Skocz do zawartości

Czyszczenie płyty korekcyjnej SCT


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zabrałem się po raz kolejny do czyszczenia płyty korekcyjnej (powierzchni zewnętrznej) mojego SCT. Przygotowałem się jak należy: grucha do przedmuchania, do tego powietrze w sprayu, do tego alkohol izopropylowy, do tego woda destylowana, jakieś waciki, szmatki i szczota ryżowa (żartuję).

 

Problemem nie są brudy - ich praktycznie nie mam. Problemem są ZACIEKI. Gdziekolwiek popsikam alkoholem, to po odparowaniu zostaje zaciek. To samo z wodą destylowaną. Może zacieki to niewłaściwa nazwa - to raczej smugi takie. Czytam gdzie niegdzie, że "drobne smugi w niczym nie przeszkadzają". Nie jestem taki pewny. Tym bardziej, że moja płyta korekcyjna praktycznie teraz składa się z samych smug. Na pewno nie przypomina gładkiej przeźroczystej powierdzchni, jaką była w czasach swojej młodości. To prawda, ze smugi widoczne są jak się patrzy na płytę pod odpowiednim - dość małym - kątem. Patrząc na wprost ich nie widać. Ale że czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma! Czarnych dziur też nie widać!

 

Jak się pozbyć tych smug? A może faktycznie mam się nimi nie przejmować?

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze w sprayu nie nadaje się do oczyszczania optyki.

Do czyszczenia płyty korekcyjnej wystarczy płyn Baadera "Optical Wonder" i mikrofibra do czyszczenia okularów. Żeby było jasne do mycia lustra stosujemy zupełnie inny zestaw :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze w sprayu nie nadaje się do oczyszczania optyki.

Do czyszczenia płyty korekcyjnej wystarczy płyn Baadera "Optical Wonder" i mikrofibra do czyszczenia okularów. Żeby było jasne do mycia lustra stosujemy zupełnie inny zestaw :)

 

Ok, powietrze w spraju ląduje w plecaku - przyda się, gdy wybiorę się do Krakowa.

Ale co ze SMUGAMI ???

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda destylowana nie jest wcale taka czysta jak się nieraz wydaje. Dopiero odwrócona osmoza daje czystość wody na poziomie eliminacji pojedynczych jonów. Niestety czystość wody powoduje jej krótki okres przydatności.

Stosuję płyny na bazie alkoholu i dodatkowo suche wycieranie szmatkami które podał JaLe.

 

 

To znaczy, że po spryskaniu mogę taką szmatką bezpiecznie wycierać do sucha bez obaw porysowania powierzchni?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od płynu do czyszczenia i rodzajów ruchów czyszczących :) trzeba wymiatać na zewnątrz od środka kolistymi ruchami, wymiatać tłuszcz i plamy zmieniając często tkaninę mikrofibrę albo specjalny papier do czyszczenia optyki który nie zostawia fusów i paprochów (ja miałem kiedyś firmy Rosco)

i płyn od nich do czyszczenia szkła foto.

 

teraz mam lens-pen płaski do płyt korekcyjnych i ekranów na bazie nano węgla - ten nowszy nie zostawia pyłków zupełnie, starsze gubiły proszek na szkle.

Taktykę mam taką że osadzam własną parę wodna chuchnięciem na szkło, i okręgami wymiatam lenspenem na zewnątrz paprochy. (na wstępie wszystko dokładnie dmucham gruszką gumową - bo wystarczy jedno ziarno piachu na padzie lenspena i dramat jest) sam pen też trzeba izolować od piasku.

 

gruszka, pędzelek, chuchanie, lenspen i na koniec pędzelek :)

 

przestałem się bawić w waciki bo mnie wnerwiały odrywające się od nich paprochy, to samo z mikrofibrowymi szmatkami, paprochy w koło, papier był najlepszy bez paprochów ale był dość drogi i sporo trzeba było go użyć.

 

 

Ci co nie lubią wynalazków i wolą metodę klasyczną, to :

gruszka, pędzelek, chuchnięcie, nalanie na papierek do czyszczenia optyki kilku kropel środka do optyki, zbicie papierka w zgrabną kulkę, wymiatanie brudu od środka do krawędzi, z częstym zmienianiem papierka, poczekać na odparowanie środka, przeczyścić pędzelkiem i koniec.

 

Ja miałem płyn Rosco lens cleaner - kiedyś do kupienia w profesjonalnych sklepach z zaopatrzeniem studia foto.

 

 

EDIT:

- woda destylowana w sklepie ma od 003 do 007 ppm , woda z dobrej osmozy ma 000 ppm - ale tylko na chwilę po wyprodukowaniu bo bardzo szybko wiąże z powietrza dwutlenek węgla i tworzy się lekki kwas węglowy (osmoza musi mieć zamontowaną kolumnę z żywicą demineralizacyjną, bo po samej membranie osmotycznej też jest około 3 ppm albo 5 ppm)

 

- szmatki z mikrofibry te cięte w ząbek z arkusza lubią puszczać paproszki z krawędzi cięcia - bardzo upierdliwe, trzeba je poskładać tak by krawędzie były w środku.

