Skocz do zawartości

Przepuszczalność filtrów -pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Może to głupie pytanie, ale szczerze mówiąc nie wiem - czy filtry (zarówno RGB jak narrow czy też LP) przepuszczają dokładnie takie same pasma bez względu na to w jakim kierunku światło przez filtr przechodzi, czy też mam to znaczenie jak filtr umieścimy w torze optycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w przypadku filtrów interferencyjnych ma to znaczenie napewno, nie można ich stosować w układach o duzej światłosile , bo w momencie kiedy wiązka światła pada pod kątem zmienia się przepuszczana długość fali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o zakładanie filtra we właściwą stronę, czy kąt padania światła? Ograniczenia są w filtrach interferencyjnych, jak pisze calla. Duży kąt padania światła (duża światłosiła) powoduje przesuwanie się charakterystyki filtra, czyli np filtr Ha przepuszcza już coś obok, a nie linię Ha. Dodatkowo takiego filtra nie można dawać odwrotni - co prawda charakterystyka będzie (raczej) prawidłowa, ale pojawią się duże odblaski. Taki filtr jest zoptymalizowany na padanie światła tylko z jednej strony - widać na nim, że kolory warstw z obu stron są różne (np na filtrze Ha baadera jedna strona jest czerwona, a druga żółta).

Jeśli mówimy o filtrach zwykłych (absorpcyjnych?), to jest tam prawie pełna swoboda - można je zakładać w obie strony, oraz pracują dobrze pod dużym kątem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzędzielowi chyba bardziej chodzi o to czy można w filtrze wyróżnić strony: przód - tył.

 

Teoretycznie tak, zresztą niektórzy producenci stosują takie oznaczenia.

 

Z praktycznego punktu widzenia:

- jeśli filtr odbija np ~97% światła (8 nm) to lepiej żeby odbił je od pierwszej napotkanej powierzchni a nie drugiej,

- jeśli warstwy interferencyjne nie są nakładane symetrycznie, to filtr może inaczej działać w obu kierunkach,

- jeśli na drugiej powierzchni nie ma warstwy AR, to odwrotnie założony filtr może wzmacniać efekt halo wokół gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kąta padania w wypadku dużej światłosiły i filtrów interferencyjnych to sprawa jest oczywista. Precyzując chodzi mi o to czy jeśli filtr który zakładamy gwintem męskim w stronę matrycy założymy odwrotnie czyli w stronę obiektywu, jego przepuszczalność (pasmo) się zmieni? I czy ewentualne odblaski nie zdegradują obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, jaki filtry. Na moich Baadera są oznaczenia kierunku i warstwy z obu stron wyraźnie się różnią. Również czytałem kilak razy, jak ktoś miał wielkie halo na gwiazdach i powodem była zła orientacja filtra. Ale jak to wygląda w innych modelach, trudno mi powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.