Skocz do zawartości

jaki okular do Meade LightBridge 12"


Rekomendowane odpowiedzi

Od kilkunastu dni jestem posiadaczem Meade LightBridge 12" , sprzedający nie miał do niego żadnego okulara , proszę o radę jaki okular kupić do planet i jaki do głębokiego nieba , dziękuje i pozdrawiam.

Edytowane przez Krzysztof Stępień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.7 będzie za krótki lepiej 6.7 a nawet coś koło 8.następnie 14 i zdecydowanie 30. Na początek wystarczy. Następny zakup to filtry.

ok , przy ogniskowej 1524 / 4,7 da mi zbliżenie około 324 razy a przy 6,7 to 227 razy (czy te obliczenia są prawidłowe ?) , co mam rozumieć przez słowo za krótki , powiem tylko że to mój pierwszy teleskop i uczę się :D aha a co jeszcze z polem widzenia 60 czy 70 stopni i co mówi o tym że dany okular jest dobry czy bardzo dobry oprócz ceny , dzięki z góry za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak obliczenia są prawidłowe, a co do okularu 4,7 to seeing (stabilność atmosfery) rzadko kiedy pozwala z korzystania z tak dużego powiększenia w naszym kraju.

 

post-30405-0-11920200-1495381718.gif

 

Pole widzenia jest obszarem którym widzimy przez dany okular, im większy stopień pola widzenia tym adekwatnie zobaczymy większy obszar obserwowany.

A co do okularów to temat rzeka, są lepsze co przekłada się na ich cenę i gorsze które kosztują znacznie mniej.

W Twoim przypadku stawiał bym na półkę tych lepszych, na tańsze szkoda kasy. Bo kupując te gorsze dojdziesz potem do wniosku że mają swoje wady i zaczniesz na nowo kompletować zestawik.

Niżej link do informacji i klasyfikacji okularów.

http://www.teleskopy.pl/okulary.html

Pozdrawaim

 

Edytowane przez czarny1979
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie czym większy "zoom" tym bardziej obiekt ucieka Ci z kadru. To na prawdę potrafi przeszkadzać.

 

Wysłane z mojego ONE A2001 przy użyciu Tapatalka

To też dlatego fajnie mieć okular o większym polu.

Wyżej w moim poście masz gifta który przedstawia seeing księżyca tz. falowanie obiektu przy bardzo dużym powiększeniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 stopni x 60 minut kątowych = 4200 minut k.

 

1500 mm / 15 mm = 100x powiększenia

 

4200 m.k. (') / 100x = 42'

 

Rozmiar Księżyca około 33'

równanie zrozumiałem,mamy 60 minut kontowych a każda minuta ma 60 sekund a rozdzielczość kontowa tego LightBridge według danych producenta wynosi 0,38 sekund łuku i samo równanie jest super bo nie spotkałem się jeszcze z nim ale nie rozumiem wyniku 42' do rozmiaru Księżyca około 33' / to znaczy 33% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia dałem tak na przyszłość żebyś wiedział co i jak się oblicza.

 

Księżyc ma rozmiar na niebie 33' a okular 15 mm o polu 70* "wygeneruje" pole 42'. - Pole widzenia

 

Rozdzielczość teleskopu liczy się dzieląc 14 / przez średnicę lustra w cm - czyli 14/30 = 0,46" - Rozdzielczość optyki

 

 

Teraz wszystko jasne ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia dałem tak na przyszłość żebyś wiedział co i jak się oblicza.

 

Księżyc ma rozmiar na niebie 33' a okular 15 mm o polu 70* "wygeneruje" pole 42'. - Pole widzenia

 

Rozdzielczość teleskopu liczy się dzieląc 14 / przez średnicę lustra w cm - czyli 14/30 = 0,46" - Rozdzielczość optyki

 

 

Teraz wszystko jasne ?

teraz jasne jak słońce a symulator teleskopu zajefajny ,

stokrotne dzięki astrokarol , czarny1979 ,suchysuchysuchy i oczywiście rojas :D

Edytowane przez Krzysztof Stępień
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.