Jump to content
Jagho

Jasna supernowa w NGC 6946 !

Recommended Posts

Na zdjęciach z 7-9 maja, wykonanych przez iteleskop.org jeszcze jej nie widać. Szkoda, że nie było pogody przez ostatnie 2 dni - moglibyśmy być pierwsi :)

 

SN.jpg

Edited by qbanos
 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest szansa na zauważalny wzrost jasności?

Trudno powiedzieć. Pospekulujmy. Widać że wybuchła w jednym z ramion galaktyki spiralnej. Tam mamy jeszcze sporo młodych masywnych gwiazd, a więc duża szansa na supernową typu II. To co prawda nie SN Ia, więc trudno dokładnie szacować jasność absolutną. Patrząc na inne jasne SN II z tej galaktyki, osiągały one np. 12.4 (SN2004et) lub 11.4 (SN1980K), więc niewiele więcej. Z drugiej strony skoro 9-go nie było jej jeszcze widać, to można przyjąć, że jest jeszcze na etapie wzrostu jasności. Ale to wszystko tylko przypuszczenia. Poczekajmy na spektroskopię i inne obserwacje. Zachęcam do nich.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic dziwnego że to już 10 supernowa w tej galaktyce,nazwa mówi wszystko(Fajerwerk):-)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest to galaktyka z aktywnym jądrem (sporo energii z całej emisji galaktyki pochodzi z okolic jadra), a jeszcze typu Seyferta (emisja z okolic centralnej czarnej dziury zmienia się nawet w odstępach mniejszych niż rok).
Można powiedzieć, że jest ona bogata w rozproszoną materię i w centrum i w ramionach (bo supernowe II oznaczają, że niedawno udało się tam utworzenie licznych dużych gwiazd).
Tylko pozazdrość i zapytać "jakim cudem taka bogata?".
Hipoteza z kapelusza wzięta: wzbogaciła się jakimś pyłem międzygalaktycznym?

 

Ależ ten kosmos jest bio-różnorodny. Nawet galaktyki spiralne (czyli, normalne, pierwotne względem eliptycznych stanowiących produkty ich zderzeń) różnią się naturą.

 

Ważne, że nie jest to jakaś daleka młoda wersja tylko galaktyka niedaleko od naszej grupy czyli obserwowana w tej samej "epoce" co nasza (Droga Mleczna).

Pozdrawiam

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mam swoją :)
YVcQgyN.png
tylko po wieki będzie mi wypominane ile jej szukałem :D

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mniej więcej ile czasu utrzyma się jej obecna jasność?

Comparative_supernova_type_light_curves.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powyższe krzywe zmian blasku są oczywiście tylko pewnym uogólnieniem. W szczególności supernowe typu II potrafią się zachowywać bardzo niestandardowo. Przykład: jeszcze w lutym 2016 roku obserwowałem supernową PSN J13522411+3941286 (typu IIn) w galaktyce NGC 5337, która przez grubo ponad rok (odkryta w styczniu 2015) utrzymywała całkiem przyzwoitą jasność.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest pierwsza spektroskopia supernowej wykonana w Lulin Observatory (LOT - Lulin one-meter telescope). Trzy zdjęcia po 300 sekund każde wykonane w nie najlepszych warunkach pogodowych.

 

site.png

 

Zidentyfikowano słabą, wąską linię Hα, co by wskazywało na młodą supernową ogólnie typu II. Zapewne wkrótce będą ukazywać się kolejne telegramy ATEL z bardziej precyzyjnymi badaniami spektroskopowymi.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejny ATEL 10376. Obserwacja wykonana w National Astronomical Observatories of China (NAOC). Teleskop 2.16m
SN2017eaw to typ IIP przed maksimum blasku. Tak więc trochę pojaśnieje (bez szaleństw), ale przynajmniej poświeci dość długo na przyzwoitym poziomie (P - plateu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za wykres. Skoro jesteśmy kilka dni przed max. blasku to może jeszcze urośnie tak chociaż do 11m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..i moja animka z dzisiaj (wg tego samego projektu iTeleskop)

 

pozdrawiam, RS

post-715-0-05904900-1495022111.gif

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiej dokładności potrzebowali byście spektrometrii aby potwierdzić typ supernowej? Amatorsko doszedłem do takiego poziomu.

 

test600.jpg?attachauth=ANoY7cp74dEqXE2yK

 

Teraz buduje nieco większy zestaw i planuje zapakować tam między innymi filtr 200 lines/mm wiec powinno byc nawet nieco lepiej. Z zasięgiem spektralnym zamierzam zejść do okolic 15 mag, choć masując tu i ówdzie pewnie wyjdzie lepiej. Jak widzicie, analizę mógłbym robić raczej na liniach absorpcyjnych.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hans. trzymam kciuki za postępy w Twoich staraniach. Kiedyś z Grześkiem Duszanowiczem "marzyliśmy sobie", że fajnie byłoby mieć możliwość samodzielnego wykonania spektroskopii odkrytej przez siebie supernowej, bez oglądania się na to, czy jakiś ośrodek z wypasionym sprzętem podejmie obserwacje PSN, czy nie. Problem w tym, że na ogół są to obiekty bardzo słabe 16-18 magnitudo. Do takich podchodzą raczej ci, którzy dysponują aperturą 1 metr lub większą. Taka SN 2017eaw to są jednak dość rzadkie przypadki.
A o skali trudności w interpretacji spektrum niech świadczą dwa poniższe przykłady dosłownie z ostatnich tygodni. Spróbujmy najprostszej rzeczy - identyfikacji linii Hα (656.3 nm) dla supernowej typu II.
To jest widmo SN2017eaw z zaznaczonymi pionowymi kreskami liniami H. Pierwsza z prawej to Hα. No dobra, widzę ją, ale to jest naprawdę jasna supernowa ok.13 magnitudo.

