Skocz do zawartości

Budowa satelity


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Malutki satelita FUNcube-1 (AO-73) cyferka 73 to skrót amatorski o znaczeniu "pozdrowienia" jest mi na tyle bliski, że postanowiłem kilka słów na jego temat napisać.
Jego wielkość to zaledwie 10x10x10cm waga poniżej 1kg, taka sobie mała skuteczna miniaturka.
Grupa amatorów radiowych z Wielkiej Brytanii szczególnie zainteresowanych przestrzenią kosmiczną, uruchomiła nowy projekt satelitarny FUNcube.
Projekt otrzymał duże fundusze wstępne od Radio Communications Foundation (RCF)) dobroczynność.
Podstawową misją platformy jest zapewnienie łącza telemetrii w dół, którą można łatwo odebrać w szkołach i na uniwersytetach w celach edukacyjnych.
Docelowa grupa odbiorców to przede wszystkim uczniowie zarówno pierwszego, jak i drugiego poziomu uczelni, projekt obejmuje rozwój edukacyjno techniczny.
Prosta i tania "stacja naziemna" działająca na częstotliwościach VHF w amatorskiej służbie satelitarnej umożliwia odbiór FUNCube, jedynie wymogi antenowe są bardzo wysokie nie wystarczy prosta antena VHF tu trzeba więcej.
Pierwszym projektem sondy CubeSat, realizowanym przez nowo utworzoną brytyjską agencję kosmiczną, jest UKube-1, rozwija się jako współpraca pomiędzy wieloma uniwersytetami.
FUNcube-1 (AO73) to kompletna edukacyjna stacja, której celem jest promowanie i edukowanie młodych ludzi na temat radia, przestrzeni, fizyki i elektroniki.
FUNcube-1 zarejestrowany jako holenderski statek kosmiczny został z powodzeniem wystrzelony z Rosji przez rakietę DNEPR w dniu 21 listopada 2013 r., po ponad trzech latach na orbicie nadal działa dobrze.
Tysiące stacji, w tym wiele szkół i uczelni na całym świecie, odebrało i zdekodowało telemetrię, również i ja do nich należę. Szczegółowe informacje o bieżącej operacji i telemetrii dostępne z FUNCube-1 można znaleźć pod adresem http://warehouse.funcube.org.uk/Posiadają również dedykowaną stronę edukacyjną https://funcube.org.uk/education-outreach / .
FUNCube-1 znajduje się w Synchronicznej Nisko Ziemi Orbicie o wysokości 630 km nad ziemią. Zasięgiem widocznym jak i radiowym dla jego średniej wysokości około 630 km jest obszar o średnicy Europy (od Portugalii po Ural).
Na takiej orbicie przelatujący satelita zapewnia dostęp do jego informacji większości miejsc, około 3 razy w godzinach porannych i 3 razy wieczorem każdego dnia.
Ten harmonogram umożliwia ranne przeloty do wykorzystania w celach edukacyjnych i wieczorne przeloty do amatorskiej komunikacji radiowej.
Satelita przeprowadza również eksperyment, z którego uczniowie mogą odbierać dane telemetryczne i mogą je porównać z wynikami uzyskanymi w podobnych eksperymentach referencyjnych grup.
FUNcube-1 posiada także transponder liniowy UHF do VHF o mocy ok. 300 mW PEP i może być używany przez Radio Amatorów na całym świecie do komunikacji SSB i CW.
Wymiary zaledwie 10 cm x 10 cm x 10 cm o masie mniejszej niż 1 kg, FUNcube-1 jest pierwszym statkiem kosmicznym mającym z podstawową misję edukacyjną dla szkół i najmniejszego satelity, który ma transponder liniowy dla radioamatorów.
Więcej informacji na temat FUNcube-1 znajduje się na https://funcube.org.uk/ z której pochodzi ten materiał, https://www.youtube.com/watch?v=ddR-IlZHNbw&feature= tu znajduje się test anten
Zdjęcia pokazują jak jest zbudowany satelita, zaawansowany elektronik jest w stanie zbudować satelitę koszty nie są wielkie, problem w tym kto i za ile go umieści na orbicie.

post-31732-0-84636200-1494351444.jpg

post-31732-0-55482400-1494351466.jpg

post-31732-0-47401000-1494351480.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że poruszyłeś ten temat. Dodam tylko, że 73 to faktycznie radioamatorskie pozdrowienia. Jednakże​ w tym przypadku to zbieżność przypadkowa. Numer ten jest przyznawany przez AMSAT satelitom krótkofalarskim, które weszły na orbitę. Jest to więc 73 satelita, który wyniósł na orbitę sprzęt krótkofalarski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z Indii startująca rakieta wyniosła na orbitę najlżejszego satelitę ludzkości o wadze zaledwie 1,26 kg Kalamsat-V2 wykonanego  przez studentów związanych z firmą zajmującą się edukacją kosmiczną i było to motywowane chęcią inspirowania młodych ludzi do wybierania rozwoju w kierunku naukowym i/lub inżynieryjnym.

