Skocz do zawartości

Nowe Astropolis a.d. 2017


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Pawcio napisał:

Miałem napisać, że by się przydało aby po kliknięciu na nazwę tematu z nową zawartością pojawiała się nowa zawartość ale potem "odkryłem", że wystarczy kliknąć na licznik jaki minął od edycji posta ale... może można wprowadzić coś takiego - jednak intuicyjnie klika się na nazwę tematu..

 

strona wcześniej :-)

 

i przy okazji kolejna fajna rzecz - po wklejeniu linku do posta - od razu mamy jego podgląd!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pav1007 napisał:

strona wcześniej :-)

 

10 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Już tak jest. Wątki, w których coś się pojawiło od Twojej ostatnie wizyty powinny w ten sposób reagować.

Super, jednak po kliknięciu na temat gdzie jest więcej niż strona tekstu np. "Ucięta bańka i mgławica Crescent" upps po nowemu https://astropolis.pl/topic/59243-ucięta-bańka-i-mgławica-crescent/ lub chociażby żeby dużo nie szukać ten nasz główny wątek po kliknięciu (przynajmniej u mnie) przenosi mnie na pierwszy post tematu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze popieram uwagę  jaką napisał w moim statusie Agent Smith. BTW. Super że w statusach można lajkować - Szuu od lat o tym wspominał.

Po drugie: Może warto pamiętać tylko najpierwszą wersję (jeśli post był edytowany).

Dziś już mi się AP podoba.

Wrażenie "kwadratowości" już mnie nie dotyka.

Pozdrawam

p.s.

Przypominam, ze Jesion coś wspominał o anulowaniu ost-ów ;) I czekam na wyjaśnienie sytuacji z "po prostu linki". Jak przepadły to nie szkodzi, będziem budować od nowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dużo się zmieniło, że nawet nie wiem od czego zacząć :) Mimo mojego ponurego statusu z wczoraj chciałem pogratulować Adamowi zmian i włożonej pracy :) Szczególnie tego, jak bezboleśnie się to udało przeprowadzić, bez jakiś większych zgrzytów, czy usterek.

Nowe forum wygląda bardzo podobnie do FA - nie wiem, czy to ten sam silnik, czy wina tego "ujednolicania wyglądu", o którym pisaliście. Niestety niespecjalnie to do mnie przemawia - na FA jestem pod 1,5 roku i zupełnie nie mogę się przyzwyczaić do ich interfejsu, nie pasuje mi on, jest nieintuicyjny i niewygodny. Tu, na AP już po kilku tygodniach śmigałem i opanowałem większość funkcji. Z FA korzystam jak z siekiery i obawiam się, że to samo stanie się z nowym AP...

 

Kilka ważnych rzeczy na początek, bo moja lista uwag i pomysłów jest zbyt długa...

 

-błagam, Adamie, PRZYCIEMNIJ TŁO! Oczy mnie bolą, głowa mnie boli, nie mogę na to patrzeć. To jest okrutne. Starczy zamienić kolor tła na jakiś szary, najlepiej też tło pod postami. Stare forum było za jasne, ale to jest zwyczajni nieakceptowalne. I to jedna z cech "nowoczesnych interfejsów", której nie trawię - wszędzie ten wstrętny, biały kolor. Znacie sprawę Adobe Readera? Jego nowa wersja miała przez jakiś czas całkowicie białe tło, w odróżnieniu od poprzednich, gdzie było ono szare. Nie dało się tego zmienić. Ja osobiście wywaliłem tą nową wersję tak szybko, jak zainstalowałem. Ludzie rozpoczęli nagonkę i wreszcie Adobe się ugięło - zmienili kolor. Mam nadzieję, że tutaj będzie łatwiej o zmianę :)

 

-bardzo brakuje mi wyświetlania tylko nieprzeczytanej treści na stronie głównej, zamiast wszystkich ostatnio aktywnych wątków. To jest coś, za co Astropolis uwielbiałem. Wiem, że jest przycisk "nieprzeczytana zawartość", ale nie o to chodzi, żeby go klikać przy każdej wizycie na forum. Zresztą, wygląd tej nieprzeczytanej zawartości jest zdecydowanie zbyt rozwleczony (tak jak na FA...), to powinna być zwarta lista wątków, jak wcześniej. Proponuję na głównej dać opcję "sortuj według nieprzeczytane", albo checkboxa "ukryj przeczytane", czy coś takiego. Po co wyświetlać na liście wątki, które już widzieliśmy? Myślę, że każdemu bardziej się przyda widzieć tylko to, czego nie widział.

 

-ktoś już wspominał, że obecnie statusy nie wyświetlają się w całości na głównej. Tekst jest przycięty, a odpowiedzi całkiem ukryte. To kolejny zły krok w stronę FA. Zawsze lubiłem tutejsze statusy za to, że wszystko było od razu widoczne, nie trzeba było się wszędzie przeklikiwać. Teraz na obu formach jest ten sam dramat. Obawiam się, że przestanę z nich korzystać, tak jak na FA, a tak bardzo je lubię... Jeśli da się coś z tym zrobić, to bardzo proszę, będę niezmiernie wdzięczny!

 

-proponuję umieścić statusy powyżej paska z kategoriami. Te kategorie będziemy raczej rzadko zmieniać (może by zrobić ich minimalizowanie?), a statusy to coś, co powinno być widoczne od razu, po wejściu na stronę.