 

EDIT 2:

 

linki

http://us.rosco.com/en/product/lens-cleaner - cleaner

http://us.rosco.com/en/product/lens-tissue - papierki (fane do tłustych zabrudzeń bo można często zmieniać papier na nowy i nie pyli zupełnie)

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem. Wynikał on z zatłuszczenia ściereczki. Po kilku czyszczeniach, uprzednio myte łapy i tak pozostawiły trochę tłuszczu na materiale, co owocowało smugami na optyce. Wystarczyło przeprać mikrofibrę ręcznie w gorącej wodzie z lekką dozą mydła i porządnie wysuszyć, by wróciła do dawnej świetności. Kiedy ściereczka jest miękka i czysta, to nawet w zestawieniu ze zwykłym alkoholem izopropylowym (a tym bardziej z drogim płynem Baadera) nie daje objawów w postaci smug, kropek, zacieków, itp. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kupuj oryginalne firmy Camgloss z hologramem :)

bo pełno podróbek na alle i innych portalach

najlepiej kupić w dobrym sklepie foto

 

foto-plus czy cyfrowe.pl

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/camgloss-camgloss-lenspen-pioro-czyszczace-do-soczewek.html - do soczewek, bardziej zakrzywione, miałem ale gdzieś zgubiłem :(

 

 

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/camgloss-camgloss-lenspen-mini-pro-ii-pioro-czyszczace.html - takie jest bardziej płaskie, takim czyściłem płytę korekcyjną w moim SCT 6" - czasochłonne ale efekt fajny, wystarcza na bardzo wiele czyszczeń ten proszek zawarty w skuwce zamykającej piankowego pada czyszczącego, przekręcamy skuwkę o 1/2 obrotu i osadza się na padzie nano proszek węglowy, podobno o kulistej strukturze nie rysujący powłok, wedle producenta. między postami wyczyściłem obiektyw Zeissa droższy 2x od mojego starego SCT - rys brak, smug brak, szkoda bo mogłem zrobić fotki poglądowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) albo zamawia u mnie wodę :)

 

w sumie to produkuje jej dość soporo, ale to to akwarium używam, badam raz na jakiś czas na spektrometrze czy nie przemyca mi się jakiś pierwiastek, a tak to jest zamontowany przewodnościomierz.

 

ale pewnie w aptece można dostać taką wodę oczyszczoną również, do przepłukania lustra np w newtonie.

IMG_7289.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przede wszystkim tylko papier (specjalny), ścierkę lekko nasączasz, a nie zlewasz nim (płynem) płytę. Jak polejesz i zostawisz do odparowania, to zawsze będą zacieki;

- zaleca się także najpierw zetrzeć na mokro i od razu mieć przygotowaną taką samą suchą ścierę do wytarcia na czysto/sucho - NIE zostawiaj do odparowania, zetrzyj do sucha;

- po kilku sekundach płyn rozpuści tłuszcz z Twojego palca i tym wysmarujesz płytę, więc działaj szybko i często zmieniaj ścierki lub jak ktoś zauważył użyj rękawic, ale tych niepudrowanych;

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) albo zamawia u mnie wodę :)

 

w sumie to produkuje jej dość soporo, ale to to akwarium używam, badam raz na jakiś czas na spektrometrze czy nie przemyca mi się jakiś pierwiastek, a tak to jest zamontowany przewodnościomierz.

 

ale pewnie w aptece można dostać taką wodę oczyszczoną również, do przepłukania lustra np w newtonie.

 

A jakie to gatunki są aż takimi purystami, że im pojedyncze jony mogą zaszkodzić? Moim starczała woda demineralizowana - wymieszana tylko w odpowiednich proporcjach z kranówką.

To gdzie mam po tę wodę podjechać ;-) ?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jakie to gatunki są aż takimi purystami, że im pojedyncze jony mogą zaszkodzić? Moim starczała woda demineralizowana - wymieszana tylko w odpowiednich proporcjach z kranówką.

To gdzie mam po tę wodę podjechać ;-) ?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wodę mogę wysłać tylko trzeba opłacić wysyłkę i koszt mineralnej - mineralną wypiję i napełnię butlę wodą czystym H2O, napełnię pod korek by nie mieszało się z powietrzem :)

 

Co do rybek to mam morskie akwarium, na tej wodzie robie solankę i mam ją jako wodę do dolania odparowanej wody, np jak mi wyskoczyły 4 mikrogramy miedzi na litr i 2 mikrogramy cynku już po osmozie i żywicy demineralizacyjnej to zastosowałem jeszcze jedną żywicę specjalnie na miedź, zobaczymy jaki efekt po testach w laboratorium.

 

Niestety dolewam do akwarium codziennie 10 litów wody - spore parowanie, i ta miedz się kumulowała i kumulowała w akwarium, powyżej pewnego progu wrażliwe skorupiaki nie dają rady tego znieść, krewetki i kraby oraz ślimaki są bardzo wrażliwe na związki miedzi w wodzie. Woda jest zanieczyszczona różnymi związkami więc dobrze ją wyczyścić przed zakładaniem ekosystemu rafowego w domu :). Do purystów zaliczę też koralowce twarde tworzące sobie wapienne szkielety, te nie tolerują zanieczyszczeń i związków azotu Azotanów Azotynów i zupełnie fosforanów, a tych w kranówce jest cała masa, jak jest pobierana z rzeki, trochę mniej w studniach głębinowych.

 

Ale nie robiąc zamieszania w temacie, jak byś potrzebował 1,5 litra takiej wody to pisz na PM :) ja odpalam filtr tak co 4 dni, nabieram 50 litów to zatankuje jeszcze dodatkową butlę, wyprał byś szmatkę mikrofibrową ręcznie w takiej wodzie kilka razy i taką wilgotną wytarł smugi i może by było OK po wyschnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy akwarysta morski "musi" mieć taki sprzęt chyba, że będzie biegał do zoologicznego z wiaderkiem po wodę:) Do słodkowodnych również niektórzy się zaopatrują w filtr RO ale bez żywicy, jak moja znajoma z pracy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.