 

https://www.bbc.com/news/av/science-environment-46999098/india-sends-lightest-satellite-to-space

 

To może i nasz polski astro-hobbystyczny światek zbuduje swojego satelitę skoro liderzy potrafią współpracować

- choćby na Polish APOD (Polski APOD) - założonym przez znanego Wessel 'a?

 

http://www.polishapod.eu/pl/

 

Pozdrawiam

 

 kalamsat-v2__1.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś napisać albo wskazać linki do budowy anteny i wymaganych parametrów odbiornika dla odbioru sygnałów takich satelitów  inp. komunikacji z ISS? Jakie to są pasma częstotliwości? Pewnie różne dla różnych grup satelitów. Sorry, ale ja jedynie wiem co zrobić żeby odebrać satelitę telekomunikacyjnego dla platform cyfrowych TV :)

Widzę że dla FUN sata uplink jest ok. 435 MHz a downlink 145. To nie są jakieś wymagające częstotliwości , ale już dają się zbudować rozsądne anteny kierunkowe.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adm2 napisał:

Ciekawe, że krótkofalarstwo jeszcze istnieje. Kiedyś buszowałem na paśmie 2m, ale głównie żeby z kolegą porozmawiać, do czasu aż telefony komórkowe weszły.

Z krótkofalarstwem jest jak z naszą astronomią. To hobby, a nie coś użytkowego. Można sobie porozmawiać przez telefon z drugim końcem świata, ale frajdę daje zrobienie tego z wykorzystaniem własnych anten i sprzętu. Tak samo możemy sobie pobrać zdjęcia astronomiczne z netu, ale satysfakcję da nam ich własne wykonanie.

No i przydaje się w takich nietypowych zastosowaniach, jak komunikacja z satelitą :) Ale też w bardziej prozaicznych, jak składane z części drony.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30 stycznia 2019 o 15:50, wessel napisał:

Czy może ktoś napisać albo wskazać linki do budowy anteny i wymaganych parametrów odbiornika dla odbioru sygnałów takich satelitów  inp. komunikacji z ISS? Jakie to są pasma częstotliwości? Pewnie różne dla różnych grup satelitów. Sorry, ale ja jedynie wiem co zrobić żeby odebrać satelitę telekomunikacyjnego dla platform cyfrowych TV :)

Widzę że dla FUN sata uplink jest ok. 435 MHz a downlink 145. To nie są jakieś wymagające częstotliwości , ale już dają się zbudować rozsądne anteny kierunkowe.

Cześć, No nie musi być kierunkowa antena. Przy przelocie musiałbyś ja obracać jak teleskop za ISS czyli szybko. Owszem zysk silniejszy sygnał tak ale na początek wystarczy dookoła antena. Zobacz tutaj :

 https://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php

wystarczy z drutu powyginać. No i w niebo skierować, tzn zenit. 

Ok. Teraz odbiornik , fabryczne radio np. Icom 7400 (taki mam) ale niekoniecznie wystarczy tzw. SDR radio. Tu już masz masę linków i na forum także bo Hansem kiedyś o tym pisaliśmy a'propo radioastro i w innych wątkach o odbiorze odbić od meteorów. Jakby co pisz PW. (znak@gmail)

 

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście . Tylko musi mieć możliwość demodulacji ssb , czyli jak to mówią "sibiści" wstęgi. 

Chociaż np. ISS gada w FM na 145.800

Zreszta nie tylko tego qbsata możesz posłuchać jeszcze kilka amatorskich sat, takich "profesjonalnych" :-)

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
ISS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to buduję antenę  :)jak rozumiem ta podlinkowana jest symetryczna, czyli dobrze byłoby wpakować tam symetryzator najlepiej od razu ze wzmacniaczem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W radio kiedyś się bawiłem ale tak przy okazji, jak było coś pod ręką. A to CB w aucie, a to jakiś transreceiver Kenwood z dopalaczem  1,5 kW w Nepalu...ale nigdy poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. , Ew. Możesz zrezygnować z blachy reflektora. Alternatywą może być pionowa antena cwiercfalowa 1/4. Ale ma listki promieniowania ok 30stopni od ziemi No i tez trochę rurki Alu potrzeba . 2m fali to jednak wymiarowi robi trochę. Moja np. Antenka ma 8m długości 12el ale robię łączności przez odbicie ok Księżyca EME . Lepsze zestawy maja po 4 lub 8 takich. Coś za coś. A i nie potrzebujesz symetryzatora  kabel np rg58 lituj bezpośrednio do drutu . Wzmacniacz wejściowy na razie sobie podaruj , jak odbiornik będzie dobry to będziesz słyszał. Zauważ potrzebny będzie sofrware do detekcji i połączenie radia z karta dzwiękowa kompa. Na żywca, ale lepiej przez separacje dla bezpieczeństwa przed Ew. ładunkami statycznymi. 

1/4 mam w garażu nieużywana mogę Ci podarowac jakbyś sie przemieszczał A2 przez Konin. 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale sam zbuduję. Zawziąłem się :) Andrzej, a siatkowy reflektor może być? Przy tej długości fali to siatka praktycznie chyba jak płyta się zachowuje?

Acha, no jak się bliżej przyjrzałem konstrukcji to faktycznie symetryzator jest zbędny.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.