Jump to content

Recommended Posts

Wczorajszej nocy dokonałam obserwacji młodej gromady otwartej z konstelacji Kasjopei, M 103. Jest ona oddalona o ok. 1 stopień od gwiazdy Ruchbach (Delta Cassiopeiae), a od Ziemi dzieli ją dyans aż 8.000 l.ś. Gromada ta zajmuje na niebie niewielki obszar, jej śednica to zaledwie 6,5 minut łuku. Jasność powierzchniowa w przybliżeniu wynosi 7 mag.

M 103 posiada charakterystyczny, mocno zapadający w pamięć kształt, przypominający wg niektórych źródeł klin. Moimi pierwszymi skojarzeniami był latawiec lub kryształ o ostrych krawędziach. Gromada sprawiała również wrażenie (tylko wrażenie), jakby była spowita w bardzo delikatną, ledwie dostrzegalną mgiełką- zwłaszcza wokół gwiazdy HD 9311. Ale przy większych powiększeniach, odczucie to słabło.

Na tle gwiazd mało obfitej gromady, zdecydowanie wyróżnia się SAO 11826. Jest to nieco ponad 8-magnitudowy nadolbrzym, należący do typu widmowego M. Urzeka głęboką, ciemno pomarańczową barwą. Współtworzy symboliczny zarys gromady. V1123 Cassiopeiae z pozoru nie wyróżnia się niczym wyjątkowym (ot "zwykła" biało-żółta gwiazda ciągu głównego), ale warto zaznaczyć, że należy ona do zmiennych typu Gamma Doradus (zmienne o niskiej amplitudzie jasności wizualnej oraz krótkim okresie zmienności nie przekraczającym zwykle jednej doby).

Gromada M 103 zawiera m.in. słabą gwiazdę emisyjną typu widmowego B2V oraz chłodną NGC 581 86 typu M5.

 

Niezwykła gromada w Kasjopei, to wyjątkowy obiekt, powierzcniowo bardzo "zwięzły" jak na gromadę otwartą. Wygląda jak maleńki, eteryczny, przezroczysty latawiec unoszący się w bezkresnych odmętach. A prześliczna głęboko pomarańczowa gwiazda SAO 11826 zdecydowanie odróżnia się od reszty gorących (choć nieszczególnie błękitnych- raczej kremowych) młodych gwiazd.

post-29939-0-39671400-1496538549.png

post-29939-0-73284500-1496538552_thumb.png

 • Like 8
Link to post
Share on other sites

Wtrące swoje trzy grosze do tego fajnego tekstu. W małych powiększeniach lornetkowych dominuje w tej gromadzie układ trzech gwiazd: HD 9311 (nie należy do gromady), SAO 11826 i V1132. Z racji kształtu tego charakterystycznego układu można także spotkać się z określeniem tej gromady jako miniaturowego Pasa Oriona.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Grzędziel, dziękuję za słowa aprobaty. Co prawda trochę na wyrost, bo to moje pierwsze kroki w dziedzinie DS-ów. Ale dzięki nowym podręcznikom R.Burnhama postaram się uczynić postępy :)

 

Robi, ciekawe podejście, "miniaturowy Pas Oriona"- Ty zawsze wyszukasz jakiś uroczy intrygujący asteryzm. A czy w lornetce widać czerwień gwiazdy SAO 11826?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.