Skocz do zawartości

Jaki okular dlugoogniskowy?


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

W drodze jest moj nowy newton 200/1000, a ja zastanawiam sie jakie dokupic okularki.

 

Na razie wyszlo mi cos takiego:

- 6mm orthoskop Antares

- 10mm SWA Antares (widzieliscie http://www.cloudynights.com/lab/eyepieces/speers.pdf ?)

 

A co polecicie z wiekszych ogniskowych (cena +- 500pln)

Dostane niby kitowy okularek 20mm i troche moge z nim powalczyc, a za jakies 3 miechy kupic Naglera 31mm, tylko czy jest sens?

 

Myslalem o Erflach Antaresa, tylko ich obecnie nie ma w Astrokraku. Poza tym ponoc erfle byly projektowane do celow wojskowych - dzieki temu maja duze pole widzenia, za to spora czesc pola widzena ma rozne aberacje, szczegolnie widoczne w szybkich newtonach...

 

Do tego chyba jeszcze barlow. Czy tu musze sie szczegolnie uganiac za jakoscia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Erlfa przy swoim nowym telepie 150/750 i pomimo dużej światłosiły f/5 Okular ten daje dobre obrazy no wiadomo z koma na brzegach obrazu no ale nie wygląda to aż tak strasznie jak piszesz tak więc ja bym polecał tego Erfla przynajmniej z moim telepem daje piękny "panoramiczny" obraz - niesamowite :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskrarze: bardziej chodzilo mi w sensie, ze moge teoretycznie sie zastanowic nad 3000pln za naglera 31mm tylko jesli jest cos calkiem rozsadnego w cenie np. 4 razy mniejszej to wole tansze rozwiazanie. Slowem: jakie sa (czy sa?) okulary middle-budget z bardzo rozsadna jakoscia?

Prosze panowie caly czas o opinie nt. jaki okular(y) > 10mm warto zakupic.

10mm swa - z porowniania na cloudynights wynika ze to b. dobra inwestycja (jesli nie najlepsza z swa antaresa).

Szymku: jaka ogniskowa Erfla? W jakiej odleglosci od srodka zaczynaja sie aberacje?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest okular Erfl W (wide angle) ogniskowa 32mm pole widzenia 70 stopni. A abberracje tzn. ja widzę tylko jedną - koma zajmuje obszar ok 15-20% całego pola widzenia. Tak więc myślę że to nie jest strasznie tyle że tą kome powoduje lustro główne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki okular długoogniskowy?

Mam dwa okulary Antaresa: Erfle 32 (6-elementów, sam już nie wiem jakie to pole 65 czy 70 st) i SWA10. W gruncie rzeczy oba dają zadawalające, dość ostre i kontarstowe obrazy i stosunkowo niewielkie zniekształcenie na obrzeżu. Byłbym z nich nawet bardzo zadowolony, gdyby nie to, że.... mam też dwa Naglery: 17 typ4 i 7 typ6. Różnica w jasności, ostrości i kontraście jest powalająca. Jeśli Cię tylko stać na Naglera 31, to nie warto topić forsy w półśrodkach. Ja też bardzo poważnie myślę o 31.

 

Jeszcze jedno - Jeśli masz newtona na dobsonie, to przemyśl jeszcze raz sprawę krótkoogniskowego ortoskopa. Przy powiększeniu rzędu 170x i małym FOV bardzo trudno jest utrzymać obiekt w polu widzenia. Do celów planetarnych używałem dotychczas z powodzeniem SWA10. Naglera 7 jeszcze nie zdążyłem przetestować na Saturnie (kiepska pogoda). Choć oba te okulary nie dają ponoć aż tak dobrego kontrastu, ich pole widzenia bywa dla dobsoniarzy ważniejszym atutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównujesz Opla z Mercedesem i stać Cię na Mercedesa to nie ma o czym gadać Mercedes(Nagler) będzie tu górą ale okulary zawsze trzeba rozważać i porównywać w klasach cenowych a tu lepszy będzie Opel(Erfle) od Fiata(Plossla) czy Daewoo(Kellnera) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć dobry okular, a nie masz ochoty wydawać kasy na drogiego Naglera 31mm (chociaż sam mam 2 Naglery i polecam) to możesz wziąść pod uwagę Pentaxa starszej serii XL - http://www.cloudynights.com/eyepieces/pentax40.htm w prawie 3x niższej cenie (mam go również i jest bardzo dobry) lub w miarę możliwości rozejrzeć się za okularem Wide Scan 30mm - http://www.kendrick-ai.com/astro/ep_kkmagellan.html , http://www.cloudynights.com/eyepieces2/widescan.htm . Również ponad 2 x tańszy od Naglera 31mm, pole ok. 80* . Miałem okazję porównać swojego Naglera 11mm z przywiezionym przez Mirka D ze Stanów Wide Scanem 13mm (chyba o takiej ogniskowej). Zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie :wink:

