Jump to content
Sign in to follow this  
wessel

Dublet apochormatyczny Takahashi FS-128 w astrofotografii

Recommended Posts

Dublet apochromatyczny FS-128 to konstrukcja z 1994 roku, produkowana przez firmę Takahashi do końca 2005 roku. Jako jedna z niewielu konstrukcji teleskopów ma pierwszą soczewkę obiektywu szlifowaną z syntetycznego fluorytu ( fluorku wapnia). Fluoryt jest wrażliwy na czynniki atmosferyczne i dopiero po wynalezieniu odpowiednich warstw ochronnych było możliwe zastosowanie go jako pierwszej soczewki. W refraktorach starszej serii FC był on wprawdzie stosowany do konstrukcji obiektywów, ale jako druga soczewka.

 

lens.jpg

 

FS -128 to dublet ( konstrukcja dwusoczewkowa) o ogniskowej 1040 mm. Jasność f8.

Fabryka nie podaje najbardziej interesującego mnie parametru czyli średnicy koła ostrości, ale poprzedni właściciel teleskopu fotografował bez korektora kamerą SBIG ST 2000 i te klatki wyglądały bardzo obiecująco, biorąc pod uwagę kamerę ATIK ONE 9M którą chciałem z nim stosować. Taki układ daje mi skalę 0.73 arcsec/piksel i pole widzenia 41x28 minut kątowych.

Zabrałem się więc do instalacji a potem testów.

 

ov.jpg

 

Pierwsze wrażenie – to jest naprawdę duży kawał teleskopu! Nawet masywny montaż ASA DDM 60 wygląda jakoś skromnie przy nim. Ale jest nadspodziewanie lekki – niecałe 8 kilo.

Moje zdziwienie wzbudziła też wielkość backfocusa – zwróćcie uwagę na zdjęciu jak daleko od tuby jest kamera – na szczęście kamera jest lekka i nie wygina wyciągu.

Do pierwszych testów ustawiałem ostrość ręcznie, docelowo będzie tam pracował FLI PDF z mojego zestawu mobilnego.

Poniżej fotka 4x300 sekund luminancji bez korektora pola i bez kalibracji, z Warszawy.

 

Group1_L_ABE.jpg

 

I wynik badań CCD Inspektora.

 

ccd.jpg

 

Dla mnie – na tyle satysfakcjonujące że mógłbym fotografować tym zestawem bez korektora.

Pokażę także tą fotkę skalibrowaną.

 

I tu uwaga: wyniki CCD inspectora są totalnie nieprawdziwe ze względu na obecność jasnego pola gwiazd w centrum kadru. Wynik graficzny jednolitego pola małych gwiazd daje zupełnie inne, o wiele lepsze wyniki! To nie pierwszy raz kiedy okazuje się , że do pomiarów CCD Inspectorem trzeba starannie dobierać obszar.

CDN.

Edited by wessel
 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest moc ! Piękna skala. Wadą tego dubletu jest słaba korekcja w niebieskim. Będzie duże halo wokół gwiazd, ale finalny efekt i tak będzie powalający :)

 

Pozdrawiam

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba Paweł nie do końca masz rację. Dublet dubletem ale....wygląda to znakomicie!

A poniżej M 13 " jednoklatkowa" RGB każdy kolor po 300 sekund, skalibrowane. Kamera ATIK 9M. Jak dla mnie bomba!. Ale ..subiektywnie wygląda to gorzej z korektorem pola ( TSFlat 2) niż bez niego! Po pierwsze setup utracił osiowość po instalacji flattenera - jest regulacja więc można z tym powalczyć- a po drugie wygląd ( kształt) gwiazd tej czarno-białej luminancji w rogach jest o wiele lepszy.

Muszę powtórzyć testy na neutralnym polu gwiazd.

Skala 0.77 arcsec/piksel

 

Group2-RGBa.jpg

 

Pole: 300 sekund luminancja - ale bez M 13 w centrum kadru

 

300 seckund luminancja z korektorem.jpg

 

 

 

 

Edited by wessel
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam, że ponad dekadę temu identycznym (a może nawet tym samym) teleskopem wymiatał Waldi (Waldek Małecki). Zarówno w fotografii planetarnej (ToUcam) jak i w DS-ach (C350 mod) jego fotografie były świetne.

Link z kilkoma próbkami: http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=267

 

Z dzisiejszymi detektorami sprzęt ma niesamowity potencjał, co już zdążyłeś Macieju zaprezentować.

Czekam niecierpliwie na kolejne astrofotki w Twoim wykonaniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On pisał o Mewlonie, to katadioptryk. Też miałem, fajny sprzęt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój błąd, pomyliłem linki.

Tutaj jest prawidłowy do galerii z FS128, Waldka są trzy ostatnie zdjęcia z galerii: http://astroexpo.pl/index.php?x=17&y=64&selected_object=0&selected_teleskop=77&selected_detektor=0&selected_montaz=0&module=Photo&func=search

 

Kilkukrotnie towarzyszyłem Waldkowi (razem z resztą grupy "jeziorowej") w jego sesjach fotograficznych. Pamiętam, że użyczał nam też swojego FSa do testów okularów, filtrów itp. W wizualu ten sprzęt również ma niesamowite możliwości, warto sprawdzić. :icon_wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muszę sobie kupić wreszcie jakiś okular :D bo nie mam :)

Ja go kupiłem od Maxa, więc może to ten sam?

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.