Skocz do zawartości

Obserwacje Tranzytu Merkurego w moim wykonaniu


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie rok temu mieliśmy okazję do obserwowania tranzytu Merkurego. Muszę z wielkim żalem zawiadomić, że był to pierwszy tranzyt, jaki udało mi się zaobserwować. Przegapiłem wszystkie możliwe tranzyty Wenus, gdyż występowały one w okresie kiedy nie dysponowałem zbyt wielkim zapleczem astronomicznym, a i moja wiedza na ten temat nie była aż tak rozbudowana, jak dzisiaj.

Tranzyt Merkurego był dla mnie zjawiskiem iście wyjątkowym, które z racji dopisującej aury pogodowej dało się obserwować bez większych przeszkód. Byłem tak podjarany całym spektaklem, że sporządzałem godzinowe notatki na temat następstw, które mają miejsce. Dotąd nigdzie ich nie publikowałem, ale myślę, że idealnie spełnią się one w roli “bądź co bądź” szczegółowego wspomnienia tranzytu obserwowanego z mojej lokalizacji.

 

Lokalizacja: 52°54'11.7"N 16°41'19.2"E

Data: 09.05.2016 (poniedziałek)

Godzina: 13:12:04 - 20:35

Temperatura powietrza: 24°C (cień), 32°C (słońce)

 

Godzina około 12:30 - Przygotowania do obserwacji tranzytu Merkurego we współpracy z Zespołem Szkół im. Leśników Polskich trwają w najlepsze. Razem z trzema asystentami dokonujemy rozstawienia sprzętu w odpowiedniej lokalizacji, która umożliwiałaby obserwacje zjawiska metodą projekcji. Do dyspozycji mamy dwa teleskopy i folię ND 5.0 o wymiarach 10x10cm. Pierwszy z teleskopów to tani refraktor wyposażony w filtr ND 5.0, a drugi to reflektor o średnicy zwierciadła kilku centymetrów.

eZ7BdpT.png

 

Godzina 13:00 - Jesteśmy w pełnej gotowości do tego, aby zaobserwować pierwszy kontakt merkurego z tarczą Słońca. Powoli także zaczynają przychodzić uczniowie z Zespołu Szkół w celach obserwacyjnych. Na Słońcu zauważalne są dwie grupy plam słonecznych 2542 oraz 2543 z czego pierwsza stanowi wyraźny kontrast do pozostałości blasku Słońca.

 

Godzina 13:12:04 - Inicjacja zjawiska, Merkury właśnie dotyka tarczy Słońca i z sekundy na sekundę coraz mocniej się w nią zagłębia. Warunki pogodowe bardzo dobre.,aczkolwiek wyczuwalna jest aura burzowa. Na niebie zaobserwować można pojedyncze chmury znajdujące się na bezpiecznych pozycjach względem zachodzącego zjawiska. Rozpoczynam obserwacje we współpracy z Zespołem Szkół w Gębicach.

 

Godzina 14:45 - Koniec obserwacji szkolnych z powodu końca dnia lekcyjnego. Trwa przenoszenie sprzętu w inną lokalizację. Obserwacje zostają z tego powodu chwilowo przerwane.

 

UC3Vx9t.jpg

 

Godzina 15:27 - Zachmurzenie stanowi już ponad 50% nieboskłonu. Tranzyt mimo wszystko pozostaje w zasięgu wzroku. Słońce cudem unika przysłonięcia przez chmury wobec czego obserwacje mogą być kontynuowane. Zerwał się silny wiatr uniemożliwiający obserwacje techniką projekcji. Pozostaje wobec tego przeniesienie folii ND 5.0 z refraktora do reflektora, który zapewnia lepszą jakość obserwacji. Temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 24°C w cieniu oraz około 32°C w Słońcu. Powoduje to ból głowy i staje się powodem dyskomfortu.

 

Godzina 15:32 - Pojawił się przelotny opad deszczu lecz mimo to Słońce pozostaje w zasięgu wzroku reflektora.

 

Godzina 16:25 - Znaczne rozpogodzenie na nieboskłonie. Słońce ujawnia plamy o oznaczeniach katalogowych 2542, 2543 oraz 2541. Ponieważ nie potrafiłem wówczas robić zdjęć Słońca przez teleskop postanowiłem narysować pozycję merkurego względem plam na Słońcu.

Godzina 16:50 - Zachmurzenie spada do około 40%, natomiast warunki obserwacyjne utrzymują się na satysfakcjonującym poziomie. Słabnie także wiatr, który pozostaje mimo wszystko dokuczliwy.

 

Godzina 17:00 - Obszerna ilość zachmurzenia napływającego ze strony południowego-wschodu mija w bezpiecznej odległości tarczę Słońca. Widok ten ma wartość artystyczną, bowiem momentami wydaje się, że tarcza Słońca sunie po krawędzi wspomnianej chmury.

 

Godzina 17:12 - Optymizm maleje - tarcza Słońca pomimo szczerej walki zostaje przykryta przez chmurę. Czas wobec tego na chwilę oddechu i relaksu przed powrotem do obserwacji.

 

Godzina 17:22 - 17:54 - Stado chmur przelatuje na tle dziennej gwiazdy naprzemiennie zakrywając ją i odkrywając. Trwa, więc szukanie okazji do polowań na tranzyt, który jest już w mocno zaawansowanej fazie.

X6nt5cX.jpg

 

Godzina 18:00 - Brak większych przeszkód obserwacyjnych. Chmury znajdują w bezpiecznej dla dalszych obserwacji pozycji i nie wtrącają się w prowadzone obserwacje.

 

Godzina 20:07 - Słońce znajduje się zbyt nisko by dokonywać jego dalszych obserwacji. Oficjalny koniec śledzenia postępów tranzytu Merkurego - gromadzenie zrealizowanego materiału.

Videorelacja ze zjawiska: https://www.youtube.com/watch?v=-X8jxJsdgB4

14.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.