Skocz do zawartości

Antares w chmurze Rho Ophiuchi (ASI071)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Dzięki za te 40 klatek. Zawsze przyjemniej się patrzy na zdjęcie bez mankamentów technicznych.

Adam piękne zdjęcie pod każdym względem! Ta pierwsza wersja oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, jeszcze za czasów kliszy, JP zrobił piękne zdjęcie M31 przy pomocy MTO, dzięki niemu sporo tych obiektywów sprzedał, zapomniał tylko wspomnieć, że wisiało ono na montażu w obserwatorium. Nikt na zwykłym EQ wyniku nie powtórzył ani innego spektakularnego DS nie zrobił. Podobnie może być tutaj, ja chętnie zobaczę jakieś fajne foto tym zestawem słabych obiektów z polski, wtedy będę się zachwycał jak nikt tutaj, obiecuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to jakiś sposób na ucieczkę od szumów ciemnych partii zdjęć.

 

Da radę zobaczyć to 1:1?

 

I jeszcze jedno w ramach "badania społecznego" w temacie percepcji zdjęć. Nigdy nie obrabiałem takiego zdjęcia i jestem ciekawy, jak mocną obróbkę lubicie. To jest gdzieś pomiędzy - za to ma mocniejszy kolor.

 

attachicon.gifrho_ophiuchi_60-false2.jpg

 

Ale przyznam szczerze, że Adam czego się nie dotknie to zamienia w złoto :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to jakiś sposób na ucieczkę od szumów ciemnych partii zdjęć.

 

Da radę zobaczyć to 1:1?

 

 

 

Ale przyznam szczerze, że Adam czego się nie dotknie to zamienia w złoto :)

 

Nie było tu żadnej ucieczki od szumów. Przy 40 klatkach szum był taki, że pewnie wielu by nawet tego nie ruszało.

Poniżej 1:1.

crop.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć o co chodzi i jak to zrobić?

 

Kamera + filtry zawsze ma taki sam błąd w balansie bieli. Wystarczy zmierzyć go raz i zapamiętać - potem wprowadzać w postaci cyfry. Mierzysz go tam, gdzie wiesz, że coś powinno być neutralne (czarne, szare - na ogół tło, albo pył).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale balans zależy też od fazy Księżyca, syfu lub nie w powietrzu, Offsetu który wpada w B itd.

 

To są dwie różne rzeczy. Żeby nie popaść w degrengoladę z kolorem przy RGB musisz mieć świadomość, że kolor odchylają dwa główne czynniki:

1. wewnętrzne (kamera, filtry, etc.)

2. zewnętrzne (deklinacja, syfy w atmosferze, LP, Księżyc, etc.).

 

Nie można ich wrzucać do jednego wiadra. To o czym pisałem, to wyjściowe skalibrowanie koloru na czynniki wewnętrzne (Maxim). Czynniki zewnętrzne koryguję już w Photoshopie. Jeżeli fotografujesz w ciemnych miejscach powyżej 30 stopni, to już po pierwszym punkcie balans jest bardzo dobry (i bez Księżyca oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z Tobą Adam :) tydzień temu piszesz tak

Z twojego postu wyłania się myślenie o OSC jako kalorowym zdjęciu. Zachęcam, żeby myśleć jak o kamerze mono z trzema filtrami. Wtedy wagi koloru przestają mieć znaczenie, bo i tak trzeba je ręcznie doprowadzić do równowagi (nie ma znaczenia, czy któregoś sygnału jest mniej, a któregoś więcej).


A dziś o ustawianiu wag kolorów chcesz robić tutorial ^_^ Twoja niekonsekwencja i naciąganie faktów zależnie od kierunku dyskusji staje się męczące :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoja niekonsekwencja i naciąganie faktów zależnie od kierunku dyskusji staje się męczące :wacko:

 

Męczące? Moje dzielenie się wszystkim, co wiem, jest męczące? Ręce opadają... :(((

 

Każdy mój wpis odsłania jakiś fragment całości. Nie da się wszystkiego zawrzeć w jednej historii. Co więcej, wyciągasz sobie fragment zdania z kontekstu. Wystarczy zboldować drugą część tego zdania, żeby nic nie stało tu w sprzeczności.

