Skocz do zawartości

Kronos 20X60 (Tento i podobne)


lejajo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, poszukuję lornetki na sprzedaż. Najlepiej Kronosa 20X60, ale słyszałem że od Tento 20X60 nie dużo się jakoś różni, także może być też coś takiego. Ogólnie poszukuję lornetki do RNAV Spottingu, a słyszałem że te się naprawdę nieźle sprawują. Na allegro Kronosów nie ma. Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Kronosami jest naprawdę ciężko.

Tutaj też raczej jej nie znajdziesz bo to lornetka dzienna, a nie typowo do astronomii.

 

Niedawno widziałem na olx wersję 20x60, ale już jej nie ma.

Spokojnie za to znajdziesz Tento tyle, że ceny niektórych zwalają z nóg.

Ponoć lepsze wersje to te z metalowymi ringami w obudowie obiektywów ( podobno optyka Zeissa ).

Solidne lornety, ale obraz będzie w zafarbie lekko brunatnym. Dobrze to widać na białych obiektach czy zimą na śniegu.

 

Jeśli ma to być lornetka tylko w dzień i do spottingu to Tento będzie wystarczająca.

 

Musisz liczyć się z tym, że przy tej wadze i powiekszeniu trudno o długie obserwację ,, z reki ".

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc popytałem na forum spotterskim i znacznie bardziej polecają tam takiego Celestrona 25x70. Także jeśli ktoś ma na sprzedaż, to proszę śmiało pisać. Bo chyba bez sensu zakładać nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wspomnieć o Celestronie, ale to lornetka dość wrażliwa na mocne wstrząsy nie mówiąc o upadkach dlatego nie proponowałem.

Posiadalem bliźniaczej konstrukcji Celestrona 12x70 i w sumie był o.k.

Nie sprawiał problemów i trzymał kolimacje.

 

Jeśli nie przeszkadza ci delikatniejsza konstrukcja Celestrona i szukasz poweru ( dużego powiększenia ) to Celestron bedzie lepszy wyborem.

Sporo osób chwali model 25x70 jesli chodzi o takie obserwacje.

 

Sam spontanicznie używam swojej statywowej lornety 25x100.

Widać pięknie, zwłaszcza potężnego Airbusa A 380.

 

Najwygodniej obserwować na podpartych lokciach lub leżąco w okolicach zenitu.

 

To tyle z mojego doświadczenia

 

Pozdrawiam :)

 

P.S. Co do kupna takowego Celestrona to tutaj raczej się nie doczekasz bo to słabizna do astronomii.

Sam drążyłem temat lornetek o takich parametrach.

 

http://astropolis.pl/topic/56716-czy-lornetki-20x60-25x70-i-20x80-nadaja-sie-do-obserwacji-astronomicznych/?fromsearch=1

 

Za to na olx widziałem ostatnio z dwie używki 25x70.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki używał będę raczej na pewno na statywie, chyba że gdzieś ją szybko będzie potrzebna. Także drgania obrazu nie powinny być uciążliwe. Dziś się przyjadę do sklepu i zobaczę te lornetkę z bliska, podotykam. Popytam co panowie polecają. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgania nie, ale gorzej może być z prowadzeniem.

 

Próbowałem obserwacji na statywie i dla mnie to uciążliwe.

Obserwuje tylko z ręki swoim kolosem ( prawie 4 kg) ;)

 

Oczywiście tylko w przypadku samolotów.

 

Co do lornetek to może przymierz się też do 20x80.

Przynajmniej porównaj jeśli będzie.

Jaśniejsza i o wiekszym polu widzenia względem 25x70.

Kwestia kasy jaką chcesz przeznaczyć i czy przebolejesz mniejsze powiekszenie.

 

Najlepiej postaraj się namówić sprzedawców na mały test i polookaj przez kilka egzemplarzy.

Przy okazji zobaczysz czy nie ma wad optyki.

Żadna rada nie da ci tyle co własne porównanie.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś super znawcą, ale to są mało popularne parametry lornetek ( z tego co zaobserwowałem ) i nic dziwnego, że nie ma ich na sklepowych półkach.

Oprócz starszych lornet typu BPC 25x70 i 26x70, których nie widać w obiegu pozostaje tylko ten SkyMaster i zakup przez internet.

 

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.