Jump to content
Bellatrix

Burnham's Celestial Handbook

Recommended Posts

Dzisiaj dotarły do mnie dwa tomy (drugi i trzeci) podręcznika Burnham's Celestial Handbook, które dostałam od Adama w ramach nagrody w sierpniu ubiegłego roku (zamiast kamerki, bo jak wiadomo- astrofotograf ze mnie żaden ;) ). Mam pierwszy tom tej księgi i jego wartość merytoryczna jest nieopisana. Dwa pozostałe tomy pomogą mi poszerzać astronomiczne horyzonty i zaspokoić głód wiedzy. Z pewnością powstanie na podstawie podręcznika niejeden referat oraz szkic. Adam, dziękuję za wspaniały prezent!! :)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adela! Obiecałaś! B)

No ale coż, skoro powiedziałaś "A", powiedzmy może "B". :)

 

Trzeba będzie młodzieży temat przybliżyć, zwłaszcza, że tak często o "Burnhamie" wspominasz.

 

Tobie, Bello zostawię, o ile się zgodzisz, część merytoryczną bo to Twoja specjalność, ale polecam uwadze wszystkich fakt, iż w "Burnhamie" wiele rzeczy jest, z czysto merytorycznego

punktu widzenia, już nieaktualnych, bo od oryginalnego powielaczowego wydania 40 lat temu dzieło nie było nigdy aktualizowane - choć oczywiście to

zależy od tego, czego ktoś w tej Wielkiej Księdze poszukuje.

Myślę, że współczesnych "zbieraczy materiału" dzieło Burnhama doprowadzi do białej gorączki - choćby przez taki drobiazg, iż współrzędne podane są w epoce 1950.0 ;)

 

Ale poetyckie opisy barw gwiazd ani odnienienia historyczno-kulturowe (których w nim pełno) z pewnością nie zdezaktualizują się nigdy, nieprawdaż Bella mia?

 

Jeśli temat chwyci ja chętnie przybliżę postać autora - tragicznie zapomnianego geniusza, jak dla mnie największego miłośnika astronomii w historii.

 

3 złachane tomy (ponad 1000 stron) "Burnhama" od kilku lat leżą przy moim łóżku i są ulubioną lekturą "przed snem, na chybił-trafił" :)

 

HandbookTrio-e14879942216191.jpg

(fotka z netu, ale wypisz-wymaluj jak moje)

 

burnham.png

Za co kochamy "Burnhama" :)

 

4403.BurnhamCorrected1.jpg

Jedno z niewielu istniejących zdjęć R. Burnhama Jr.

 

am11.JPG

Amen!

 

 

 

 

Edited by Agent Smith
 • Like 6
 • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przystając na prośbę Nikodema (Agent Smith), zdecydowałam, że napiszę kilka słów odnośnie znakomitej publikacji Burnham's Celestial Handbook. 

Na fragmenty podręcznika natrafiłam wiele razy w internecie, np. podczas kompletowania materiałów źródłowych do referatu. Aż wpadłam na pomysł zakupu pełnej, papierowej wersji opracowania. Kolega Nikodem, wiosną, pod jendym z moich opisów na tzw. pasku bocznym zaproponował Celestial Handbook. 

Kupiłam (pierwszy tom, dwa kolejne dostałam od Adama), i nie żałuję. Dlaczego? Przyjrzyjmy się zaletom podręcznika:

 

* Niezwykle przejrzysta forma. Podział na rozdziały odpowiadającep oszczególnym konstelacjom. Konstelacje przedstawione zostały w kolejności alfabetycznej i uwzględniają przede wszystkim gwiazdy. Najjaśniejsze oraz najciekawsze pod względem parametrów widmowych lub złożoności (systemy wielokrotne). Oprócz gwiazd, autor bardzo szczegółowo opisał obiekty głębokiego nieba.

 

* Wyjątkowo analityczne podejście- jeśli omawiany jest obiekt DS, autor dokonuje szczegółowej analizy składu gwiazdowego. Zwraca uwagę na te gwiazdy, które wyróżniają się na tle gromady (wizualnie), albo w jakiś inny sposób odstają od niej, np. swoim widmem. Patrzy na gromadę nie tylko jako na połączoną grawitacyjnie całość, ale można śmiało rzec, że pochyla się nad każdą ciekawszą gwiazdą składową. 

 

* W opisach gwiazd kładzie szczególny nacisk na takie cechy jak m.inn. typy widmowe, jasność wizualna, jasność absolutna, obecność nietypowych pasm absorpcyjnych/ emisyjnych i szeroko pojęte "peculiar" (odmiene, niezwykłe parametry). Oprócz danych ściśle merytorycznych i katalogowych, Burnham porusza ważny dla astronomów-amatorów aspekt: wrażenia wizualne. Szczegółowo opisuje barwy systemów podwójnych, mgławic planetarnych, poszczególnych gwiazd. Wspomina też o obszarach mgławicowych w obrębie gromad. Co więcej, nie są to tylko subiektywne opinie autora. Przytacza on liczne wzmianki z literatury oraz różne opisy innych obserwatorów.

 

* Zwraca uwagę na warunki obserwacyjne, na aperturę sprzętu, jaki jest potrzebny do obserwacj idanego obiektu etc.

 

* Kwestia może trochę mniej merytoryczna, ale uważam, że bardzo ważna w przypadku takiej szlachetnej, królewskiej nauki jak astronomia: opracowanie Roberta Burnhama epatuje miłością i pasją. Po przeczytaniu kilku zdań, da się odczuć, że autor jest zakochany w niebie. Z czułością uchyla tajemnicy, której doświadczył nad okularem teleskopu. Wiele razy poruszył mnie swymi szczegółowymi opisami do łez. Taka niezwykła, przedziwna fuzja zimnego, ścisłego, merytorycznego, matematycznego podejścia z miłością do astronomii.

 

Serdecznie zachęcam do studiowania Burnham's Celestial Handbook. Dodam jeszcze, że nie byłam jakimś specem od j. angielskiego, ale jak się tak trochę poczyta, to po jakimś czasie można zauważyć, że wiele słów w literaturze naukowej powtarza się i łatwo je sobie utrwalić i zapamiętać. Wbrew pozorom to nic trudnego. Od ponad roku czytam wyłącznie anglojęzyczne opracowania i teraz czytanie przychodzi zupełnie swobodnie. Samo przyszło, nawet nie pamiętam kiedy. 

Dziś nie wyobrażam sobie jednego dnia bez poczytania chociaż kilkunastu stron książki R. Burnhama. 

 • Like 5
 • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.