Skocz do zawartości

Jasna supernowa w NGC 6946 !


Jagho

Rekomendowane odpowiedzi

Ilekroć pojawi się supernowa w tej galaktyce, zaraz mi się przypomina moje zdjęcie z przed lat na negatywie, na którym jest gwiazdka jaśniejsza niż obecna, ale niestety odkryłem ja na zdjęciu dopiero po miesiącu. Mógł to być błysk gamma, albo coś innego. W każdym razie kilka błysków trwających ułamek sekundy widziałem podczas licznych sesji astrofoto i były na tyle jasne, że mogłyby się naświetlić.

NOWA1.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat, świetne zdjęcia. Jeśli chmury pozwolą to i ja dziś spróbuję upolować bohaterkę z centrum Krakowa. Zobaczymy czy coś wyjdzie.

Ostatnio było na tyle ciemno, że 300s naświetlania przy łapaniu ISS nie przepaliło klatki. Proszę się nie śmiać. Były noce kiedy 15s dawało białą klatkę X_x

Dobry prognostyk... Może choć zarys NGC wyjdzie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapragnąłem dosięgnąć jej blasku za pomocą zupełnie amatorskiego zestawienia astrofotograficznego. Dnia 17 maja 2017 roku wybrałem się w tym celu pod rozgwieżdżone niebo i wykonałem około 232 klatek z 5 sekundową ekspozycją, ISO 1600, f/2.5 używając zwykłego sztywnego tripoda, Canon EOS 1200D i stałoogniskowy obiektyw Yongnuo 50mm. Po zestackowaniu całości dochodzę do wniosku, że cel udało się osiągnąć pośrednio, ponieważ widać zlany blask supernowej i sąsiedniej gwiazdy, ale ogół kadru też wygląda dość satysfakcjonująco.
 

sprnvv.jpg

supernowa.jpg

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 9 miesięcy temu...

Dziś rano o godzinie 7:42 naszego czasu minęła dokładna rocznica odkrycia bohaterki tego  wątku - supernowej SN 2017eaw. Minionej nocy postanowiłem sprawdzić, jak wygląda po roku. Zarejestrowałem więc NGC 6946. Pretekst był dla  mnie dość szczególny. Obserwacja ta była dokładnie stutysięczną w ramach projektu poszukiwań supernowych rozpoczętego przeze mnie w 2014 roku. Oczywiście skłamałbym mówiąc, że ta zbieżność jest przypadkowa :). Chciałem po prostu na ten numer 100000 wybrać coś oryginalnego (np. w 2014 roku pierwszym światłem mojego nowego obserwatorium była wówczas pamiętna SN 2014J). W czasie tych 4 lat zarejestrowałem obrazy ponad 7500 różnych galaktyk. Jak łatwo policzyć każda galaktyka fotografowana była więc średnio 13 razy. Odkryłem 9 supernowych i świetną zabawę.

Wracając do SN 2017eaw. Ekspozycja 12 x 10 sekund (10" SW Quattro f/3.3, ZWO ASI 290MM-C, G-40) pokazała obiekt o wielkości gwiazdowej 17.9 magnitudo.

SN2017eaw.jpg.c0270132c6894da4b047919249c51aee.jpg

 

STOTYSIECY.png.3e1765d9b02a4c5888cb39f3ca93c891.png

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.