Skocz do zawartości

Kraków po zaćmieniu


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W Krakowie rewelacja ! Świetna pogoda i świetna impreza na tarasie pod Kopcem Kościuszki. W porywach było około 20 osób, był "U" 270mm (z podpiętym aparatem fotograficznym), kilka pomniejszych sprzętów, lornetek. Ja i Mirek Dymek obserwowaliśmy przez ZRT + Zoom Soligor, na statywie lornetkowym. Widoki przednie ! Najfajniej było, jak Księżyc pożerał po kolei plamy słoneczne, by je później odsłonić !

Kilka zdjęć z pożyczonej cyfrówki umieszczę później w tym wątku !

 

Pozdrowienia dla Maćka Orzeszko ! Miło spotkać forumowicza z Torunia na obserwacjach w Krakowie !

 

Duże podziękowania dla Mirka - to była naprawdę przednia impreza !

 

Pozdrowienia dla wszystkich !

 

Paweł Trybus

 

PS. Te wykrzykniki to efekt podniecenia i złości na wydane 13 PLN na taxi, ale przejdzie mi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Reszta ekipy Krakowskiej udała się na całonocne łowy na Kudłacze (jajecznica obserwacyjna z 20 jaj, gril, browar w niewielkich ilościach do smaku!!!) a zaćmienie obserwowała z górki na obrzeżu Dobczyc nad zalewem z bajera mgiełkami w dole.

Slajdy w wołaniu z ogniskowej 2000 (MTO+konwerter)

oraz Negatyw z ogniskowej 400mm.

skład ekipy:

 

Piotr Czerski z Anią

Paweł Turek

Janusz Płeszka

Zdzisław Łączny

 

Ps. Ale była jazda z "rekinem" prującym horyzont czrwoną płetwą nadgryzionego Słoneczka ale dla czego płynął drań tyłem, przcież nie obserwowaliśmy go nad Wąchockiem tylko nad Dobczycami :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też Słońce wschodziło już nieco zasłonięte przez tarczę Księżyca. Ale to dodało tylko uroku całemu zjawisku. Wcale nie żałuję, że nie byłem gdzieś nad morzem, gdzie można było obserwować całe zjawisko. Wręcz przeciwnie z chęcią zobaczyłbym wschód Słońca tuż przed maksimum zaćmienia. To by były dopiero fotki.

 

Tak jak sobie zaplanowałem sesję fotograficzną podzieliłem na dwie części.

Pierwsza to wschód pomarańczowego częściowo zaćmionego Słońca (z cieniutkimi pasemkami różowych i pomarańczowych chmurek) i zdjęcia robione bez użycia filtra (Zenit + MTO). Zdjęcia robiłem z dachu mojego domu.

Druga to okolice maksimum i tu zdjęcia już z filtrem (Zenit + MTO + konwerter 2x), choć przyznam, że przez filtr foliowy Słońce widoczne było trochę blado. Postanowiłem więc zaryzykować i kilka fotek zrobiłem bez filtra z czasami 1/2000s (Ricoh + MTO + konwerter 2x). Zapewne będą prześwietlone, ale zobaczę po wywołaniu. Te zdjęcia robiłem już z balkonu.

 

Podobał mi się błękit nieba podczas zaćmienia. Słońce wzeszło i wznosiło się coraz wyżej, a ciemny błękit wciąż pozostawał.

Wspaniale wyglądało zaćmienie przez lornetkę 26x70 z filtrami foliowymi. Naprawdę super obraz, widoczne doskonale plamy, a nawet nierówności brzegu Księżyca.

 

Szkoda, że zaćmienia Słońca można obserwować tak rzadko. :'(

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam Robert mieszka w Jarosławiu.

Am I right ?

 

Paweł

 

Pawle przyjmij gratulację za doskonałą pamięć. :)

 

Tak prawdę mówiąc, to myślałem, że właśnie Janusz będzie pamiętał. W końcu czyta codziennie (lub prawie codziennie) forum i coś już do Jarosławia zdarzało mu się wysyłać. ;D

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Miło było Was spotkać przy okazji tak znaczącego wydarzenia. ;D Jak to jednak astronomia jednoczy....

 

Niestety jeszcze nie - właściciel aparatu nie daje znaku życia :(

 

Czekam dalej i pozdrawiam !

 

Paweł

 

Właściciel aparatu żyje i ma się dobrze, w odróżnieniu od jego wężyka spustowego, który nie przeżył tego napięcia i temperatury ;) Co do zdjęć, to są już wywołane i leżą u mnie w domu (upewniłem się telefonicznie), ale sam ich jeszcze nie widziałem, bo siedzę do 22 w pracy. Nie oczekuję cudów, jakie ukazały się w dziale Astro-Foto, ale jak twierdzi osoba która je odebrała w moim imieniu, co trzeba na nich widać. Niestety, słyszałem, że wyszły na brązowym tle. Jutro po pracy pędzę je zeskanować i postaram się w środę (znów pracuję po południu) wepchnąć na forum. Pozdrawiam sedecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe Maćku kochany !! To nie Ciebie miałem na myśli pisząc, że gość nie daje znaku życia. Obok naszego stanowiska ZRT kręcił się kolega z aparatem cyfrowym - Mirek co jakiś czas pożyczał go od niego i pstrykał fotki przez okular lunety. Kolega obiecał, że prześle mi zdjęcia na maila - i o te zdjęcia pytał Mirek ;D

A swoją drogą - Twoich dzieł też jestem ciekaw ! ;)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.