Skocz do zawartości

SW 150/750 GOTO - problem z ustawieniem


Masterlord65

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Może ktoś się już spotkał z takim problemem.

SynScan v4 4.37.04

Po ustawieniu na 2 gwiazdy (różne próby, różne gwiazdy, różne kolejności) nie odnajduje obiektów. Za każdym razem konieczne są poprawki i to znaczne.

Wszelkie pomysły mile widziane.

 

Czas - wprowadzony z dokładnością do 2 sekund

wysokość - z dokładnością do 3 metrów

szerokość i długość - też pod kontrolą

różnica czasu +2 godziny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 150/750 na eq3-2 z GOTO i ustawiam zawsze na 2 gwiazdy a czasami 1 . Ważne aby były blisko obiektu . na 3 gwiazdach nie ustawiam nigdy bo po co jak przy 1,2 jest idealnie w punkt . A jeśli nie strzeli Ci w pierwsza gwiazdę dokładnie to czy poprawki robisz tylko pilotem ? czy odbezpieczasz hamulce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po prawie odespanej nocy ;)

Ustawienia gwiazdy 1 i drugiej robię praktycznie IDEALNIE. Ponieważ walczę z tematem już 5 noc to staram się wszystkie operacje wykonywać bardzo precyzyjnie.

1 Gwiazda - obrót montażem na prędkościach 7,8 potem centrowanie precyzyjne prędkość 3 lub 2

2 Gwiazda - montaż obraca się samodzielnie, potem próba centrowania.... i kiszka. są sytuacje w których zarówno kąt jak i wysokość są nieprawidłowe. Różnice są znaczne. czasami by trafić muszę znowu przestawić prędkosć na 6,7.

Dwa razy była sytuacja w której wysokość była OK natomiast kąt dramat nawet po kilka stopni do przesunięcia.

 

Ponieważ nie jest najnowsze oprogramowanie postaram się dziś zrobić upgrade softu - zobaczymy co wtedy będzie się działo.

Sytuacja z lekka frustrująca ale myślę że wspólnie z Wami znajdziemy jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź wszystko jeszcze raz. Godzina, data, poziom czy gwiazda polarna ( bo w sumie już nie wiem czy masz montaż azymutalny czy eq) długość i szerokość geograficzna, strefa czasowa. Pewnie masz coś źle, a wydaje ci się że jest dobrze. Rób wszystko powoli. Podczas ustawiania montażu coś może nagle wpaść do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problemem okazało się wielkie luzy na zębatkach od GOTO :) wszystko miałem super ustawione (polarna,home position,wypoziomowanie oraz współrzędne) a jak rozebrałem silniczki to zębatki klekotały . Po zabiegu 100% celności przy 2 gwiazdach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zrobić tak:

1. wypoziomuj montaż, ustaw go na polarną przez lunetkę

2. W Synscanie nie wykonuj alignacji - wybiez jakąś opcje typu Quick Align lub cos w tym stylu

3. Każ montażowi jechać do jakiejś jasnej gwiazdy, którą znasz - jakiś Arcturus czy Vega - coś w tym stylu

4. Odblokuj hamulce i ręcznie ( przy pomocy szukacza i teleskopu) ustaw gwiazdę w środku okularu

5. Sprawdź , czy trafia w inne gwiazdy i z jakim błędem

 

Jezeli montaż nie będzie trafiać, to masz albo totalnie rozkolimowaną lutenkę biegunową ( duzy błąd w ustawieniu na polarną ), albo totalnie skopaną poziomicę ( kompletnie niewypoziomowany montaż).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na szybko robię to tak:.

Poziom i ustawienie na północ.

Potem w synscanie ustawiam datę i godzinę.

następnie jadę na coś znanego i jasnego.

Robię poprawki nie odblokowując hamulców tylko śrubami i wszystko gra.

Nawet polarnej nie szukam bo nie mam jak jej zobaczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zrobić tak:

1. wypoziomuj montaż, ustaw go na polarną przez lunetkę

2. W Synscanie nie wykonuj alignacji - wybiez jakąś opcje typu Quick Align lub cos w tym stylu

3. Każ montażowi jechać do jakiejś jasnej gwiazdy, którą znasz - jakiś Arcturus czy Vega - coś w tym stylu

4. Odblokuj hamulce i ręcznie ( przy pomocy szukacza i teleskopu) ustaw gwiazdę w środku okularu

5. Sprawdź , czy trafia w inne gwiazdy i z jakim błędem

 

Jezeli montaż nie będzie trafiać, to masz albo totalnie rozkolimowaną lutenkę biegunową ( duzy błąd w ustawieniu na polarną ), albo totalnie skopaną poziomicę ( kompletnie niewypoziomowany montaż).

 

 

A robiłeś tak kiedyś ? Mi nigdy tak nie działało, a nawet z każdym kolejnym obiektem byli gorzej, bo próbowałem ręcznie ustawić na odblokowanych śrubach. To raczej nie jest dobry sposób. Wydaje mi się że wtedy nałożysz na siebie 2 błędy. Jeden taki że montaż nie trafił w obiekt + odległość do danego obiektu.

 

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez omikron20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak robię zawsze i zawsze działa :). Już dawno odpuściłem sobie te wszystkie kalibracje przez sterownik montażu. Oczywiście procedura działa przy założeniu, że nie masz dużego błędu w ustawieniu na polarną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak robię zawsze i zawsze działa :). Już dawno odpuściłem sobie te wszystkie kalibracje przez sterownik montażu. Oczywiście procedura działa przy założeniu, że nie masz dużego błędu w ustawieniu na polarną .

Ta metoda zasadniczo nie ma prawa zachowywać się inaczej, niż klasyczna alignacja na jedną gwiazdę. Ale nie rozumiem, po co sobie utrudniać życie. Jeśli zwykła alignacja nie działa właściwie, to albo robisz jakiś błąd, albo elektronika jest uszkodzona - gwarancja. Druga opcja wydaje mi się bardzo mało realna. Ale inaczej być nie może - skoro u tysięcy ludzi działa ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tyson napisal sluszna rzecz - time zone jest stala i wynosi +1 wzgledem UTC. Operujesz parametrem Daylight saving i w zaleznosci od pory ustawiamy No dla czasu zimowego i Yes dla letniego. Sprawdz to raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.