Skocz do zawartości

Planeta pozasłoneczna z pierścieniami wokół PDS 110? - wrzesień 2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

To sie przyda:

 

05h 23m 31,008s

−01° 04′ 23,68″

 

HD 290380, 2MASS J05233100-0104237

 

Dla chętnych. Ta gwiazda to noworodek. Takie gwiazdy bywają nieregularnie zmienne, otoczone całą masą śmiecia, pyłu i dynamicznie zmieniającego się dysku protoplanetarnego. Obserwacje potwierdzające lub negujące przewidywania z arta pomogą zawodowcom rozkminić struktury dysku i tego co tam w nim ew. lata.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga :)

Ponieważ sprawa z PDS 110 jest bardzo ważna, trzeba dobrze opracować cały projekt. Zaktualizowałem pierwszy post o nowe informacje i zachęcam do polubienia strony PDS 110 na Facebooku. Zorganizujmy się gdzieś od początku lipca, gdyż na razie mam na głowie sesję. Sugeruję wspólnie, gdyż postaram się pomóc, aby Wasze obserwacje znalazły się w dobrych rękach. Na zjawisko i tak mamy jeszcze 80 dni przygotowań, więc zdążymy znaleźć paru chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alert Notice 584: Monitorowanie PDS 110 w celu wykrycia zaćmienia przez egzoplanetę

https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-584

 

Czerwiec 21, 2017: Dr. Joey Rodriguez (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), Dr. Hugh Osborn (University of Warwick), Dr. Matthew Kenworthy (Leiden Observatory), oraz współobserwatorzy poprosili o wsparcie AAVSO w monitorowaniu PDS 110 (HD 290380), interesującej młodej gwiazdy, która może posiadać orbitujące ciało z wielkim systemem pierścieni (200 razy szerszych niż Saturna). Kolejne zaćmienie PDS 110 jest przewidywane na środek września 2017 roku, a monitorowanie jest wskazane również w październiku.  

 

PDS 110, która jest składnikiem grupy gwiazd Ori OB1a, była rejestrowana przez obserwatoria poszukiwawcze SuperWASP oraz KELT. Do tej pory zostało opublikowanych wiele artykułów na temat PDS 110 wraz z propozycją jej obserwacji, a jeden z nich został zamieszczony w linku poniżej.

 

Fotometryczne obserwacje PDS 110 są wymagane od momentu, kiedy gwiazda stanie się widoczna w sierpniu, kończąc je w październiku 2017 roku. Jedna lub dwie rejestracje w ciągu nocy (oraz dla każdej barwy, jeśli w różnych filtrach) są wystarczające, dopóki zaćmienie się rozpocznie. W czasie jego trwania, powinny być przeprowadzane ciągłe obserwacje, które potrwa około dwa tygodnie. Po jego zakończeniu, potrzebne są dodatkowe obserwacje przez 3-4 tygodnie, do końca października (lub dłużej, jeśli będzie to wymagane).

 

Zaćmienie jest przewidywane na środek września z dokładnością do siedmiu-dziesięciu dni, stąd zakres czasu akcji obserwacyjnej jest tak szeroki. Przewidywana głębokość zaćmienia wynosi 30%. Fotometria filtrami BVRI (lub SDSS u’,g’,r’,i’,z’) jest wskazana, ale obserwacje w innych pasmach (oraz wizualne) są również przydatne.

 

Spektroskopia nie jest wymagana w tym przypadku. Jeśli będzie potrzebna, obserwatorzy zostaną o tym powiadomieni.

 

Obserwacje powinny zostać wysłane do AAVSO poprzez WebObs, najszybciej jak tylko zostaną przeprowadzone. Kiedy początek zaćmienia zostanie zarejestrowany, proszę o natychmiastowe powiadomienie AAVSO za pomocą e-maila (aavso@aavso.org) albo dodać do jednego z tematów na forum (spójrz niżej) oraz wyślij swoje oceny do bazy. To pozwoli innym astronomom zwrócić uwagę na PDS 110, aby również nakierować swój zestaw do obserwacji.

 

Dr. Rodriguez pisze: "Fotometria w różnych pasmach pozwolą na dokładne monitorowanie potencjalnego obiektu posiadającego system pierścieni. Rejestracja zaćmienia umożliwi analizę w celu: 1) Pozwoli nam na zmodelować system dzięki trzem obserwacjom zaćmień, poprawiając parametry i pozwalając na wyszukiwanie różnic w wielkości i przezroczystości zakrywającego obiektu. 2) Fotometria w różnych pasmach pozwoli na uzyskanie informacji o wielkości elementów i składu systemu pierścieni. 3) Ciągłe monitorowanie PDS 110 może zaalarmować społeczność AAVSO do przeprowadzania rejestracji, kiedy zaćmienie tylko się rozpocznie. To pozwoli na zwiększenie częstości zbieranych danych do bazy AAVSO.

 

Artykuły oraz komunikaty prasowe na temat PDS 110:

Artykuł arXiv: https://arxiv.org/abs/1705.10346 

Artykuł Scientific American: https://www.scientificamerican.com/article/newly-found-exoplanet-may-have-ring-system-dwarfing-saturn-rsquo-s/ 

Komunikat University of Warwick: http://www2.warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/giant_ringed_planet/ 

Komunikat Leiden Observatory: https://www.universiteitleiden.nl/nieuws/2017/06/astronomen-vermoeden-planeet-met-gigantische-ringen-rond-waarneembare-ster

Inne nowości: https://www.google.fr/search?q=pds+110&oq=pds+110&tbm=nws 

 

Pozycja dla PDS 110 (2000.0):   R.A.  05 23 31.00   Dec  -01 04 23.68

Mapki z gwiazdami do porównania dla PDS 110 mogą być utworzone za pomocą AAVSO Variable Star Plotter (VSP).

