Skocz do zawartości

KOLIMACJA APO


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Aby nie zaśmiecać już bardziej wątku Krzysztofa (http://astropolis.pl/topic/59142-ic-5067-pelican-asi-1600mm/page-3), piszę tutaj.

 

Zrobiłem wczoraj 3 h test braku kolimacji mojego APO 80Q.

 

Jest fatalnie.

 

Najlepszy, choć nie idealny jest prawy dolny róg klatki. Reszta mnie załamała.

 

Czy Tilt Adapter taki jak ten http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4744_TS-Optics-M48-Verkippung---Neigeflansch-Ausgleich-fuer-schiefes-Bildfeld-bei-Astrofotograf.html

będzie w stanie pomóc w tym przypadku.

 

Każdy róg leci w swoją dziwną stronę...

 

PELIKAN-2-jpg.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda jak brak kolimacji, a na pewno nie tylko na brak kolimacji. Charakter zniekształceń lewej górnej i lewej dolnej część wskazuje na dużą krzywiznę pola - gwiazdki są wyciągnięte promieniście od środka kadru. To że po prawej są mniej wyciągnięte to świadczy tylko o nieosiowości układu obiektyw-korektor-matryca i prze3sunięciu w prawo centrum stożka światła. Tak to dla mnie wygląda. I tu należy chyba zacząć od ustawienia osiowości a potem regulacji odległości korektora od matrycy. Jaki masz korektor?

Ten patent który polinkowałes słuzy do regulacji prostopadłości matrycy i ew. korektora do osi optycznej ale niestety nie ma wpływu na regulację środka stożka światła względem osi teleskopu. Tutaj trzeba regulować położenie celi obiektywu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Mogę zgadywać, że jest to problem konstrukcyjny tego Apo. Korektor jest wbudowany w wyciąg co powoduje brak jego równoległości w stosunku do obiektywu. Tak sie pewnie może dziać przy ugieciu wyciągu po zamontowaniu do niego np. ciężkiej kamery. Jeżeli ktoś jeszcze próbowal wcześniej regulować wyciąg, to problem jest wiekszy. W TS65Q tego problem nie ma, ale 80 tka niestety jest inaczej zbudowana. Może TS zrobi Ci z tym porządek :)

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Podejrzewałem, że to grubszy temat. Ten refraktor ma wbudowany korektor wewnątrz tubusu na stałe, więc odległości od matrycy się nie ustawia. Pole powinno być płaskie w punkcie ostrości.

 

Wygląda na to, że będę musiał przesłać APO do producenta do kolimacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił bym kilka zdjęć za każdym razem obracając kamerę (wraz ze złączką jeśli to możliwe) i za każdym razem ostrość na środek kadru. Jeśli zniekształcenia się obracają razem z kadrem (obwarzanki w PG rogu, kometki w LG rogu) to coś nie tak z kamerą i złączkami. Jeśli nie to chyba wysyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gwarancje na ten refraktor?

Paweł, Petzwale powinny mieć korektor w stałej odległości od obiektywu.

Łukasz ja ostatnio kolimowałem swoje FSQ o identycznej budowie. Kolimuje się obiektyw względem petzwala, który nie ma regulacji.

Zrobiłęm to sam, tylko przy pomocy kolimatora do refraktorów Takahashi

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gwarancje na ten refraktor?

Paweł, Petzwale powinny mieć korektor w stałej odległości od obiektywu.

Łukasz ja ostatnio kolimowałem swoje FSQ o identycznej budowie. Kolimuje się obiektyw względem petzwala, który nie ma regulacji.

Zrobiłęm to sam, tylko przy pomocy kolimatora do refraktorów Takahashi

 

Refraktor już po gwarancji niestety (kupiłem do na świątecznej akcji organizowanej przez Adama jakieś 3 a może nawet 4 lata temu). Podejrzewam, że od początku był z nim problem, tylko na samym początku użytkując go z QHY8L ze stosunkowo dużym pikselem oraz jako "żółtodziób" nie zwracałem uwagi na niedoskonałości w rogach (cieszyłem się, że cokolwiek zarejestrowałem). Później używając go z ATIKiem 414 EX z małą matrycą nie było do widoczne. Teraz ASI 1600 MM-C ze sporym chipem i małym pikselem pokazała duży problem.

