Skocz do zawartości

M106 - galaktyka "jajko sadzone"


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Odszumiałem lekko. To ma być przygotowanie pod docelowy kolorek ale zobaczę z czego łatwiej startować.

 

Piękna Marcin!!! Zacne pole no i detal aż chce się grzebać w tym co pokazałeś. Widzę, że gwiazdy w kadrze wyglądają już super kolimowałeś coś rurkę czy korzystasz z tego, że M106 jest prawie w zenicie ? :-)

hej,

 

Wtedy sporo się bawiłem w kolimacje. Używałem takiego najprostszego, którego nawet teraz nie widzę w sklepach. Taka bardzo uboga wersja hotecha bez bajerów. Stoję teraz przed dylematem czy to wszystko ponownie przeorać mając do dyspozycji renomowane laserowe kolimatory z hologramami czy sobie odpuścić i zobaczyć jak się sprawuje. Teleskop trzyma się póki co ustalonej kolimacji pomimo, że przecież jeździ sobie w samochodzie :). Na próby na niższych deklinacjach przyjdzie mam nadzieję czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już określał ją mianem jajka sadzonego. Coś mi w głowie brzęczy (skwierczy). Do tego obiektu mam sentyment, bo podczas jego fotografii trafiłem na najlepszy seeing w PL (poniżej 1,5"). To były czasy :D

 

http://astropolis.pl/uploads/post-158-0-35612000-1364425620.jpg

Swoją drogą - jest już galaktyka "Jajko sadzone"... i to nie jest M106 :D
https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_7742

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już określał ją mianem jajka sadzonego. Coś mi w głowie brzęczy (skwierczy). Do tego obiektu mam sentyment, bo podczas jego fotografii trafiłem na najlepszy seeing w PL (poniżej 1,5"). To były czasy :D

 

http://astropolis.pl/uploads/post-158-0-35612000-1364425620.jpg

 

Swoją drogą - jest już galaktyka "Jajko sadzone"... i to nie jest M106 :D

https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_7742

Te Twoje 5x10 min do dziś mi spać nie daje ^_^ Ten detal i punktowość gwiazd ...

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszumiałem lekko. To ma być przygotowanie pod docelowy kolorek ale zobaczę z czego łatwiej startować.

 

 

Wtedy sporo się bawiłem w kolimacje. Używałem takiego najprostszego, którego nawet teraz nie widzę w sklepach. Taka bardzo uboga wersja hotecha bez bajerów. Stoję teraz przed dylematem czy to wszystko ponownie przeorać mając do dyspozycji renomowane laserowe kolimatory z hologramami czy sobie odpuścić i zobaczyć jak się sprawuje. Teleskop trzyma się póki co ustalonej kolimacji pomimo, że przecież jeździ sobie w samochodzie :). Na próby na niższych deklinacjach przyjdzie mam nadzieję czas.

 

 

To ja bym już tego nie ruszał. Słyszałeś już pewnie nie raz, że lepsze jest wrogiem dobrego? :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing nie był idealny, widać to po włochatych średnich gwiazdach, chyba że to ciepło tuby, myśle że to bardziej idealna kolimacja i idealne prowadzenie DD, umiejętna dekonwolucja :uhm:

 

Problem z gwiazdami wynikał z astygmatyzmu LG (wrócił na wymianę). Seeing był masakryczny (chwilami poniżej 1,5"). Porównywałem to z innymi nocami i serio - to była magia. O ile dobrze pamiętam, to akurat to zdjęcie było bez deconv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek później czeka na powtórkę albo robi sobie nadzieję, że może ponownie za miesiąc, może ponownie na wiosnę następnego roku a tu nic ! Też tak miałem - seeing z paru sesji z 2010 lub 11 nigdy nie został pobity... i o co chodzi się pytam :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.