuszowe księżyce Jowisza


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Tematem konkursu jest wykonanie możliwie najlepszego jakościowo zdjęcia któregokolwiek z Galileuszowych księżyców Jowisza.

Konkurs trwa do końca 2017 roku. Warunek- musi być zrobione własnym sprzętem.

Zamieszczając zdjęcie trzeba podać dokładnie dane sprzętu i pamiętać o archiwizacji materiału wyjściowego. W razie wątpliwości chcielibyśmy obejrzeć go.

Jury to społeczność Astropolis.

Nagroda? Cokolwiek, ot chociażby taki drobiazg jak poniżej, Just for fun.

 

ticket.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptun jest około 10 razy większy od największych z tych księżyców ale znajduje się około 6 razy dalej od Jowisza i miewamy niepunktowe fotki Neptuna amatorów, więc tu może coś malutkiego się uda?

Daje lajka za teoretycznie inspirujący temat.

Choć nie wiem czy nie warto/trzeba* będzie pokusić się o sfotografowanie go w ciekawym towarzystwie - jakaś kometa/Jupek* ? :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to tym lepiej. Daj linka ewentualnie.

Chyba wrzuciłeś zadanko Hamalowi i jego (co jest jak najbardziej pozytywne) rywalom ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Coś mi się zdaje że niektóre z nich są różne z różnej strony albo (Io) coś emitują czasem? To by nakazywało celowanie nie tylko w dobry seeing ale i moment.

p.s.2.

arcustangens( 5262km / 630000000km) = 1.7 sekundy = rozmiar kątowy księżyca => To rzeczywiście przy dobrym seeingu da się zarejestrować różne miejsca (max tyle co na szachownicy IMHO)

p.s.3.

dla porównania
Za Bellatrix
Rozmiar kątowy Neptuna widocznego na nocnym niebie jest bardzo niewielki, zaledwie 2,5 sekund
http://astropolis.pl/topic/55463-neptun/?do=findComment&comment=643357

Tvashtarvideo.gif

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jesteś! Pełny profesjonalizm. Mamy w regulaminie punkt 3.k.

Ja dałem lajka bo sądząc z działu w jakim Wessel zamieścił ten wątek (i z braku nagród oraz sponsorów, linków zewnętrznych) zgaduje, że to żartobliwe zaproszenie do focenia tych księżyców. "Konkurs".

Może były zaniedbywane zdaniem autora a .... z moje strony .... zbliżająca się misja poszukiwania życia na Europie czyni co najmniej jednego z nich bardzo godnym uwagi.

 

Pozdrawiam

p.s.

A przypomniało mi się co kiedyś napisał tu Jesion: "Regulamin jest dla ludzi a nie ludzie dla regulaminu"

To chyba dobre intencje usprawiedliwiają formalną niezgodność ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No jest ciemne przewężenie! Składam wstępne gratulacje.

Może warto podawać godzinę? Czy światowe symulatory

(prosiłbym o linki)

dają dla danej godziny wszędzie dokładnie taki sam obraz czy czymś się różniący?

Który z łowionych tu księżyców ma największą różnicę jasności dla dwóch połówek (w najkorzystniejszym momencie)?

Może ktoś wrzuci serię obrazów albo filmik z obracającym się tym czy owym takj jak obraca się on w polu naszego widzenia patrząc z Ziemi?

 

Pozdrawiam

p.s.

Jaki to resize? Jaka była oryginalna skala zdjęcia (sekund na "pixel" matrycy)?

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponieważ w okresie dobrego seeingu (27.05.2017r.) zebrałem sporo materiału (lepszego i gorszego) postanowiłem powalczyć jeszcze z Ganimedesem. Wykorzystałem lepszy kontrast (moment zejścia Ganimedesa z tarczy Jowisza) z takim efektem - godz.22.37:

2017-05-27-2037_0.jpg

Porównanie z rozmytą symulacją z WinJupos'a (po prawej):

Por 100.jpg

I porównanie wyciętej tarczy (drizzle 1,5x):

Por 150.jpg

Wydaje mi się, że tym razem coś złapałem :)

 

Synta 300/1500 + barlow 2x + ZWO R + ASI 290MM

Edytowane przez Molo
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.06.2017 o 20:21, Molo napisał:

Ponieważ w okresie dobrego seeingu (27.05.2017r.) zebrałem sporo materiału (lepszego i gorszego) postanowiłem powalczyć jeszcze z Ganimedesem. Wykorzystałem lepszy kontrast (moment zejścia Ganimedesa z tarczy Jowisza) z takim efektem - godz.22.37:

 

Porównanie z rozmytą symulacją z WinJupos'a (po prawej):

 

I porównanie wyciętej tarczy (drizzle 1,5x):

Wydaje mi się, że tym razem coś złapałem :)

 

Synta 300/1500 + barlow 2x + ZWO R + ASI 290MM

 

To jeszcze kolor z tego samego materiału - fajnie wyszła szara barwa:

2017-05-27-2037_0-TM_RRGB.jpg.9eefbe5c57baa16f7c26c767d90b85ef.jpg

Porównanie z symulacją WinJupos:

593839edcb365_Porwnanie.jpg.45b3fc70d7924fad34d44a338e474207.jpg

Porównanie tarczy:

Por_tar.jpg.7d9916f2272302c06540b8a19af287c5.jpg

Edytowane przez Molo
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.