 

Nie mam smykałki do grzebania w sprzęcie, więc chyba zostanie wysyłka do producenta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tilt adapter zdał egzamin, przynajmniej na małej matrycy ST2k , jak tylko zmieni się pogoda zobaczę jak to wygląda na APSC. Ustawiałem wszystko na "sucho" za pomocą krótkiego kolimatora optycznego , znacie może jakieś inne sposoby ustawienia osiowości układu ?

Rafał

Poniżej efekt

 

PRZED

przed.jpg

 

PO

po.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odświeżam wątek.

 

Po walce z Tilt Adapterem dochodzę do wniosku, że w przypadku mojego APO (jestem pierwszym właścicielem) problem nie leży w wyciągu. Nie ma możliwości ustawienia wyciągu tak, aby gwiazdy były punktowe. Problem leży w kolimacji korektora (który jest na stałe zamontowany w tubie wyciągu) i/lub kolimacji soczewek.

 

Napisałem w tej sprawie do firmy, która zajmuje się kolimacją teleskopów - Teleskop-Spezialisten.

 

Ich odpowiedź zmartwiła mnie...

 

Napisałem do  kolejnej firmy, poleconej przez Teleskop-Spezialisten. Czekam na odpowiedź.

 

Czy ktoś ma jakieś pomysły, kto i gdzie mógłby skolimować TS APO 80 Q?

 

 

Hello Łukasz,

thank you for your eMail.

I do not like these Q-telescopes. And i not happy when i have to sell these type of telescope, because it is not realy possible to collimate the corrector in to the focuser. It is clued. The only possibility would be to collimate the lenses in the lens cell, but there is mostly too less space for the colimation. And i need about 5 of these telescopes to find a good example. And then it is possible to collimate the rest with the lenscell.

You could send the telescope to http://www.wellenform.biz/

He has the time for collimation of the corrector.

And sorry that i do not want to collimate the 80Q. But i´am going crazy when i have to collimate one of these telescopes.

Klare Nächte!

Mit freundlichen GrüssenKarl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a zobacz czy Ci nie lata soczewka korektora.

Odkręcasz cały wyciąg (tą czarną część), wyciągasz drawube i zobacz czy nic tam się nie rusza.

 

W moim egzemplarzu pierścień ściskający soczewki korektora był bardzo luźno a jedna z soczewek ruszała się ok 1mm w każdą stronę. Po dokręceniu i ustabilizowaniu soczewki miałem punktowe gwiazdy w całym kadrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kudi145 napisał:

trzy śruby imbirowe

Zrobiłeś mi dzień :D

Przepraszam za małego pół-offtopa - jak się używa rotatora w takim wyciągu? Trzeba jakieś śruby imbusowe ;) odkręcić i potem dużą "dociskową" żeby obrócić rotator czy wystarczy tylko tą dociskową?

Ma ktoś doświadczenie z takimi rotatorami - trzyma toto osiowość czy lepiej nie dotykać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziki z rotatorem ma rację - ja jedną noc poświęciłem, żeby cholerstwo ustawić tak, żeby było dobrze. Jeśli chcesz używać rotatora to lepiej już dokupić oddzielną złączkę z rotatorem niż używać tego wbudowanego. Jak odkręcisz imbiry ( :-) ) to zobaczysz jak on bije na boki ( mnie ok 0,5mm ). Jak już złożysz całość to warto suwmiarką pomierzyć czy odległości do gwintów są takie same.

Zwróć uwagę na jedną rzecz jeszcze - czy drawtube chodzi równo. U mnie było tak, że jak wsunąłem drawube do końca to z jednego strony przylegał dokładnie a z drugiej mogłem wsunąć nitkę bez problemu czyli chodził nie równolegle tylko było troszeczkę przekoszony. Złączka tilt załatwiła temat - ale w przyszłości rąbnęło mi mikrołożysko w wyciągu, po której chodzi drawtube. Po wymianie łożyska na nowe, musiałem zniwelować przesunięcie bo drawtube zaczął chodzić równo.

