Skocz do zawartości

Jasna supernowa w NGC 6946 !


Jagho

Rekomendowane odpowiedzi

Jest szansa na zauważalny wzrost jasności?

Trudno powiedzieć. Pospekulujmy. Widać że wybuchła w jednym z ramion galaktyki spiralnej. Tam mamy jeszcze sporo młodych masywnych gwiazd, a więc duża szansa na supernową typu II. To co prawda nie SN Ia, więc trudno dokładnie szacować jasność absolutną. Patrząc na inne jasne SN II z tej galaktyki, osiągały one np. 12.4 (SN2004et) lub 11.4 (SN1980K), więc niewiele więcej. Z drugiej strony skoro 9-go nie było jej jeszcze widać, to można przyjąć, że jest jeszcze na etapie wzrostu jasności. Ale to wszystko tylko przypuszczenia. Poczekajmy na spektroskopię i inne obserwacje. Zachęcam do nich.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to galaktyka z aktywnym jądrem (sporo energii z całej emisji galaktyki pochodzi z okolic jadra), a jeszcze typu Seyferta (emisja z okolic centralnej czarnej dziury zmienia się nawet w odstępach mniejszych niż rok).
Można powiedzieć, że jest ona bogata w rozproszoną materię i w centrum i w ramionach (bo supernowe II oznaczają, że niedawno udało się tam utworzenie licznych dużych gwiazd).
Tylko pozazdrość i zapytać "jakim cudem taka bogata?".
Hipoteza z kapelusza wzięta: wzbogaciła się jakimś pyłem międzygalaktycznym?

 

Ależ ten kosmos jest bio-różnorodny. Nawet galaktyki spiralne (czyli, normalne, pierwotne względem eliptycznych stanowiących produkty ich zderzeń) różnią się naturą.

 

Ważne, że nie jest to jakaś daleka młoda wersja tylko galaktyka niedaleko od naszej grupy czyli obserwowana w tej samej "epoce" co nasza (Droga Mleczna).

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe krzywe zmian blasku są oczywiście tylko pewnym uogólnieniem. W szczególności supernowe typu II potrafią się zachowywać bardzo niestandardowo. Przykład: jeszcze w lutym 2016 roku obserwowałem supernową PSN J13522411+3941286 (typu IIn) w galaktyce NGC 5337, która przez grubo ponad rok (odkryta w styczniu 2015) utrzymywała całkiem przyzwoitą jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pierwsza spektroskopia supernowej wykonana w Lulin Observatory (LOT - Lulin one-meter telescope). Trzy zdjęcia po 300 sekund każde wykonane w nie najlepszych warunkach pogodowych.

 

site.png

 

Zidentyfikowano słabą, wąską linię Hα, co by wskazywało na młodą supernową ogólnie typu II. Zapewne wkrótce będą ukazywać się kolejne telegramy ATEL z bardziej precyzyjnymi badaniami spektroskopowymi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ATEL 10376. Obserwacja wykonana w National Astronomical Observatories of China (NAOC). Teleskop 2.16m
SN2017eaw to typ IIP przed maksimum blasku. Tak więc trochę pojaśnieje (bez szaleństw), ale przynajmniej poświeci dość długo na przyzwoitym poziomie (P - plateu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej dokładności potrzebowali byście spektrometrii aby potwierdzić typ supernowej? Amatorsko doszedłem do takiego poziomu.

 

test600.jpg?attachauth=ANoY7cp74dEqXE2yK

 

Teraz buduje nieco większy zestaw i planuje zapakować tam między innymi filtr 200 lines/mm wiec powinno byc nawet nieco lepiej. Z zasięgiem spektralnym zamierzam zejść do okolic 15 mag, choć masując tu i ówdzie pewnie wyjdzie lepiej. Jak widzicie, analizę mógłbym robić raczej na liniach absorpcyjnych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans. trzymam kciuki za postępy w Twoich staraniach. Kiedyś z Grześkiem Duszanowiczem "marzyliśmy sobie", że fajnie byłoby mieć możliwość samodzielnego wykonania spektroskopii odkrytej przez siebie supernowej, bez oglądania się na to, czy jakiś ośrodek z wypasionym sprzętem podejmie obserwacje PSN, czy nie. Problem w tym, że na ogół są to obiekty bardzo słabe 16-18 magnitudo. Do takich podchodzą raczej ci, którzy dysponują aperturą 1 metr lub większą. Taka SN 2017eaw to są jednak dość rzadkie przypadki.
A o skali trudności w interpretacji spektrum niech świadczą dwa poniższe przykłady dosłownie z ostatnich tygodni. Spróbujmy najprostszej rzeczy - identyfikacji linii Hα (656.3 nm) dla supernowej typu II.
To jest widmo SN2017eaw z zaznaczonymi pionowymi kreskami liniami H. Pierwsza z prawej to Hα. No dobra, widzę ją, ale to jest naprawdę jasna supernowa ok.13 magnitudo.

