Skocz do zawartości

Tulejka okularu


anatol

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu do obserwacji używam tylko nasadki bino. Ostatnio kupiłem parkę okularów UWA 66 stopni 6 mm (Celestrona), które niestety mają nieszczęsny rowek w tulejce przez co nie "siedzą" stabilnie w nasadce. W innych okularach udawało mi się jakoś pozamieniać tulejki od kitowców, które są proste. W tych okularach niestety nie można wymienić tulejki bo jest w niej jeszcze jedna soczewka (rozpraszająca?). Na razie zakleiłem rowki taśmą, ale nie jest to dobre rozwiązanie bo okulary nadal się lekko kiwają w gniazdach bino i ustawienie okularów równolegle/współosiowo jest prawdziwą drogą przez mękę. Dlatego mam dla Was pytanie - ma ktoś może jakiś dobry patent na likwidację tych rowków, może zakleić je jakąś szpachlą albo co ? Będę wdzięczny za każdą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne śrubka blokująca nasadki trafia "w kant" rowku? To raczej wina złego umiejscowienia śrubki, a nie okularu :) Ja miałem ten problem z korektorem komy, idealnie śruba wchodziła na kant i wykrzywiała go o 1-2 mm (tu to była wina złej pozycji rowka). Rozwiązałem to odpowiednią złączką, która wysuwała korektor o kilka mm, tak żeby rowek dobrze trafiał. U Ciebie można zrobić takie małe dystanse w firmie pierścienia nakładane na okulary. Ale nie chodzi mi o zatkanie rowka (bo takie cienie raczej nikt nie wykona, a i tak jak je wsadzić?), tylko o odsunięcie okularu, żeby rowek dobrze trafiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z nasadki bino SW, tam są clampringi i nie ma śrubek - poprzez obrót pierścienia blaszka zaciska się na tulejce okularu. Blaszka trafia w rowek i nie może się zacisnąć. Wysunięcie częściowe okularu aby blaszka zaciskała sie na prostym odcinku tulejki nie zdaje egzaminu, okular i tak się kiwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle w takich przypadkach wkręcałem "odwrotnie" tulejki 1,25" i udawało się uniknąć wspomnianych przez Ciebie przypadłości, ale skoro w tulejce Twojego okularu jest soczewka, to nic z tego, niestety...

 

Może warto spróbować nałożyć na całą tuleję plastikowy korpus z pudełka po kliszy? Nie powinieneś w ten sposób zmienić standardu mocowania, bo ścianki pudełka są cieniutkie, a jednak nieco szersze niż nieszczęsne 1,25". Skoro masz spory luz w gniazdach okularowych (wskazuje na niego kiwanie okularów), to jest jakaś nadzieja, że będzie OK.

 

Sporadyczny brak polskich znaków. Piszę z Tapatalka.

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś to zaszpachlować jakimś klejem do metalu, ale potem trzeba by to przetoczyć - czyli demontaż soczewki :/

Zmierz suwmiarką/mikrometrem głębokość rowka ((średnica tulejki-średnica w rowku)/2) i spróbuj znaleźć jakiś materiał o jak najbardziej zbliżonej grubości. Może blaszka z puszki po coli albo plastik z butelki PET. Przyklej na cyjanoakryl i powinno być OK..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blacharstwie samochodowym notorycznie coś się szpachluje i wypełnia ubytki, a potem dociera papierem ściernym aby wszystko było gładkie. Potem farba (lakier) i git. Poczytaj, albo idź do znajomego blacharza.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś się do tokarza, niech wytoczy tulejkę o średnicy zewnętrznej 1.25cala i wewnętrznej 30,5 mm ( okular SW 66* ma taką średnicę mierzoną w rowku), utnie na szerokość rowka i przetnij tulejkę w jednym miejscu pod kątem 45 stopni i wsuń na okular w miejsce rowka. Przy przecinaniu zachowaj ostrożność by nie zdeformować pierścienia, ja przecinałem tarczą szlifierską o grubości 0.6 mm.

Do okularów SW mam wytoczone takie pierścienie z aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś się do tokarza, niech wytoczy tulejkę o średnicy zewnętrznej 1.25cala i wewnętrznej 30,5 mm ( okular SW 66* ma taką średnicę mierzoną w rowku), utnie na szerokość rowka i przetnij tulejkę w jednym miejscu pod kątem 45 stopni i wsuń na okular w miejsce rowka. Przy przecinaniu zachowaj ostrożność by nie zdeformować pierścienia, ja przecinałem tarczą szlifierską o grubości 0.6 mm.

Do okularów SW mam wytoczone takie pierścienie z aluminium.

Czy tokarz jest w stanie wykonać taką cienką tulejkę ? To będzie tylko niecałe 1,5 mm średnicy ścianki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubości, nie średnicy ścianki oczywiście. W pracy mam możliwość wycięcia dowolnego kształtu laserem. Ostatnio cięliśmy blachę nierdzewkę 1 mm. Wytnę pasek o odpowiedniej szerokości i długości, zawinę na tulejkę i przykleję. Klej doda brakujące 0,25 mm i będzie git. Mam nadzieję. Dzięki za wszystkie porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda. Czy pierścień jeszcze dodatkowo przykleiłeś, czy sam "siedzi" w rowku?

 

Sam siedzi w rowku, pierścień aluminiowy wytoczony po rozcięciu jest lekko sprężysty. Nakładając na tulejkę okularu nie należy rozginać tylko wsunąć. Mocując w nasadce bino jest ściskany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.