Skocz do zawartości

Moje elektryczne koło filtrowe 7 x 1.25"


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chciałbym zaprezentować mój najnowszy projekt, którym jest elektroniczne koło filtrowe 7 x 1.25".

 

Koło jest wykonane w technologii CNC z aluminium, mieści w sobie 7 filtrów 1.25". Wyjściowe gwinty to M42 (żeńskie + przejściówka na męski), także bez problemu można je połączyć z kamerami, korektorami itd. Sama karuzela jest podwójnie łożyskowana, za pomocą łożyska kulkowego, oraz igiełkowego oporowego, co gwarantuje że powierzchnia filtra będzie zawsze równoległa do powierzchni koła.

 

Co jest rzadko spotykane, koło posiada mały wyświetlacz informujący o aktualnie ustawionym filtrze oraz przycisk do zmiany pozycji koła. Stwierdziłem że może to być przydatna funkcja w sytuacji kiedy wykorzystujemy koło bez komputera, wtedy wystarczy podpiąć koło pod jakiegoś powerbanka czy przez zasilacz do akumulatora i mamy pełną kontrolę nad kołem.

Poza tym koło obsługiwane jest przez sterownik ASCOM, więc działa sterowanie np z Maxima czy innych programów do astrofotografii.

 

Do napędu zastosowałem miniaturowy silnik krokowy dzięki czemu uzyskałem dużą precyzję ustawienia koła (która i tak jest kontrolowana dodatkowym czujnikiem) przy niewielkiej wadze i wielkości całego koła, jego średnica to 113mm, a grubość 22mm, więc i tak potrzebuję jeszcze podkładek pomiędzy kamerą a MPCC. Jedynym złączem jakie występuje w kole filtrowym jest USB przez które odbywa się i zasilanie i komunikacja.

 

Widoczne na zdjęciu dodatkowe złącza służą do programowania i występują tylko w prototypie ;)

 

Biorąc pod uwagę fakt że był problem z zamówieniem usługi frezowania jednej sztuki zamówiłem kilka, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany takim kołem proszę o kontakt.

 

IMG_9960.jpg

 

IMG_9964.jpg

 

Edytowane przez kkk
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koło przeszło kilka ulepszeń programowych, w celu zminimalizowania plątaniny kabli ciągnących się z mojego zestawu, a także zwiększających jego niezawodność:

  • Trzy tryby pracy:
    • U - USB, jest to tryb pracy w którym koło jest sterowane przez ASCOM,
    • C - Camera, sterowanie z kamer SBIG jako CFW,
    • Tryb manualny, zmiana filtra przyciskiem na kole,
  • Możliwość ustawienia 4 poziomów delikatnego podgrzewania wnętrza, zapobiegające parowaniu filtrów,
  • Ciągły monitoring pozycji koła zarówno przy ustalaniu pozycji, jak i już w zadanej pozycji,
  • Tryb oszczędzania energii, wygaszający wyświetlacz i usypiający koło za wyjątkiem komunikacji, co zmniejszyło pobór prądu do <10mA.

Poniżej filmik prezentujący koło:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.