Skocz do zawartości

Guiding do NEQ5, Sky Watcher N200/1000


MarekS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Proszę Was o pomoc i opinie w doborze guidingu do teleskopu Sky Watcher N200/1000.

Pierwsza sprawa to nie chciałbym angażować laptopa, tylko skorzystać z guidingu "samodzielnego", co ułatwi przemieszczanie i rozstawianie sprzętu na wyjazdach. Mam tu na myśli albo Sky-Watcher SynGuider albo produkt Eagle Core.

Do SynGuidera potrzebna jest oczywiście tuba. Jaką polecacie, co możecie doradzić? Montaż jest solidny, więc niekoniecznie musi być to najmniejsza luneta 50mm, ale jeśli w Waszej opinii jest wystarczająca, to czemu nie... Myślałem o PENTAFLEX R-80/400 OTA. Polecacie?

Co do Eagle Core to podstawowe pytanie, czy ktoś z Was ma już jakieś doświadczenia z tym sprzętem? Warto inwestować w takie rozwiązanie? Koszt wyjdzie wyższy, niż SynGuider, ale Eagle wygląda ciekawie i oferuje dużo możliwości konfiguracji sprzętu.

Jeśli pytania są zbyt lakoniczne i ogólne, proszę o wybaczenie i podpowiedź, gdzie jeszcze mógłbym poczytać o guidingu. Przede wszystkim chcę poznać możliwości, zanim rozpocznę inwestowanie w kolejne urządzenia.

Za pomoc z góry dzięki!

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam przy 150/750 z Celestron NexGuide to to samo co Sky-Watcher SynGuider tylko obudowa inna i na optyce 50 mm a dokładnie na tym http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_ i nie miałem nigdy problemu ze znalezieniem gwiazdek , jak dla mnie taki zestaw jest bardzo dobry :)

Edytowane przez RAV7766
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem ale chodzi mi o samą współpracę Synguidera.

Info producenta:

"czułość: typowo SynGuider jest w stanie "widzieć" gwiazdy o jasność 8 magnitudo w następujących warunkach:

- refraktor 80mm o typowej światłosile

- czas ekspozycji 2048ms

- dobry seeing"

Poczekajmy, najlepiej jak sam się wypowie.

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie tylko tuba trochę za duża do tego montażu. Jak powiesi na nim jeszcze 80/400, to przy lekkich powiewach wiatru żaden najczulszy guider tego zastawu nie uprowadzi.

 

edit: Teraz doczytałem, że masz montaż NEQ5, czyli N200/1000 jest zdecydowanie za duży i za ciężki dla tej klasy montażu na potrzeby astrofotografii DS.

Na NEQ5 możesz powiesić co najwyżej 80ED od wielkiej biedy N150/750, a nie żagiel, który z całym osprzętem będzie warzył z 12kg.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U producenta taka nazwa nie występuje (http://skywatcher.com/product/eq5-mount-with-steel-tripod/), więc te sklepy wyczarowały to sobie z kosmosu. Nikt takich nazw u nas nie stosuje, więc nie wprowadzajmy chaosu. Na 99% kolega zrobił literówkę, tylko zostaje pytanie, w której literze... No ale jeśli miał na myśli EQ5 to w zasadzie nie mamy o czym gadać...

 

MarekS, na forum jest na prawdę mnóstwo tematów, które mówią o tubach do guidingu. 80/400 pojawia się w co drugim z nich.

 

Szukaczoguider 50mm może okazać się zbyt ciemny do Synguidera.

Przepraszam, że wypowiem się nie za siebie, ale kolega "maciek z" używa tego gaidera i lunetkę guidujaca 50mm zmienił właśnie na 80/400.

To co napisałeś nie trzyma się kupy. Szukaczoguider, czyli refraktorek 50/160 ma świtałosiłę f/3,2. Tuba 80/400 f/5. Dodatkowo, w polu widzenia szukacza mieści się więcej gwiazd o danej jasności, czyli w szczególności tych rejestrowalnych przez kamerkę przy danej światłosile. W efekcie w szukaczoguiderze gwiazd jest nieporównywalnie więcej, niż w 80/400. Tak musi być i tak jest. Być może Twój kolega zmienił tubę z powodu niewystarczającej dokładności określania pozycji na szukaczoguiderze. Na pewno gwiazd mu nie przybyło.

 

Info producenta:

"czułość: typowo SynGuider jest w stanie "widzieć" gwiazdy o jasność 8 magnitudo w następujących warunkach:

- refraktor 80mm o typowej światłosile

- czas ekspozycji 2048ms

- dobry seeing"

To jest tylko przykład! Ekstrapolując, w szukaczoguiderze powinien zobaczyć do ok 9 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U producenta taka nazwa nie występuje (http://skywatcher.com/product/eq5-mount-with-steel-tripod/), więc te sklepy wyczarowały to sobie z kosmosu. Nikt takich nazw u nas nie stosuje, więc nie wprowadzajmy chaosu. Na 99% kolega zrobił literówkę, tylko zostaje pytanie, w której literze... No ale jeśli miał na myśli EQ5 to w zasadzie nie mamy o czym gadać...

 

 

podobnie zresztą , jak wg strony nie ma czegoś takiego jak neq-6 http://skywatcher.com/product/eq6-synscan/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pomyłkę! Mój zestaw to Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ6 GoTo SynScan PRO NEQ-6. Niby na stronie producenta nie ma NEQ-6, a ten sam producent wstawia fizycznie na montażu NEQ6 Pro...

