Skocz do zawartości

Telep do 15 tys


orlik06

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz dostęp do ciemnego nieba ( ponad 6 mag najlepiej) to pewnie każdy będzie doradzał duże zwierciadło byle dało się jeszcze jakoś przenosić. 16" jest na granicy takiej przenośności. Problem może być z dostępnością takich dużych sprzętów u polskich sprzedawców, niedługo będę testował SW 16 cali GoTo pod ciemnym niebem to mogę zdać relację jak się sprawuje taki sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy masz już jakieś doświadczenie z czym to się je, bo jeśli za pierwszy teleskop chcesz prawie pół metrowego dobsona, to lepiej sobie to odpuść, bo to potwór do rozkładania, obsługi i serwisowania. Jeśli masz doświadczenie, i interesuje cię wizual DSO jak i planet, to największy dobs na jaki budżet pozwoli (no i rozsądek), do tego dobre okularki i być może GoTo które przyda się ludziom leniwym (takim jak ja ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop 16 cali to granica "poręcznego teleskopu". Udaje się go przenieść i złożyć w jedna osobę "dość łatwo". Jest też na tyle "mały" że okular jest na wysokości takiej że ja mogę patrzeć w zenit bez drabin- stołków itp (mam 183 centymetry wzrostu). Jak masz ciemne niebo , swój dom i podwórko z którego będziesz używał tej kolumbryny, to dobry wybór.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsuwana 16tka trochę za duża jako przewoźny sprzęt - w tej aperturze to raczej polskie "hand-made" dobsony.

Z tych rozsuwanych Synt 14tka jest jeszcze w miarę poręczna.

Jeżeli wizual DSów i sądząc po budżecie ma być zestaw wyższej klasy, to weź pod uwagę koszt okularów i filtrów.

Dwa porządne okulary + firmowy UHC na początek, pochłoną ~5000PLN z Twojego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam SW 14", miałem, samemu cięzko to ogranąć, podstawa wymaga przenoszenia w 2 osoby, ewentualnie wózek wtedy tak.

Najczęściej taki zakup kończy się sprzedażą teleskopu zwyczajnie z powodu problemów logistycznych :)

 

Pod ciemne niebo świetnie sprawdzi się 12" newton, te z napędem dają dużo satysfakcji z użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem używany teleskop MEADE 16 cali , kupiłem akurat ten model, bo przeczytałem recenzje o "łatwym przenoszeniu". Tyle że chodzi o wyniesienie tego z chałupy na podwórko , tam może stać kilka nocy , bez targania tego do domu z powrotem. Ale przenoszenie tego na miejscówkę to insza inszość. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=5634&f=20

Dałem za niego 5 600 zł czyli do 15 000 to jeszcze bardzo daleko -można poszaleć .

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem używany teleskop MEADE 16 cali , kupiłem akurat ten model, bo przeczytałem recenzje o "łatwym przenoszeniu". Tyle że chodzi o wyniesienie tego z chałupy na podwórko , tam może stać kilka nocy , bez targania tego do domu z powrotem. Ale przenoszenie tego na miejscówkę to insza inszość. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=5634&f=20

Ten Meade waży 58,6kg, a Taurus 31kg. Jest różnica!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Meade waży 58,6kg, a Taurus 31kg. Jest różnica!

Ja przenoszę rozkręcony, na małą odległość , ale w jego przypadku to Taurus daje przewagę sporą .

Waga tuby z LW – 5,5 kg,

Waga tuby z LG – 26,8 kg,

Waga kratownicy – 1,8 kg,

Waga montażu – 24,5 kg,

Łączna waga – 58,6 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 z goto mam obecnie i jakos czuje ze przydalo by sie wiecej cali.Chodzi mi po glowie astrofoto i raczej z 16 newtonem nie powalcze 😝 A co donoszenia to jest plan na abserwatorium sobie zbudowac ale to jakis blizej nie okreslony czas

 

 

Przez 14" nie zobaczysz aż tak dużo więcej, miałem i jeden i drugi.

W zasadzie jeśli bedzie to obserwatorium to 16" jak najbardziej.

Co do astrofoto, to zupełnie inne kryteria wyboru, w takim budżecie

trudno się zmieścić z używanymi EQ6, niewielką rurką i kamerka typu AIS 1600.

Ale przy astrofoto koszty rosną dość wykładniczo...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy teleskopem 12 a 16 cali jest różnica 1,33 raza . To mało ,nie będzie widocznego dużego kopa. Dla porównania taka sama różnica będzie miedzy widokiem przez teleskop 6 a 8 cali A trudności transportowe jednak wzrosną . Ale ja uznałem że 16 cali to maksymalny teleskop z tych małych i wygodnych , większego nie kupię. Cały problem to transport tego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto to moze za duzo powiedziane raczej mam na mysli zdjecia czysto amatorskie tylko i wylacznie podgladowe przynajmniej dopoki mnie na astrografa nie najdzie😀 Na ile goto w 16 daje rade z prowadzeniem czy to meade czy sw? Chyba ze te c11 ale znow miec 16 w cenie 11 to tez dylemat. Chodzi mi po glowie kilka tematow poszukiwanie supernowych,detekcja gwiazd zmiennych wiadomo wszystkiego nie pogodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1,78 raza ;)

Widocznie inaczej liczysz , że masz taki wynik. Ja stosuje zasadę "Ciągu Fibonacciego", stosowaną w mikroskopach , obiektywach stało-ogniskowych i reszcie optyki . Mówiąc wprost każde następne powiększenie powinno być większe lub mniejsze o wartość od 1,6 do 2 razy . Czyli dla teleskopu który mam 16 cali potrzebuje ,mniejszego czyli 10 cali i większego czyli 25 cali. No chyba że chcę mieć kopa w porównaniu do 16 wtedy muszę mieć 32 cale. Tak czy siak 25 -do 32 cali to nie dla mnie . Cena , gabaryty i moje zainteresowanie nie są aż takie ekstremalne. Pisząc powiększenie mam na myśli umowna wartość źrenicy wyjściowej taką sama dla wszystkich lornetek i teleskopów.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85g_Fibonacciego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.