Skocz do zawartości

Morze nektaru i młody Księżyc na majówce 2017r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie, detal jaki Ty wyciskasz z tego refraktora to jest mistrzostwo świata.

 

Co ciekawe, próbowałem ostatnio Jowisza przez SII i jego księżyce wyglądały wyjątkowo porządnie w odniesieniu do IRpass. Warto zbadać temat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, Hamal. Nawet nie wiesz jak Twoja ocena jest dla mnie ważna, bo utwierdza mnie w przekonaniu, że nic sobie nie ubzdurałem, kiedy mówię o moim względnie wyraźnym skoku jakościowym w fotografii Księżyca.

 

Nieskromnie, ale żywiąc się jeszcze świeżą radością po sukcesem zakończonych przed miesiącem próbach z filtrem H-alfa, użyłem określenia "przeskok o 2 cale w aperturze i odpowiednio w skali obrazu". Docierają do mnie dwa fakty: pierwszy - w refraktorze inaczej rozłożony jest procentowy udział światła w krążku rozproszenia (mniej przypada na drugi i kolejny pierścień) i drugi - wąskie pasmo umieszczone w odpowiednim przedziale widmowym. Oba poprawiają ostrość obrazu. Czy drugi człon tych dwu prawd wpłynie na poprawę obrazu w teleskopach zwierciadlanych lub katadioptrykach? Mam pewne przesłanki, że tak też będzie.

 

Robiłem przymiarkę na Petaviuszu z większą skalą obrazu F-2500mm. To co prawda tylko o 10% więcej, ale kusi mnie ten pułap 2,5m. Doszedłem do wniosku, że przy w miarę stabilnym obrazie będzie to osiągalne z korzyścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej w odniesieniu do Morza Humboldta warto przeprowadzić analizę i sprawdzić jakie struktury w pasie libracyjnym zostały zarejestrowane na zdjęciu z 1 maja br. kiedy libracja wynosiła: E 5,9o ; N 3,9o.

 

Tylko w obszarze rozległego krateru Bel'kovich, wewnątrz Mare Humboldtianum, widoczność sięga do 97-98 stopnia - widać wschodnią krawędź obu kraterów: Bel'kovich i Bel'kovich K.

 

Ciekawostka - na północ od krateru Hayn F biegnie szeroka dolina, która objawia się głębokim wcięciem w obrysie Srebrnego Globu - kształt "V" na krawędzi.

 

M.Humboldtianum i Endymion_1.05.2017r_20.42_TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105%....jpg

Struktury w pasie libracyjnym koło M.Humboldtianum_1.05.2017r_105%....jpg

Północno wschodnia krawędź z Mare Humboldtianum_wycinek_Opis.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.