Skocz do zawartości

Dzielenie lornetki na poł i mała przeróbka?


greg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z tego co mi wiadomo, to taka przeróbka (tzn. zamontowanie diagonala w lornetce) nie jest wcale "małą" przeróbką. Kiedyś sam się nad tym zastanawiałem i uzyskałem informacje jednoznacznie wskazujące na to, że jest to trudne i nieopłacalne.

 

Tak swoją drogą, to zastanawia mnie, dlaczego chcesz dzielić tą lornetkę - jest to przecież sprzęt kompaktowy, który posiada tą niesamowitą zaletę, że patrzysz się obojgiem oczu. Poza tym te chińskie lornety (tak samo Celestron) mają dosyć słabą optykę i ich wady na jednym okularze prawdopodobnie tylko by się spotęgowały...

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg, to absolutnie nie ma sensu. Po pierwsze, niszczy sie w ten sposób dobry sprzęt [chyba,że znajdziesz uszkodzona lornetę]. Po drugie, efekty beda mizerne, a koszta spore. Lornetka 50-60mm ma za mała aperture, by bawić sie dużymi powiekszeniami. Rozsądne minimum to wg. mnie 70mm [za chwile - dlaczego] Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie lornetki mają krótkoogniskowe obiektywy achromatyczne -próba wyciagnięcia z nich dużych powiekszeń skończy się koszmarną aberracją chromatyczną.

Teraz słowo o lunetkach traveller i owych 70mm. Jesli widziałeś mój watek o travellerze do plecaka, to takie własnie minimalne kryterium średnicy przyjałem dla małej podróżnej lunetki. Wynika to z moich doświadczeń z podróżna lornetką. Czesto zabieram lornetke na wyjazdy w góry. Z mojego doświadczenia wynika, że najwygodniej z duzych lornet [czyli przydatnych do astro] nosi sie 10x50, a górny limit ot 60-tka, byle nie za ciezka i z powiększeniem do 12x [ja zaczynałem od 15x60, noszonej w plecaku w górach po 3tyś. m]. Astronomia lornetkowa ma swoje ograniczenia i stąd idea podróżnej lunetki -troche wieksza apertura i możliwośc zmiany powiekszeń, kosztem zwiększonej wagi [statyw!] i patrzenia tylko jednym okiem. Oczywiście dla kogoś, kto nie ma zamiaru biegać ze sprzetem na plecach po wertepach, jak ja, niektóre z tych kryteriów sa nieistotne. Ale pozostaje tak czy inaczej większa apertura [tak ze względu na zasięg jak i możliwośc użycia wiekszych niż lornetkowe powiekszeń] oraz nieco dłuższa ogniskowa. Z tych względów przeróbka lornetki na traveller nie ma w ogóle sensu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesli się  podzieli lornetke np Taiga 16x80 na dwie lunetki czy jest mozliwosc zamontowania w niej okularu pod katem 90 stopni? Taki maly travelerek za niewielkie pieniadze. :)
Da się na pewno.A czy się opłaca ,to indywidualna sprawa(koszt może przekroczyć cene Taigi).Z oryginalnym okularem(z Taigi) i dobrą katówką obraz na pewno będzie lepszy niż uzyskany z połowy lornetki. Moim zdaniem jednak szkło obiektywu Taigi nie zasługuje na lepszą oprawę (o ile w ogóle ją ma)niż w oryginale,czyli plastik.Czasem warto eksperymentować.Ja rozebrałem Yukona 6-100x100,i było warto.Pozdr. :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuniecie z drogi swiatła,2 luster , barlowa,pryzmatu,okularu i zastapienie porządna złączka i okularem szerokokątnym pozwoliło w pełni wykozystać potencjał obiektywu ,który był marnowany przez elementy zastosowane w lunecie.Mój Yukon (rok 2003)poza tym i tak był jak by z "innej bajki" niż obecnie sprzedawane w D.O.(kupiłem latem i odesłałem :wymiotuje: ). Pozdr. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby Yukon 100mm doczekał się swojej podróbki, to i tak była by dla jego marki nobilitacja bo nie podrabia się byle czego 8)

Rozwiń temat jeśli oczywiście masz konkretne porównanie obu na raz :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń powiedzenie "z innej bajki". Ja rowniez kupilem swoj rok temu w D.O. Czy obecnie sprzedawane czyms sie roznią?
Mój Yukon (2003 r.) nie pochodził z Delta O. !Ten(z Delta O.) którego miałem w tym roku latem :1.Był w innej torbie(gorszej) - 2.Pierścień "zooma"luzny.-3 .Okular miał luz straszny.-4.Aberracja chrom. waliła w oczy poza osią.-5.Zafajdane (chyba paluchami jedno lusterko). - 6.Niezidentyfikowane plamy gdzieś na optyce wew.-7.Ogólne wrażenie jak by to był jakiś 2-gatunek :roll: Jak Delta O. stwierdziła ,że dokładnie sprawdzają przed wysyłką , :shock: podziękowałem za BUBLA :mrgreen: .Pozdr :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby Yukon 100mm doczekał się swojej podróbki, to i tak była by dla jego marki nobilitacja bo nie podrabia się byle czego 8)  

Rozwiń temat jeśli oczywiście masz konkretne porównanie obu na raz  :roll:

Podróbka, nie sądze.Predzej jedne (po kontroli tech.) idą jako 1 sort na export-go west- a pozostałe też -go west-ale trochę blizej :mrgreen: . Nie miałem obu naraz,ale pierwszym bawiłem sie wystarczajaco długo :lol: . Pozdr. :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to wyrób na rynek wewnętrzny a nie droższy model exportowy, u naszych wschodnich sąsiadów to niestety nader częsta praktyka i trzeba uważać co się kupuje oraz zwrać baczną uwagę na jakość finalną wyrobu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał wrócić do wątku obserwacji lornetką, ale z okularami pod kątem 90 stopni. Lornetki typu 25*100 są u nas coraz popularniejsze, a lookanie wysoko nad horyzontem nie należy do przyjemnych, nawet jeśli lornetka spoczywa na jakimś montażu.

 

Może znalazłoby się kilka osób na forum skłonnych przerobić swoje lornetki :?:

 

Jaki musi być układ luster/pryzmatów, by ozyskać oczekiwany rezultat :?:

Co o tym sądzi Janusz i inny pajsterkowicze?

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a tak przez ciekawość: gdzie mogę znaleść układ pryzmatów dających taki efekt. Szukałem w "Optycze doświadczaalej" T IV Szczeniowskiego i tam nie ma. Sam też kombinowałem ale nic mi nie wyszło....Czy masz to, Janusz, :opanie: gdzieś rozrysowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.