 

"Wtedy wagi koloru przestają mieć znaczenie, bo i tak trzeba je ręcznie doprowadzić do równowagi".

 

Zadaj sobie pytanie, co to znaczy ta RÓWNOWAGA? No co to jest? Skąd masz wiedzieć, że jest OK? Linkowałem do wielu wątków w tamtej dyskusji, skąd taką widzę czerpać. Zachęcałem do pomiarów gwiazd słonecznych. Choćby ten wątek:

http://astropolis.pl/topic/27162-prawdziwy-kolor-kosmosu-jak-balansowa-swoje-zdjcia/

 

To co napisałem wyżej - jest dokładnie tym samym.

 

Puentując - materiał zawsze traktuję jak monochromatyczny zbiór danych (do tego zachęcałem). Żeby coś z niego zrobić - muszę go mierzyć cały czas (przykład trzymania tła na poziomie neutralności). Zdjęcie z tego wątku też tak obrabiałem - zrobiłem luminancję + osobne RGB (tak, jak robię w narrowband).

 

Nie musisz się zgadzać z moim podejściem, a na pewno nie musisz być niemiły, bo zupełnie nie wiem, dlaczego i po co... :( Jeżeli gdzieś wysławiam się niejasno, to wystarczy zapytać. Sam też mogę popełniać błędy w wyrażaniu myśli. Wystarczy doprecyzować. Nie chciałbym mieć wrażenia, że im więcej staram się przekazać, tym bardziej się "nie zgadzasz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz pracę montażu iOptrona ? Guidowałeś, czy używałeś enkoderów?

 

 

Guidowałem. Nie miałem czasu sprawdzić, jaka jest różnica po wyłączeniu enkodera, ale podejrzewam, że znaczna. Ten montaż trackował jak najdroższe montaże (co najmniej jak AP Mach 1). To nie może być zasługa jego mechaniki (raczej jest przeciętna), więc to mógł być tylko i wyłącznie enkoder (przebieg guidowanej Ra płaski jak stół).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień próbowałem Ciebie przekonać, że balans kolorów należy już przy akwizycji ustawić suwakami prawidłowo a Ty mnie że zupełnie nie. Nic nie jest wyrwane z kontekstu.

 

Wiesz może jaki jest natywny zależny od charakterystyki matrycy balans kolorów RGB dla tej kamerki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, trudno mi to wyjaśnić, ale mam takie subiektywne odczucie, że zdjecia akurat z tej matrycy są takie jakby za delikatną mgłą, jakby mało klarowne(?), nieostre? Możnaby to po trochu tłumaczyć seeingiem, ale przy takiej ogniskowej i miejscu z którego było zdjęcie zrobione się nie da. Nie mam pomysłu o co dokładnie może chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczne Atiki 7,4 mikrona OSC i MONO i identyczne ASI 3,75mikrona i zawsze było tak, że foto z OSC otwarte obok mono wyglądało jak blur 0,5pix.

 

Adam, widzę że Ci umknęło ;) Wiesz może jaki jest natywny zależny od charakterystyki matrycy balans kolorów RGB dla tej kamerki?

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień próbowałem Ciebie przekonać, że balans kolorów należy już przy akwizycji ustawić suwakami prawidłowo a Ty mnie że zupełnie nie. Nic nie jest wyrwane z kontekstu.

 

Wiesz może jaki jest natywny zależny od charakterystyki matrycy balans kolorów RGB dla tej kamerki?

 

To pewnie znaczy tylko i wyłącznie tyle, że niejasno sie wyrażam.

