Skocz do zawartości

Okularz vixen


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam tubę OTAW 200/1000 Dual Speed i chce kupic do niego co miesiąc kilka okularów.
Znalazłem tą liste http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary
\
Z niej dobrałem kilka:

Planety: Vixen NLV 6mm
Małe DS: Vixen LVW 9mm
Duże DS: Vixen LVW 22mm


Cena nie gra roli, ale w miare rozsądku. na Vixeny mnie stać co miesiąc NLV na LVW juz trzeba mi 2 miesiące.
Macie jakies porady? a może cos z tego ? http://astrokrak.pl/126-explore-scientific?orderby=price&orderway=asc

Czy zamienic:

 

LVW 9mm na ES 8,8mm

LVW 22mm na ES 24mm

 

i co z okularem 30mm warto kupowac ? choćby NLVW 30mm Vixena lub tego ES 30mm

 

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ESy 82deg? Masz F5, ESy dają tu radę, mam podobną tubę ATM.

 

Polecam 14mm 82 deg (masz źrenicę wyjściową 2.8mm), 24 mm 82 deg (źw=4.8mm) i do ciemnego nieba 28mm (ja mam 68 deg i jest OK).

Jak masz kasę, to polecam Ci do tej tuby ES 20mm 100deg. Zakupiłem na giełdzie i uważam go za super okular do F5, po prostu opad szczęki :D.

Powtórzę za poprzednikami 'lepiej mieć 2 dobre okulary, niż wiaderko kiepskich', kiedyś tego nie rozumiałem, teraz doceniam :-).

 

Z mniejszych ogniskowych może ES 8.8mm 82 deg. Chciaż ja wolę tu ortho. Nie trzymaj się jednej marki, to moim zdaniem nie ma sensu bo nic nie daje.

 

Vixeny (te, które przerabiałem) miały małe pole widzenia, za małe dla mnie. Ja jestem z tych lubiących szerokie pola.

 

EDIT: miałem też ES 18mm 82 stopnie, ten był niezły - zastąpiłem go tym 20mm 10 deg.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w umie to nie. Masz propoycje jakiegos ? ZAmówiłem sobie na poczatek Barlowa 2x GSO ED 2" i vixena NLV6mm zebym mol popatrzec planetki czyms innym niz kitem SW

Barlowa 2x GSO ED 2" - dobry zakup

Vixen NLV6mm - też nie jest zły, ale w Polsce nie będziesz mieć warunków, aby wstawić go do tego barlowa i w 3mm coś sensownego zobaczyć. U mnie rzadko są na tyle dobre warunki, aby zejść poniżej 8mm (to tak z praktyki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kupic raczej NLV 9 na poczatek albo jakis inny NLV 6-18 zebym mogl w razie czego barlowa wpiąć i np dobrze planetki zobaczyc ? bo jeszcze lezy w koszyku :P

 

To teraz co sie naczytałem to mam taki zestaw:

 

ES 6,7mm

ES 8,8mm

ES 14mm

ES 24mm

 

HR planetary 5mm

 

Kase zbieramn cały czas. nadgodzin robie duzo wiec jakos dam rade na ES zarobic ;p

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłbym od ES 14, 18 lub 24 mm 82 deg. Te mam (18mm miałem).

Kolejność w jakiej bym kupował zależałaby od tego co pierwsze pojawi się na giełdzie ;-).

 

W idealnych warunkach kupowałbym tak:

ES 18mm

ES 24mm

ES 14mm

 

Później może:

Baader ortho 10mm (świetny okular, mimo małego ER= rzęsy w szkło :-) i malutkiego pola).

 

ES 6,7 i ES 8,8 mm nie zagrzały u mnie długo miejsca.

Dlaczego? Bo kupiłem je za szybko. Co to znaczy :-)? Trudno mi to wytłumaczyć, obserwować niebo też trzeba się nauczyć. Chciałem za dużo a za mało potrafiłem i nie miałem cierpliwości.

Może kiedyś jeszcze kupię ES 8.8mm, 6,7 na pewno nie.

Dlatego polecam Ci tą serię i kolejność wymienioną wyżej.