TRIO.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli stać Cię na komplet dobrych okularów to nie zawracaj sobie głowy Barlowem to kompromisowe rozwiązanie preferowane raczej przy ograniczonym budżecie zakupu :salu:

 

:shock: zawsze wydawało mi się, że beształeś autorów postów, którzy stwierdzali, że lepszy jest krótkoogniskowy okular niż dłuższy z barlowem? Ja oczywiście też (?) wolę bez barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli stać Cię na komplet dobrych okularów to nie zawracaj sobie głowy Barlowem to kompromisowe rozwiązanie preferowane raczej przy ograniczonym budżecie zakupu :salu:

 

:shock: zawsze wydawało mi się, że beształeś autorów postów, którzy stwierdzali, że lepszy jest krótkoogniskowy okular niż dłuższy z barlowem? Ja oczywiście też (?) wolę bez barlowa.

 

Z innego wątku

 

Spadek jest niewielki jeśli porównywać obraz np z Barlowem i okularem 20mm w stosunku do obrazu z okularu 10mm lub ogromny jeśli ktoś porównuje tylko obraz z okulary np 20mm i okularu z Barlowem a nie porównuje go do obrazu dawanego w tych samych warunkach z okularem np 10mm, to częsty błąd w rozumowaniu początkujących obserwatorów i tak rodzą się mity o strasznym psuciu obrazu przez Barlowa :shock: :salu:

 

Janusz sam już nie wie co pisze :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rezygnowałbym z barlowa. Jednak musi to być dobry barlow a nie jakieś tam byle co. Dobry barlow będzie jednak kosztować wiecej niż przyzwoity okular :lol: Pozwoli on jednak zaoszczędzić na zakupie kolejnego dobrego okularu :lol:

 

Za barlowem przemawia możliwość jego użycia z różnymi okularami - skracanie ich ogniskowej przy zachowaniu eye relief.

 

Sam stosuje barlowy TeleVue x2 i x3 (kupiłem też ostatnio barlowa TMB x1.8 ) i powiem szczerze, że nawet jak włoże jeden w drugi (barlow x6) to obraz nie jest gorszy od krótkoogniskowego okularu (raczej seeing jest tutaj ograniczeniem a nie barlow).

 

Powiem inaczej - dobry okular za 350 dolców i dobry barlow za 150 dolców to dwa dobre okulary za 500 dolców a nie dwa dobre okulary za 700 dolców :-) Jest różnica w cenie ?

 

Ale powtarzam - rożnica pomiędzy dobrym barlowem (wysokiej jakości) i takim budżetowym jest bardzo duża i na takiego budżetowego to raczej szkoda pieniążków bo to tylko tzw. "psuj obrazów" :salu:

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, dobry barlow pozwala na uzyskanie doskonalych wynikow, co zreszta doswiadczyem za pomoca MTO i Twojego Domek barlowa. Od tamtej pory szukam czegos podobnego. Np. taki telekonwerter Zeissa. Choc ostatnio przymierzam sie takze do kupna dobrego okularu klasy Zoom, Lantan. Cena wysoka, ale taki diament pozostanie na zawsze. Istnieja Zoom-Lantany na 2"? Jesli tak to cena pewnie niebotyczna? Kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za porady :salu:

Na razie z dlugoogniskowych zainwestowalem w Kellnerka RKE 32mm. W sumie 58* to chyba calkiem niezle, zobaczymy jak z jakoscia.

Dzieki uprzejmosci Janusza mam tez na pare dni okluar 1rpd 30mm.

 

Jak tylko pogoda pozwoli to potestuje wszystko do kupy razem z SWA 10mm i ortoskopem Antaresa 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.