 

Jak wyciągniesz korektor to zajrzyj do środka, weź jakąś delikatną szmatkę (np od okularów) i przez nią zobacz czy nie rusza Ci się soczewka (ta wewnątrz tubusu korektora - ta do której jest cięższy dostęp). U mnie ona "pukała" na boki jak ruszałem korektorem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna rzecz - producencką 44mm korekcję pola włóż między bajki. Nie wiem czy tak mały piksel jaki ma ASI1600 nie uwidocznił wad tego układu (a dokładniej jakości wykonania).

 

Dopiero teraz zerknąłem na zdjęcie i masz problem nieprostopadłości matrycy (w PG rogu ucieka mocno ostrość) + przesunięcie matrycy względem toru optycznego (w LG  stronie masz wyraźnie większe rozciągnięcie i na górze też).

 

Ja bym szukał rozwiązania w układzie "korektor, rotator, drawube". Najlepiej to znaleźć innego usera 80Q i wkręcić swój wyciąg w jego.

Musisz dokładnie pomierzyć czy wszędzie jest taka sama odległość.

 

Zobacz jak wyglądała różnica w klatkach na pikselu 7,8um w zależności od położenia teleskopu (od tego jaki celował lekko w zenit, a druga jak położył się poziomo i opadła soczewka korektora) - weź pod uwagę, że aby do tego dojść musiałem walczyć parę miesięcy (a jak widać, super idealnie nie było)

 

Teleskop pionowo:

image.png

 

Teleskop poniżej 45st

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziki napisał:

Zrobiłeś mi dzień :D

Przepraszam za małego pół-offtopa - jak się używa rotatora w takim wyciągu? Trzeba jakieś śruby imbusowe ;) odkręcić i potem dużą "dociskową" żeby obrócić rotator czy wystarczy tylko tą dociskową?

Ma ktoś doświadczenie z takimi rotatorami - trzyma toto osiowość czy lepiej nie dotykać?

To jest właśnie efekt bezmyślnego pisania na telefonie ze słownikiem :emotion-5:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Łukasz, a zobacz czy Ci nie lata soczewka korektora.

Odkręcasz cały wyciąg (tą czarną część), wyciągasz drawube i zobacz czy nic tam się nie rusza.

 

W moim egzemplarzu pierścień ściskający soczewki korektora był bardzo luźno a jedna z soczewek ruszała się ok 1mm w każdą stronę. Po dokręceniu i ustabilizowaniu soczewki miałem punktowe gwiazdy w całym kadrze.

Sprawdziłem swoją tubę. Niestety (!) nic nie lata, nie puka. Korektor skręcony sztywno. Faktycznie dostęp do soczewek korektora jest skomplikowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, z moim 80Q miałem identyczne problemy (z tej samej akcji zakupowej Adama). Używam go z kamerą o rozmiarze piksela 3.69 i niestety, przy takim małym pikselu wychodzą najdrobniejsze niedoskonałości tej optyki. Mój Atik ma chip o rozmiarze 10x12.5 mm. Twoja kamera ma trochę większy chip.

 

Karl z Teleskop Specializten kolimował moją 80Q i tak samo mnie ostrzegał, że nie lubi tych 80Q. Wtedy jeszcze zgodził się spróbować, ale bez gwarancji sukcesu.

Udało się całkiem nieźle i jak na APO w tej cenie jestem zadowolony z efektu (poniżej klatka 1:1 luminancji 30 sekund, z wczoraj).

 

5949738fa964b_L-CCDImage225.thumb.jpg.c2d28cb3a4e5b9c8afff0477789fae1d.jpg

 

Jeśli możesz sobie pozwolić na wydatek, to jednak szczerze rekomenduję Ci skorzystać z usług tej firmy, którą Karl wskazał. Z doświadczenia wiem jak trudno sobie z tym samemu poradzić. Ja straciłem wtedy kilka miesięcy na próby.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wycenę kolimacji...nie jest dobrze.

 

"The exact cost of the work I can tell you only when I know what the problem is. For this I have to test your APO first. These tests cost 50€. I estimate the cost to a maximum of 300€ without returning."

 

Czy ktoś ma może pomysły jak można to zrobić taniej? To połowa wartości tego teleskopu.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.