Skocz do zawartości

ASI224 i guiding


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie poniosłem kolejną trzecią porażkę w guidingu ta kamerą. Co z tego, że gwiazdki ładnie widoczne, jak nie jestem w stanie guidować ta kamerką.

1. Zacząłem od PHD i tutaj po kilki próbach udało mi się zainstalować potem skalibrować , ale niestety guid ucieka w osi De po kilkunastu sekundach.

2.SIPS praktycznie nie kalibruje

3.Maxim dl - i tutaj też nie wyszedłem po za kalibrację. Pojawiają się dwa problemy i to na zmianę (być może to ten sam problem). Podczas kalibracji, albo przeskakuje z gaiwady dość daleko i tam pozostaje. Albo praktycznie nie wykonuje ruchów i pojawia się komunikat o tym że gwiazdka nie przesunąła się o te wymagane 5 pixeli.

 

Moje podejrzenia dotyczą samej konfiguracji ASi224 w ASCOMie bądź EQmodzie, ale na razie nie wpadłem co mam zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem tej kamerki przez pewien czas do guide w PHD z celestronem AVX i nie miałem problemów.

Sprawdził bym czy działa sterowaniem montażem (ręczne sterowanie ASCOM), albo czy nie jest uwalony kabel st4.

Wiem że Bajastro guiduje tą kamerką wiec może jego podpytaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda przebieg kalibracji? Możesz pokazać co narysował maxim? Ta gwiazda faktycznie się nie przemieszcza czy program myli ją z hotpixelem?

 

Może wystarczy po prostu wydłużyć czas kalibracji (u mnie kalibracja trwa dobre 2, 3 minuty). Na pewno w niczym to nie zaszkodzi, a pomiar będzie dokładniejszy.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak to jest podłączone tzn. używasz ST4 czy ASCOM?. Jeżeli oś DEC ucieka to pewnie montaż nie dostaje komend, za krótki czas korekty przy słabo ustawionym montażu na biegun itp.

Kalibracja z Maxima nie działa (nie wraca lub nie przesuwa się o odp. liczbę pixeli) bo pewnie nie dostaje sterowania w tej osi. W PHD/PHD2 jest opcja manual guide. Trzeba sprawdzić, czy działa sterowanie montażem w każdym kierunku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze skonfigurowałeś ustawienia w PHD2?

Tzn. ogniskowa guidera, rozmiar pixela itp. U mnie kamera jest bezpośrednio połączona kablem ST4 z montażem w trybie on camera i działa.

Problemy są jedynie w dokładności prowadzenia, ale to już pewnie wpływ ustawienia guidera nie na osi ale z boku, wiatru,

podłoża, szerokiej czułości spektralnej kamery, achromatycznego szukaczogudiera rzędu f/3.3 itp.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będę miał okazję to zrobię zrzuty z ekranu. Na chwile obecną wygląda to tak, że kalibrując wPHD montaż wykonuje ruchy w obu osiach, ale już w Maximie robi ruch w jednym kierunku - wraca i koniec. Jednym słowem nie rysuje charakterystycznej eLki.

Co do opcji w EQmodzie to próbowałem guidowania z kablem poprzez ST4, jak również poprzez ASCOM z włączoną opcja Pulseguid.

 

Czy z kablem jest coś nie tak ? Dawno temu faktycznie miałem sytuację z problemami z guidem z ATIKiem 16 i faktycznie było to związane ze źle wykonanym kablem.

 

Dziękuję za odzew teraz czas na kolejne próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będę miał okazję to zrobię zrzuty z ekranu. Na chwile obecną wygląda to tak, że kalibrując wPHD montaż wykonuje ruchy w obu osiach, ale już w Maximie robi ruch w jednym kierunku - wraca i koniec. Jednym słowem nie rysuje charakterystycznej eLki.

Co do opcji w EQmodzie to próbowałem guidowania z kablem poprzez ST4, jak również poprzez ASCOM z włączoną opcja Pulseguid.

 

Czy z kablem jest coś nie tak ? Dawno temu faktycznie miałem sytuację z problemami z guidem z ATIKiem 16 i faktycznie było to związane ze źle wykonanym kablem.

 

Dziękuję za odzew teraz czas na kolejne próby.

Może masz ustawione giudowanie jedynie jednej osi. W MOVE działają obie osie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakiekolwiek problemy z kamerami występują tylko na skutek jakichś zawirowań z kablami i hubami usb. Miałem identyczne problemy na etapie konfigurowania guidingu i zawsze pomaga połączenie komputera "na krótko" do kamery z pominięciem huba i długiego kabla, a potem powrót do normalnej konfiguracji. Ale mam ten komfort, że mam 100% dobrych klatek bez guide do 6 min naświetlania i na ogół też i 10min. :)

Co z satysfakcją zawsze podkreślam...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak porusza montażem w obu.

Tak jak napisał Hamal, porusza w obu osiach, ale sam guiding możesz mieć ustawiony tylko na jedną, stąd druga się "rozjeżdża".

Sprawdź w phd to ustawienie AUTO które wcześniej wrzuciłem na screenie.

Ja dokładnie takie same miałem objawy jak Ty, i właśnie miałem ustawiony tylko guiding w jednej osi.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem ASI+ASCOM+MAXIM. Pomogło wskazywanie gwiazdy do guide nie bezpośrednio przez kliknięcie na niej ale poprzez zaznaczenie prostokąta zawierającego tę gwiazdę + kalibracja. Nie wiem jaka jest przyczyna błędu ale drugim problemem było to, że po poprawnej kalibracji i zmianie gwiazdy guide przez wskazanie punktowe montaż wskakiwał na inną, samodzielnie wybraną gwiazdę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem ASI+ASCOM+MAXIM. Pomogło wskazywanie gwiazdy do guide nie bezpośrednio przez kliknięcie na niej ale poprzez zaznaczenie prostokąta zawierającego tę gwiazdę + kalibracja. Nie wiem jaka jest przyczyna błędu ale drugim problemem było to, że po poprawnej kalibracji i zmianie gwiazdy guide przez wskazanie punktowe montaż wskakiwał na inną, samodzielnie wybraną gwiazdę ...

Te wersje przerobiłem zaraz na początku. Ale jak widać nie w tym problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

A masz na pewno ustawione w opcjach guide AUTO?

 

 

Właśnie nie miałem. Po kliknięciu ustawień i przestawieniu guid zaczął działać. Dzięki za zrzut, bo przy okazji zauważyłem, że mam jakąś archaiczną wersję 1.14 - która już zaktualizowałem. Czyli w PHD działa (ale nie poprzez ST4 i dodatkowy kabelek), chociaż muszę dopracować ustawienia, bo korekty są zbyt gwałtowne.

Co do Maxima do w dalszym ciągu po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.