Jeżeli bym tego nie rozumiał (co sugerujesz), to nie byłbym w stanie zrobić takiego zdjęcia. Nie sądzisz?

 

Dane, na których się opieram przy afrykańskich zdjęciach to: (wyjściowo, bo jak już pisałem, nie używam wag w typowy sposóB)

(dół / skala koloru / korekcja)

R = 346.2 / 0.75 / 133%
G = 460.0 / 1.00 / 100%
B = 255.3 / 0.55 / 181%
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, trudno mi to wyjaśnić, ale mam takie subiektywne odczucie, że zdjecia akurat z tej matrycy są takie jakby za delikatną mgłą, jakby mało klarowne(?), nieostre? Możnaby to po trochu tłumaczyć seeingiem, ale przy takiej ogniskowej i miejscu z którego było zdjęcie zrobione się nie da. Nie mam pomysłu o co dokładnie może chodzić.

 

A widzisz - seeing był dobry tylko jeden dzień (poniżej 2"). Przez resztę dni rozmywał nam detal na 2-3 piksele (czyli był powyżej 4" kątowych). Tragedia generalnie. Tłumaczymy to złą pogodą, przechodzącymi chmurami, zmianami frontu. Pod tym względem moja miejscówka pod Warszawą jest dużo lepsza. Chyba mieliśmy trochę pecha w tym wielkim szczęściu ;)

 

Mam też dla Ciebie jedną ważną informację. Zauważ, że kamera ta ma mały piksel. Czyli nawet z teleskopem w okolicach 500-600 mm zbliża się do granicy seeingowych możliwości. To trochę tak, jak fotografować teleskopem 1200 mm ogniskowa z pikselem 9 mikronów. Takie zdjęcia zawsze będą "miękkie" - w porównaniu do zestawów, gdzie wynikowo masz 3-4" na piksel.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To pewnie znaczy tylko i wyłącznie tyle, że niejasno sie wyrażam.

Jeżeli bym tego nie rozumiał (co sugerujesz), to nie byłbym w stanie zrobić takiego zdjęcia. Nie sądzisz?

 

Dane, na których się opieram przy afrykańskich zdjęciach to: (wyjściowo, bo jak już pisałem, nie używam wag w typowy sposó B)

(dół / skala koloru / korekcja)

R = 346.2 / 0.75 / 133%
G = 460.0 / 1.00 / 100%
B = 255.3 / 0.55 / 181%

 

 

 

No, no, ja się domyślam, że wszystko co robisz, robisz w nietypowy sposób :P Ale efekty Twojej pracy mimo tego nieustannego uwznioślania wszystkiego co robisz i tak każą podziwiać Ciebie ponad stan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No, no, ja się domyślam, że wszystko co robisz, robisz w nietypowy sposób :P Ale efekty Twojej pracy mimo tego nieustannego uwznioślania wszystkiego co robisz i tak każą podziwiać Ciebie ponad stan :)

 

"Ale efekty Twojej pracy mimo tego nieustannego uwznioślania wszystkiego co robisz i tak każą podziwiać Ciebie ponad stan"

 

Możesz rozwinąć ten fragment (najlepiej na priw), bo coś czuję, że to tu leży problem, a nie wiem, czy dobrze rozumiem. Sugerujesz, że ja sam się "uwnioślam"? Czy to czasem nie jest wynikiem właśnie tego, że zamiast po prostu wrzucać swoje zdjęcia i sugerować magię stojącą za astrofotografię, staram się wykładać zawsze karty na stół? Czy czasem nie odbierasz tego w zły sposób? Mam nadzieję, że się mylę :( - bo w przeciwnym wypadku cała moja intencja w piach.

 

Uzupełniając jeszcze poprzedni post - przed i po - dobrze widać, na czym polega przesunięcie kanałów:

hist.png

 

PS. "Podziwianie" to bardzo złe słowo i fatalna motywacja. Zdecydowanie wolę być pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.