 

2017eaw.jpg

 

A tu widmo "mojej" supernowej SN207dka, którą odkryłem niecałe 3 tygodnie temu (17.9 mag). Zidentyfikowali tam też słabą linię Hα oraz charakterystykę widma odpowiadającą młodej supernowej. Gdyby mi ktoś to pokazał przed publikacją ATEL10342, to w życiu nie dopatrzyłbym się tam linii Hα.

 

2017dka_2.jpg

 

Dodam też, że wszystkie ww. obserwacje robione były na naprawdę dużym sprzęcie, który chyba jest jednak poza zasięgiem amatorów (średniozamożnych :) )

 

Hans: nie mogę otworzyć Twojego linka.

 

Edited by Jagho
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hans, a mógłbyś spróbować zrobić tę SN2017eaw ? To są co prawda linie emisyjne (absorpcyjne są przy supernowych Ia - silne Si), ale ciekawe co by z tego wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Materiały na szybko w załączniku. Teraz niestety nie mam jak zrobić widma. Stary sprzęt poszedł w giełde, a nowy mozolnie kompletuję. (tym razem na znacznie lepszej fotometrycznie kamerze i nieco większym szkle)

 

Rosette60sek-compiled.jpg tabelka.JPG

 

test600.jpg variable-spectra.jpg

 

Pozdrawiam.

 

 

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hans z jakiejś siatki dyfrakcyjnej korzystałeś czy filtra ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To z filtra 100 l/mm - star analyzer.

 

Tu wiecej co i jak:

 

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/na-nieznanych-wodach

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/siegajac-po-widmo

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/spektrometr-na-poczatek

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/latwo-o-blad-kalibracja-widma

 

Miałem przerwę, ale powoli wracam do obiegu, a spektrometria i fotometria to mój główny cel (zmienne i exo). Jesli miał bym się przydać łowcom supernowych, to czemu nie? :) Buduje set na refraktorze 150mm i ML3200, więc zejdę głebiej i z rozdzielczością i z zasięgiem. Jak bardzo głębiej niestety będzie zależeć od EQ na którym to stanie i czasów jakie zdołam uprowadzić na metrowej ogniskowej. A tu niestety stosunek jakości do ceny jest dla mnie niezbyt łaskawy.

 

Musze jednak upewnić się czy przyzwoity bo przyzwoity, ale jednak achromat da rade. Dlatego najpierw na test pójdzie to:

 

http://www.shelyak.com/produit.php?id_produit=111&id_rubrique=4(musze sobie też przypomnieć jak się jeździ na rowerze, jakoś tak mi sie los poplątał, że ostatni materiał do baz ETD i VSX wysłałem z 5 lat temu... )

 

Docelowo myślę nad czymś w rodzaju Eshella, ale to sprzęt za worek pieniędzy, więc może ta docelowa opcja potrwać :/ Jak achromat się nie sprawdzi, będę musiał wydać kolejny worek na inną optykę, a to też nie przyśpieszy.

 

Pozdrawiam.

 

 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pierwszym spektrogramie ładnie widać linię Na (589 - 589.6 nm). Fajnie byłoby mieć samo widmo do analizy, albo wykres w wersji numerycznej, bo jest tam więcej pików całkiem nieźle widocznych.

Na drugi spektrogram to jakaś porażka, H-alpha jest na poziomie szumu. Oznaczone linie balmerowskie wodoru tyle, że zadnej tak naprawdę nie widać - nawet wycięli O2 atm przy 760 nm.

Spróbuję na zlocie złapać tę gwiazdę, ale przydałby się ktoś z ASI1600, bo swoją 224 z okropnym amp glow nie wyciągnę gwiazdy 13 mag, max sięgnąłem do +10 mag i miałem łatwe widmo.

Gwiazdy O są uperdliwe do obrabiania, bo prawie żadnych linii nie widać, a widmo musi mieć dużą rozdzielczość.

U mnie sama obróbka widma to też godziny, dla gwiazd O-M znacznie mniej, ale węglówki już nie są takie łaskawe do korekcji czułości kamery kolorowej - za każdym razem mam inne ustawienia gainu i gammy

i póki co nie jestem tego w stanie zautomatyzować, bo programy nie mają referencyjnych krzywych dla węglówek.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udało się mi zaobserwować supernową wizualnie przez 8" teleskop :)

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 141 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 163 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 22 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.