 

2017eaw.jpg

 

A tu widmo "mojej" supernowej SN207dka, którą odkryłem niecałe 3 tygodnie temu (17.9 mag). Zidentyfikowali tam też słabą linię Hα oraz charakterystykę widma odpowiadającą młodej supernowej. Gdyby mi ktoś to pokazał przed publikacją ATEL10342, to w życiu nie dopatrzyłbym się tam linii Hα.

 

2017dka_2.jpg

 

Dodam też, że wszystkie ww. obserwacje robione były na naprawdę dużym sprzęcie, który chyba jest jednak poza zasięgiem amatorów (średniozamożnych :) )

 

Hans: nie mogę otworzyć Twojego linka.

 

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały na szybko w załączniku. Teraz niestety nie mam jak zrobić widma. Stary sprzęt poszedł w giełde, a nowy mozolnie kompletuję. (tym razem na znacznie lepszej fotometrycznie kamerze i nieco większym szkle)

 

Rosette60sek-compiled.jpg tabelka.JPG

 

test600.jpg variable-spectra.jpg

 

Pozdrawiam.

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z filtra 100 l/mm - star analyzer.

 

Tu wiecej co i jak:

 

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/na-nieznanych-wodach

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/siegajac-po-widmo

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/spektrometr-na-poczatek

https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/latwo-o-blad-kalibracja-widma

 

Miałem przerwę, ale powoli wracam do obiegu, a spektrometria i fotometria to mój główny cel (zmienne i exo). Jesli miał bym się przydać łowcom supernowych, to czemu nie? :) Buduje set na refraktorze 150mm i ML3200, więc zejdę głebiej i z rozdzielczością i z zasięgiem. Jak bardzo głębiej niestety będzie zależeć od EQ na którym to stanie i czasów jakie zdołam uprowadzić na metrowej ogniskowej. A tu niestety stosunek jakości do ceny jest dla mnie niezbyt łaskawy.

 

Musze jednak upewnić się czy przyzwoity bo przyzwoity, ale jednak achromat da rade. Dlatego najpierw na test pójdzie to:

 

http://www.shelyak.com/produit.php?id_produit=111&id_rubrique=4(musze sobie też przypomnieć jak się jeździ na rowerze, jakoś tak mi sie los poplątał, że ostatni materiał do baz ETD i VSX wysłałem z 5 lat temu... )

 

Docelowo myślę nad czymś w rodzaju Eshella, ale to sprzęt za worek pieniędzy, więc może ta docelowa opcja potrwać :/ Jak achromat się nie sprawdzi, będę musiał wydać kolejny worek na inną optykę, a to też nie przyśpieszy.

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym spektrogramie ładnie widać linię Na (589 - 589.6 nm). Fajnie byłoby mieć samo widmo do analizy, albo wykres w wersji numerycznej, bo jest tam więcej pików całkiem nieźle widocznych.

Na drugi spektrogram to jakaś porażka, H-alpha jest na poziomie szumu. Oznaczone linie balmerowskie wodoru tyle, że zadnej tak naprawdę nie widać - nawet wycięli O2 atm przy 760 nm.

Spróbuję na zlocie złapać tę gwiazdę, ale przydałby się ktoś z ASI1600, bo swoją 224 z okropnym amp glow nie wyciągnę gwiazdy 13 mag, max sięgnąłem do +10 mag i miałem łatwe widmo.

Gwiazdy O są uperdliwe do obrabiania, bo prawie żadnych linii nie widać, a widmo musi mieć dużą rozdzielczość.

U mnie sama obróbka widma to też godziny, dla gwiazd O-M znacznie mniej, ale węglówki już nie są takie łaskawe do korekcji czułości kamery kolorowej - za każdym razem mam inne ustawienia gainu i gammy

i póki co nie jestem tego w stanie zautomatyzować, bo programy nie mają referencyjnych krzywych dla węglówek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.