Skocz do zawartości

60-tka w budowie ---zdjęcia


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Ten legendarny teleskop będzie kiedyś naszą flagową maszyną na zlotach więc uznałem że społeczność forumowa ma prawo na bierząco śledzić postępy robót przy jego realizacji . Zgodnie z obietnicą producent podesłał mi pierwsze fotki . Czy zaawansowanie robót jest zadowalające , oceńcie sami .

 

60-tka.jpg

 

 

60-tka%20.jpg

 

Liczę że za tydzień lub dwa otrzymamy kolejne zdjęcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na dysku fotkę archiwalną z blankiem do 60-tki . Tu chciałbym wyjaśnić pewne nieporozumienie i plotki krążące na różnych forach . Na początku faktycznie byłem w kontakcie z producentem szkła pod lustro ale po nieudanych próbach (pęknięcia w czasie studzenia) całość wykonania teleskopu zleciłem Januszowi .

 

blank.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakieś optymistyczne informacje.

Śledząc wątki na forum nie wyglądało to różowo ostatnio z dużymi teleskopami, Paweł sprzedaje 50-kę, tu wielkie kłopoty z dużymi projektami.

Tak sobie pomyślałem że jeżeli Płeszka.. znaczy Janusz polegnie z tymi 60kami, to kto coś takiego wykona w rozsądnej cenie ?? .. i czy ktoś wogóle w Polsce coś takiego wykona...?? chyba nie Uniwersał. To byłby olbrzymi krok wstecz.

A jak wszyscy pamiętamy to na każdym zlocie wokół olbrzymów Pawła i Piotra my rozkładaliśmy swoje mniejsze teleskopy. Bez tych punktów orientacyjnych było by "trochę nieswojo", mnie zawsze najbardziej bawiło że ustawiałem swoje maleństwo (C105) na jakiś obiekt i później biegłem do teloskopu Rysia , Piotra i Pawła żeby sprawdzić co ja właściwie widze w tym swoim teleskopie :), i jak wracałem do swojego teleskopu to obiekt na szczęcie już zdążył uciec z pola widzenia i nie popadałem w kompleksy :)

 

 

Czyli na wiosenny Jodłów 61 będzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyka co najważniejsze jest w komplecie nawet z komakorektorem a z obudową intensywnie walczymy tak więc żaden poślizg raczej nie będzie już więcej potrzebny :salu:

 

Hehe dobre sobie. Lustro bylo gotowe juz dwa lata temu . potem tajemnicza poprawka rok później.....

 

A trzy lata rzeźbić dwa takie drewniane pudła (szukacz i wyciąg byly gotowe dostarczone przez Piotra) .

Chyba ze trzeba bylo czekać aż specjalne drzewo na tą sklejke urośnie 8) 8) 8)

 

 

 

NO CÓŻ ..... ŻENADA

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż , słowa Dawida gorzkie ale prawdziwe . Czytam e-mail od Janusza z maja tego roku i widzę że z teleskopu chyba coś ubyło a nie przybyło . W maju był już praktycznie gotowy a w listopadzie w stanie surowym . Janusz , weź się solidnie do roboty bo ludzie patrzą !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zostałbyś Hans bez ręki, bacz co mówisz bo pamięć płata figle a ręki szkada by było stracić w taki głupi sposób  :lol:  :lol:  :lol:

 

Pewnikiem macie racje. Po prostu bylem przekonany, ze zdjecie to widzialem na stronie Uniwersala "widac nie to, a podobne", a znajac metody firmy z Zywca nie bylo by takie dziwne gdyby chwalili sie nie swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro 61 cm jest w 100 % gotowe . Widziałem a nawet próbowałem je podnieść , tylko próbowałem bo tafla jest piekielnie ciężka . Jakość napylenia jest wzorowa . To że się niecierpliwę jest chyba zrozumiałe , chciało by się przetestować Naglerki tym kolosem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma być najgorszego w pogodzie dzieje się właśnie teraz , dwie pełnie w październiku i ołowiane chmury w listopadzie . 60-tka ma być na okres mrozów i krystalicznie czystego nieba zimowego . Zaproszę Was wszystkich na obserwacje (ale nie na raz) .

 

Chciałbym też docelowo robić fotki CCD tym monstrum więc jeżeli znacie jakieś linki do firm robiących platformy paralaktyczne to dawajcie , może się z kimś dogadam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.