Skocz do zawartości

WASP-3 b w Lutni (10.64 mag | 0.0123 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Masz zestaw obserwacyjny na orbicie, czy pogoda ma być na 100% ???.

Ja już cierpię kompletne załamanie z powodu naszych warunków obserwacyjnych. Po prostu koszmar. Jak się przyjrzeć, na przestrzeni lat na przygotowania na różnego rodzaju obserwacje, a potem rezultaty, to dominuje taki opis: "...pomimo chmur rozstawiliśmy sprzęt w nadziei, że się wypogodzi. Tuż przed zjawiskiem pojawiło się okno w chmurach. Jednak w chwilę potem rozpadało się..."

No przecież zwariować można...

Mimo tego życzę pogodnego nieba! Może sam popróbuję... :Beer:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jedynie co się obawiam, to pogoda. Jeszcze wczoraj wyglądało ładnie, a dzisiaj trochę się pogorszyło. Zobaczymy jak to będzie, pozostaje ewentualnie następny dzień z tranzytem WASP-3 b :)

Przynajmniej tranzytów jest pod dostatkiem i krótkie są! Co jakiś czas się trafi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cóż mogę powiedzieć. Publiczność nie zawiodła i do tej pory nigdy nie miałem tak dużej oglądalności (ponad 120 osób jednocześnie). Ale problemem były jednak chmury i... komputer. Podczas transmitowania dwa razy dostałem crasha, a nigdy wcześniej tego nie miałem.

 

Co do zjawiska, gwiazda o jasności 10.64 mag nie była tak wymagająca. Kamera oraz obiektyw spokojnie taką rejestrują przy 10s ekspozycji i gainie 135/510. Zjawisko byłoby możliwe do zarejestrowania, gdyby nie pogoda. Niestety, ale trzeba będzie to powtórzyć innym razem. I prawdopodobnie nie wcześniej niż w czerwcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mogę dodać na temat obserwacji. Był 15-minutowy fragment, kiedy chmury nie przechodziły przez kadr. Wrzuciłem klatki do fotometrii, aby określić jaki jest rozrzut pomiarów. Na jego podstawie można określić w symulacji czy istniałyby szanse na rejestrację tranzytu. Okazuje się, że prawdopodobieństwo wynosiłoby 100%. A więc, gdyby nie chmury, tranzyt by się złapał.

 

Na parametrach 10s i gainie 135/510 (300mm f/4), gwiazda o jasności 10.65 mag osiągała ADU maksymalnie około 30-31 tysięcy na 32767 podawane przez IRIS. Uzyskany rozrzut pomiarowy przy trzech gwiazdach referencyjnych wynosi nieco lepiej niż +/- 0.03 magnitudo (~0.028). Dla porównania, lustrzanką 60D też fotografowałem na 10s, a tam uzyskiwałem +/- 0.045 magnitudo.

 

Przedstawiam pięć symulowanych wykresów. Na każdej widać, że tranzyt faktycznie jest widoczny. Zielona linia to krzywa krocząca dla 29*3.43=100 sąsiednich pomiarów (dlaczego 3.43? zobacz dalej). Przejście planety na tle gwiazdy obejmuje 240 punktów, co odpowiada 2400s rejestrowania (40 minut). Ponieważ tranzyt trwał 137 minut, mamy 3.43x więcej pomiarów niż tutaj by było. Zgodnie z zależnością, że 4x większa ilość klatek daje z reguły 2x mniejszy rozrzut (16x -> 4x itd), w tym przypadku dokładność pomiarowa byłaby 1.85x lepsza.

 

Zrobiłem też symulację, przy jakim spadku jasności (dla takiego przypadku) szanse na pozytywną rejestrację tranzytu wynosiły 50%. To znaczy, jak płytki musiał być tranzyt, gdyby tylko połowa obserwacji coś wykazała. Przy 0.0033 mag, moment środkowy za każdym razem był nadal niżej niż nietranzytowy. Dopiero przy 0.0025 mag w zasadzie nic nie widać, sama latająca linia. To daje nadzieję na przyszłe próby rejestracji tranzytów płytszych niż 0.01 mag.

sim1.png

sim2.png

sim3.png

sim4.png

sim5.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.