Proszę o wysyłanie obserwacji do Międzynarodowej Bazy Danych AAVSO korzystając z WebObs pod nazwą PDS 110.

Dyskusja na forum AAVSO dotycząca tej kampanii została stworzona: https://www.aavso.org/pds-110-observing-campaign-2017

 

Ten AAVSO Alert Notice został zaakceptowany przez Elizabeth O. Waagen, przetłumaczony przeze mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • LibMar przypiął/eła ten temat
  • 2 tygodnie później...

Kolejna obserwacja (z 3:35-3:50, czyli chwilę temu), tym razem w nieco gorszych warunkach (przelatujące chmury). Zaryzykowałem i poświęciłem niecałą godzinkę czasu na rejestrację PDS 110. Opłacało się, gdyż z taką dokładnością (10.424 mag dla filtra V, błąd +/- 0.01 mag), obserwację spokojnie można wrzucić do AAVSO. Niedługo wrzucę poradnik w jaki sposób samodzielnie (bez potrzeby zakupu kamery) złapać to zjawisko naocznie.

 

PDS 110 - 18 sierpnia 2017 roku.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam już za sobą cztery noce obserwacyjne. Przy trzeciej dołożyłem także jedną obserwację w filtrze B. Ostatniej nocy (26 sierpnia nad ranem) złapałem PDS 110 przez 20 minut w filtrze V i udało się dość dokładnie wyznaczyć jasność gwiazdy: 10.4246 mag (+/- 0.0005 mag). Błąd oczywiście dotyczy tylko dla danej sesji. Gwiazda może być nieco jaśniejsza lub słabsza - to zależało już od precyzji podawanych jasności obiektów w Simbad.

 

PDS 110 [4] differential photometry.png

 

PDS 110 - 26 sierpnia 2017 roku.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium STELLA na Teneryfie informuje o potencjalnym spadku jasności w ostatnich dniach! Ja również wtedy obserwowałem i mam jeszcze jedną możliwą nockę dzisiaj (1 września nad ranem). Trzeba będzie sprawdzić czy sygnał również załapał się u mnie :) W tej chwili opracowuję dane.

 

stella_pds.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam własne obserwacje PDS 110 wykonane w ostatnich dniach w filtrze V (Johnsona).

2457991.58: 10.4250 mag

2457994.58: 10.4232 mag

2457995.58: 10.4268 mag

2457996.58: 10.4537 mag

 

Dzisiaj nad ranem zarejestrowałem spadek blasku PDS 110 o 2.5%, tak jak donoszą kolejni obserwatorzy na świecie! Mamy coraz więcej potwierdzeń. Miejmy nadzieję, że trend ten utrzyma się do jutra, aby potwierdzić początek trwania zjawiska. Jesteśmy już niemal pewni, że zaobserwowane spadki jasności w 2008 i 2011 roku to nie błędy, lecz faktycznie coś tam jest!

 

Prognoza pogody na dzisiejszą noc jest całkiem dobra. Zamiast szykować się na obserwację PDS 110 w godzinach 3:50-4:10, rozpocznę jeszcze wcześniej (przed 3:30), aby dozbierać jeszcze więcej materiału. Będę informować Was na bieżąco, gdyż jest to obserwacja sprzed 15 godzin. Spadek jasności może być już głębszy!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny spadek jasności odnaleziono w 2008 oraz 2011 roku, pięć dni przed głównym zjawiskiem. Jeśli to jest obiekt związany z ciałem orbitującym wokół PDS 110 (np. zewnętrzny pierścień), w ciągu najbliższych 24 godzin możemy spodziewać się początku zaćmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnią obserwację wrzucono do AAVSO około 22 godzin temu, więc czekamy :) Jak gwiazda zacznie słabnąć, to będzie trzeba potwierdzić jeszcze kolejnego dnia, czy zjawisko się pogłębia. Najbliższe dni będą decydujące. W tej chwili to zwykłe ~10.43 mag w V

PDS 110_4 września.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje PDS 110 z wczorajszej nocy (02:20-04:40 UT+2, 10 września). Gwiazda znajduje się ciut niżej w stosunku do sierpniowych pomiarów (o 0.005-0.01 mag), być może (ale niekoniecznie) wskazuje to początek zaćmienia. Według przewidywań z 2008 i 2011 roku, to teraz ma rozpocząć się zjawisko.

Łącznie zebrałem 419 klatek po 20 sekund ekspozycji, jednak niecałe 400 nadawało się do dalszej analizy (poruszenie klatek).

2457991.58: 10.4250 w V
2457994.58: 10.4232 w V
2457995.58: 10.4268 w V
2457996.58: 10.4537 w V (false positive)

2458006.58: 10.4337 w V

PDS 110 - 10 września 2017 roku.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • LibMar odpiął/ęła ten temat
  • 11 miesięcy temu...

Po wielu miesiącach, praca naukowa doczekała się publikacji! Pojawi się wkrótce w czasopiśmie MNRAS, gdzie udało się także uzyskać status współautora. Tym samym sukces zbiórki z 2017 roku został osiągnięty (!), chociaż negatywny wynik obserwacji egzoplanety nie zależał od nas. Gwiazda należy do typu TTS/ROT/DIP, gdzie "DIP" wyraża się nagłymi spadkami jasności wywołane przesłonięciem przez orbitujący pył. Dziękuję!

 

https://arxiv.org/abs/1901.07981

 

image.png

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.