Skocz do zawartości

Wielka Erupcja w Gwiazdozbiorze Kila


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko wyłapane! :) Dobra robota!

... porównując ze zdjęciem z VLT_Survey_Telescope.

 

Mnie najbardziej podoba się kolorystyka i struktury pokazane niebieskim kreskami.

 

Ponadto podoba mi się, że na całym zdjęciu mamy pełną paletę barw - także zieleń (np w prawym górnym rejonie)

Pozdrawiam

aj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć na wszelkie APODy , może i będzie w tym najbardziej znanym. Zdjęcie wygląda super, tak trójwymiarowo, ciekawi mnie jak osiągnąć taki efekt przy palecie HST, bo jak robiłem HST od wessela na astrowizję to moje zdjęcie wyszło płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! To jest ta absolutnie genialna (i bardzo charakterystyczna) wersja kolorystyki HST, którą używa kilka (3-4?) osób na naszym forum, a ja nie mam zielonego pojęcia, jakim cudem możliwe jest stworzenie takich barw :) Po prostu dla mnie to jest abstrakcja i coś nieosiągalnego. Może za 20 lat się tego nauczę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za tego cropa 1:1 bo do pełni szczęścia cały czas brakowało mi (i męczyło z deczko - ale nie chciałem malkontencić) tych dwóch gwiazdek z VLT i teraz widzę, że złapane na pewno.

To zdjęcie jest i naukowe imho (znaczy moim zdaniem).

 

Pozdrawiam

aj2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla referencji: oryginalny Hubble

https://apod.nasa.gov/apod/image/0905/carina2_hst_big.jpg

 

Porównując z cropem 1:1 od Adama mogę powiedzieć: brakuje tylko troszeczkę! :)

 

 

Troszeczkę :D Mniej więcej - kilkaset milionów dolarów :D

 

A poniżej animacja. Często padają pytania, czy intensywna obróbka nie powoduje kreowania rzeczywistości. Na takich animacjach można sobie uświadomić całą prawdę - astrofotografia nic nie kreuje. Astrofotografia wyciska ostatnie poty z małego amatorskiego sprzętu. (animacja po kliknięciu)

 

anim.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najciekawsze jest to, że widać prawie wszystkie gwiazdki z HST. Teoretycznie to powinno być niemożliwe.

 

No właśnie. O zdolności rozdzielczej decyduje średnica głównego elementu optycznego zbierającego światło, a o sukcesie też seeing (w kosmosie brak).

Na seeing jakieś sztuczki mogą pomóc.

Rzeczywiście tylko nieliczne gwiazdki NASA wyłapała dodatkowo.

Moim zdaniem można też zakładać, że lepszych speców od wykończeniowo-dopublikacyjnej obróbki zdjęć niż najlepsi polscy astro-amatorzy nie mają.

 

Pozdrawiam

1280px-Hubble_mirror_polishing.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.