 

Ja nie lubię barlowa, szkoda mi czasu na zabawę w zmienianie okularów. Ale te ESy możesz wkładać do barlowa i ćwiczyć. Poznawać jakie są ich możliwości.

 

Uwaga - każdy da Ci nieco inne rady, każdy ma inne doświadczenie. Sam musisz znaleźć to co Ci będzie najlepiej pasować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przez ES patrzy się fatalnie , LVW - bardzo dobrze . Lepsze od LVW to ceny z kosmosu . Ja lubię wygodę , ciepełko ,miękkie koce, te sprawy, dlatego LVW z swoja dużą odległością oka od soczewki.

Zaczyna się :D.

Jak komu. ESy to świetne okulary do F5.

LVW mają raczej mniejsze pole?

A chłop ma 200/1000, tubę raczej do szerszych pól i mniejszych powiększeń.

LVW poza tym są świetne. Ze względu na pole wolę ESy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskopy f/5 i F/4,5. ES-y mam dwa , pole jest większe , tyle że go nie wykorzystam , za blisko oka jest soczewka . Jak kupię brakujące LVW to ESy sprzedam . Nie ma LVW 10-11 mm tu jest problem es 11mm 82* mam, ale to nędza . Niby są Tele Vue jeszcze, ale ceny jakieś wysokie, jakby tak spojrzał przez takiego, to wtedy wiadomo czy warto polować na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskopy f/5 i F/4,5. ES-y mam dwa , pole jest większe , tyle że go nie wykorzystam , za blisko oka jest soczewka . Jak kupię brakujące LVW to ESy sprzedam . Nie ma LVW 10-11 mm tu jest problem es 11mm 82* mam, ale to nędza . Niby są Tele Vue jeszcze, ale ceny jakieś wysokie, jakby tak spojrzał przez takiego, to wtedy wiadomo czy warto polować na to.

Mi udało się kupić Naglera 11mm 82deg w bardzo dobrej cenie.

No jest różnica między naglerem a ESem. Inna jakość obrazu.

Z tolerancją na ER w ESach to rzadko jest taki problem jak u Ciebie.

Mnie to na szczęście ominęło, nie przeszkadza mi to nawet w ortho :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu taki mam problem , albo oczy jakieś kaprawe mam , albo budowa oczodołu, widzę ostro , nie mam okularów . (może mam za głęboko schowane oczy ). Nie mogę się "rozglądać" po niebie przez te ES-y. Tu jest moje zdjęcie z profilu ,nie mam płaskiej twarzy i wyłupiastych oczu- jakaś przyczyna musi być. ESy są w miarę tanie , jest wybór , dlatego kupiłem , ale nic z tego nie będzie.

12698255_224097044599837_3420597347446273783_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu taki mam problem , albo oczy jakieś kaprawe mam , albo budowa oczodołu, widzę ostro , nie mam okularów . (może mam za głęboko schowane oczy ). Nie mogę się "rozglądać" po niebie przez te ES-y. Tu jest moje zdjęcie z profilu ,nie mam płaskiej twarzy i wyłupiastych oczu- jakaś przyczyna musi być. ESy są w miarę tanie , jest wybór , dlatego kupiłem , ale nic z tego nie będzie.

Wrażliwość na krótki ER to pewnie cecha osobnicza. Jeden ma, drugi nie.

Ja jestem trochę ślepak, niebo widzę w okularach.

Ale w okularach nie jestem w stanie patrzeć w okular niezależnie od jego ER.

Do tego astygmatyzm :D.

 

Ożesz, muszę kończyć - kot wylazł na dach przez okno balkonowe :D, jak ja go ściągnę?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/1000 OTAW dual speed. Narazie zamowie HR planetary. Ale powiedzcie jakie. 9mm? czy jaki mm dokłądnie. Do tego barlowa 2" + filtr polaryzacyjny 2". Potem zamowie ES 18mm. i zobaczymy co ja mam z oczami. Moze nbie bede musiał rzęs przycinac do ogląania :D jak sie spodoba ES to dokupie 24mm i 14mm i potem ewentualnie 8,8mm

 

PS: Jak mi nie podpasuje ES to kupie LVW 22mm 17mm 13mm i NLV 9mm. Czy jakie inne LVW mm wybvrac? sugerowałem sie tymi mm u ES.

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.