Za porady dziękuję. "6" dodatkową tubę 80/400 powinien pociągnąć, pytanie jak całość będzie się zachowywała w wietrznych warunkach... Mimo wszystko stabilniej będzie szukaczoguider 50mm, rozumiem, że SynGuider sobie z nim poradzi?

Edytowane przez MarekS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy na pewno guider z szukacza ma większy zasięg niż 80/400.

Przykład: Kamera identyczna ASI120 o pixelu 3.75um Powiedzmy, że mniejszy guider 50mm/180 f3.6 zbierze 100 fotonów. Guider 80/400 f5 ma powierzchnię 2.56 raza większą, więc zbierze 256 fotonów. Teoretyczny liniowy rozmiar dysku Airy'ego jest odpowiednio dla f5 6.2um a dla f3.6 4.5um. W rzeczywistości rozmiar gwiazdy będzie większy ze względu np. na seeing, amtosferę itd. Kamerka ma pixel 3.75 um, więc upraszczając jej pojedynczny pixel dla szukacza zbierze 83 fotony a dla 80/400 zbierze 154 fotony.

na plus dla szukacza
- dużo większe pole
- lekki, łatwo sztywno zamocować

na plus dla 80/400
- dokładniejszy guiding dla dłuższych ogniskowych
- większy zasięg

 

Często udawało mi się guidować ogniskową 1000mm szukaczem. W celu poprawy skuteczności wpadłem na podobny pomysł jak Jolo aby dodać barlow T2 do szukacza, ale nie sprawdziłem jeszcze tego w praktyce. Jeżeli montaż i sztywność zestawu pozwala to wolałbym mieć większy guider. Są dostępne guidery 60mm, ale cena przeważnie wyższa niż tych dwu typowych rozwiązań.


  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie zresztą , jak wg strony nie ma czegoś takiego jak neq-6 http://skywatcher.com/product/eq6-synscan/

Masz rację, na stronie nie ma, ale jak MarekS zauważył, na amym montażu jest jest NEQ6 napisane :) Szkoda, że na EQ5 nie ma żadnego napisu, bo rozwiązałoby to "spór". Dobra, za bardzo wchodzimy w dygresje :)

 

Marku, wagowo montaż pociągnie 80/400. Ale problem z nią i szukaczoguiderem jest inny - ugięcia. Niestety taki układ się gnie (może na samej tej tubie, może na obejmach, ale najprawdopodobniej już samo LG newtona się kiwa lub wyciąg głównej tuby). W efekcie guider zewnętrzny do newtona ciągnie stabilnie 5 min, 10 już zaczynają być nieidealne (ale jeszcze do przyjęcia). Gorsze jest co innego - powolny dryf, jaki powstaje powoduje nieładne, paskowate tło, szczególnie z lustrzanki. Trudno się tego potem pozbyć.

 

Osobiście używałem dokładnie tych tub, tj 200/1000 + 80/400. Po kilku latach zmieniłem jednak drugą tubę na OAGa, ponieważ pojawił się problem z dryfem, który opisałem. Dopiero OAG dał mi idealne prowadzenie. Tak więc uważam, że wszelkie tuby zewnętrzne w parze z newtonem to tylko półśrodki, rozwiązania pośrednie. Ale z drugiej strony obawiam się, że na OAGu taki SynGuider będzie ślepy... no i koło się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy na pewno guider z szukacza ma większy zasięg niż 80/400.

Przykład: Kamera identyczna ASI120 o pixelu 3.75um Powiedzmy, że mniejszy guider 50mm/180 f3.6 zbierze 100 fotonów. Guider 80/400 f5 ma powierzchnię 2.56 raza większą, więc zbierze 256 fotonów. Teoretyczny liniowy rozmiar dysku Airy'ego jest odpowiednio dla f5 6.2um a dla f3.6 4.5um. W rzeczywistości rozmiar gwiazdy będzie większy ze względu np. na seeing, amtosferę itd. Kamerka ma pixel 3.75 um, więc upraszczając jej pojedynczny pixel dla szukacza zbierze 83 fotony a dla 80/400 zbierze 154 fotony.

Hmm, to ma sens. Faktycznie jasność gwiazdy liczy się nieco inaczej, niż obiektu rozciągłego. No ale jak policzymy stosunki pola widzenia, to wychodzi, że szukacz ma je 5x większe. Czyli ten dwukrotny zysk jasności gwiazdy zostanie pogrzebany 5x mniejszym polem większej tuby.

 

A, i nie wiem skąd się wzięło 180 mm. Szukacz SW ma 160 mm, czyli wyjdzie lepiej dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Montaż jest solidny, więc niekoniecznie musi być to najmniejsza luneta 50mm, ale jeśli w Waszej opinii jest wystarczająca, to czemu nie... Myślałem o PENTAFLEX R-80/400 OTA. Polecacie?...

...Szukaczoguider 50/180mm = f3,6

A, i nie wiem skąd się wzięło 180 mm. Szukacz SW ma 160 mm, czyli wyjdzie lepiej dla niego.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6383_TS-Optics-Optics-50-mm-DeLuxe-Mini-Guiding-Scope-and-Finderscope.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.