Skocz do zawartości

Wenus i Jowisz razem


Darek_S

Rekomendowane odpowiedzi

Warto moze wstać wcześniej i zwrócic uwagę na wschodnie niebo- znajduja się tam obecnie blisko siebie bardzo jasna Wenus i nieco pod nią ciemniejszy Jowisz. Planety bardzo ładnie wyglądaja na tle jaśniejacego nieba. Jeszcze parę dni i rozjadą sie każda w swoją stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj rano popatrzyłem sobie na tą konfigurację. Wygląda bardzo efektownie. Zrobiłem nawet kilka zdjęć, a jak dopisze pogoda to jutro i pojutrze zrobię następne, tak aby uwiecznić ich spotkanie i rozstanie.

 

Ciekawe, czy takie spotkanie pięknej Wenus i potężnego Jowisza będzie miało jakieś konsekwencje :wink:

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja zerwałem się dziś raniutko i mimo lekkiech chmurek, zrobiłem zdjęcie. Wenus była widoczna doskonale, odszukanie Jowisza - bez problemów. Widok w Orionie 20*80 był GENIALNY - jasność Wenus przeszkadzała o ocenie kształu planety, za to Jowisz - przepiękna tarczka.

Jutro, o ile nie zawiedzie budzik i pogoda, zrobię foty w projekcji okularowej przez MTO

Pozdrawiam

DSCN7389.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja specjalnie cyfrówkę pożyczam na te zjawisko :) , ale jest jeden problem... na 90% pogoda będzie dupiasta :? , no chyba że się uda bo jeszcze na meteo dobrze nie patrzyłem. Mówię z tego co widzę za oknem.

Może Mirek z Małkiem w Paryżu będą mieli pogodę :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :salu: ,

 

Niestety jak wynika z prognoz (pogoda.onet.pl), prawie w całym kraju przed wschodem Słońca będzie zachmurzenie całkowite :Cry: . Jedynie na Podkarpaciu zachmurzenie umiarkowane. Tak więc z obserwacji Wenus i Jowisza lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie było widać, mimo lekkiego zachmurzenia. Troche zaspałem po poczatkowym kontrolnym zerknieciu w okno ok. 4-tej [nic nie wypatrzyłem i myślałem, że kicha] i ponad godzinę później w panice wystawiałem na balkon teleskop pod jasniejacym już niebem. Niewystudzonym newtonem przy lekkim zachmurzeniu było widać w jednym polu obie planetki przy 36x. Przy wiekszym powiekszeniu [max. 86x]2 ksieżyce Jowisza, ale pasów trzeba się było domyślać, zaledwie 2 razy mignęły mi wyrażnie. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj rano to piękne zjawisko - pogoda nieszczególna, ale udało mi się dostrzec tę jasną parę. Na pewno warto było wstać, aby je zobaczyć. Zastanawiam się, jaka mogła być między nimi odległość?

 

Dzisiaj rano (6.XI) około 1,3 stopnia. Wczoraj rano 0,5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem, widzialem :D W Tale przy 40x byly dokladnie na brzegach pola widzenia :D ofkoz 0 szczegolu bo jak wiadomo na samych brzegach obraz rozwala nieostrosc okularu :roll:

 

Ale wczesniej byla na moonie rzeznia :shock: Jak na zdjeciu a moze i lepiej :shock:

A pomyslec ze to tylko obserwacje z okna! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.