 

-popieram wniosek o przywrócenie kropek przenoszących do ostatniego posta! Tak, wiem że teraz kliknięcie nazwy tematu to robi, ale to jest po prostu niekonsekwentne. Na całej reszcie forum są kropki, brakuje ich tylko w tym najważniejszym miejscu - widoku "płynny". Kropki są w widoku "tabela", gdzie możemy swobodnie buszować po kategoriach (jakby ktoś szukał, :) bo chyba nie wszyscy to znaleźli), są nawet w poleceniach na górze strony. A w widoku "płynny" nagle bez powodu ich nie ma.

 

-A i jeszcze jedno: Gdzie są stopki? Dlaczego ich nie ma?

 

To tak na szybko, co najważniejsze.

 

PS. Podczas pisania tego posta moje oczy krzyczały: "zgaś to białe forum"...

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem za jasnym (nie chcę ci Mateuszu dawać dyslajka "sad")

 

Jasność możesz tła dla tekstów sobie przeregulować w Windows

 

Pozdrawiam

EDIT:

ups ... to chyba nie takie proste jak przypuszczałem ... trzeba chyba ściemniać cały ekran - ja akurat mam i stąd taki spokój z mojej strony ;)

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ekolog napisał:

a ja jestem za jasnym (nie chcę ci Mateuszu dawać dyslajka "sad")

 

Jasność możesz tła dla tekstów sobie przeregulować w Windows

Ekologu, wszędzie jest potrzebny umiar, a z tym kolorem został po prostu przekroczony. Przypominam, że jesteśmy na forum astro i jak nikt inny nie lubimy tego, co jasne.

Ja nie chcę sobie psuć wyglądu wszystkich aplikacji, żeby zmienić forum, zresztą to działa dla stron internetowych w ogóle? Prędzej napiszę jakiś program, który będzie podmieniał kod strony przy ładowaniu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał!

Spory krok naprzód!

Mam już przygotowaną listę "życzeń" i "zażaleń", ale jej nie przedstawię, bo to trochę jakbym marudził o kolor sofy zanim jeszcze ktoś ją wniósł i zanim w ogóle ekipa remontowa wyszła z mieszkania ;) Poza tym prototyp pewnie będzie poprawiany na bieżąco. Przyczepię się do sofy, jak już ekipa remontowa powie: "skończyliśmy" ;)

 

Odnośnie dodatkowych przycisków: mocno popieram. Czasem chciałoby się dać komuś sygnał, że jego wypowiedź mi się nie podoba, albo wywołuje moje zmieszanie.

Jednocześnie sam będę miał sygnał, kiedy moje wypowiedzi wywołują czyjeś niezadowolenie. Prosty przykład: "Lajki" za dowcipy w wątku z dowcipami powinny odróżniać się od "lajków" za treść, pracę, czy zdjęcie.

 

Ogólnie jestem pod wrażeniem!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Ale wiesz, że post zajmuje sporo mniej miejsca na ekranie niż poprzedni? Dlatego zwiększyłem ilość wyświetlanych postów na stronie (z 20 do 40). To ogranicza konieczność częstszego klikania.

Zastanawiam się, dlaczego w dobie tak super inteligentnego wszystkiego co się da, nikt nie wpadł na tak elementarny pomysł, jak wyświetlanie na stronie nie stałej ilości potów, a stałej wysokości strony? Czyli tak, żeby w temacie, gdzie każdy napisał po 1 zdaniu było 40 postów, ale już jak mamy temat gdzie każdy post to 10 obrazków od Ekologa (taki przykład :) ), to żeby było tylko np 15 postów. Po prostu źle się otwiera taką stronę przeładowaną wielkimi postami lub obrazkami, która ma kilometr długości. Dziwię się, że takiego rozwiązania nie znalazłem nigdzie w internecie. Może da się to zrobić?

5 godzin temu, JaLe napisał:

Czysto, sterylnie - nijako :(  tak bym to podsumował.

O to to właśnie. Z ust mi to wyjąłeś :) Dokładnie takie mam zdanie o większości nowoczesnych stron i interfejsów.

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Ten trend wynika z zupełnie czegoś innego. Kiedyś internet był przeładowany masą bajerów i estetycznych dodatków. Trzeba było godzinę szukać przycisku, żeby coś zrozumieć. Badania UX (użyteczności i doświadczeń użytkownika) prowadzą wszystkich do bardzo podobnej puenty. Zawsze, ale to zawsze, kiedy za priorytet stawiasz sobie użyteczność, szybkość, skalowalność, obsługę wielu urządzeń, dojdziesz do podobnych wniosków. Treść i użyteczność jest najważniejsza. Nie można dzisiaj doprowadzać do tego, żeby każdy użytkownik musiał uczyć się każdego portalu. To znaczy - można, ale efekt będzie taki, że zostaniesz w portalu sam.

Wiesz co Adam... Jak już pisałem, od 1,5 roku nie mogę się nauczyć FA, którego interfejs jest podobny do nowego AP. Zgadzam się, że podobny wzorzec stron jest dobry, bo nie trzeba się uczyć każdej na nowo. Ale ten wypracowany obecnie wzorzec jest ZŁY! Starego AP nauczyłem się w mgnieniu oka, jak dla mnie to był wzorcowy interfejs!

Idealnym przykładem złego interfejsu jest dla mnie FB. Po prostu nie mogę zrozumieć, dlaczego jest taki beznadziejny, skoro mają tam tysiące ludzi, którzy za to odpowiadają... Ale to już temat na inny wątek...

6 godzin temu, szuu napisał:

od razu widać powiew nowych trendów designowych :)

To właśnie najgorszy koszmar, który właśnie się ziścił. Jak już pisałem, zupełnie do mnie nie przemawiają te nowe designy i niestety Astropolis też dotknęła ta klapa. Głównymi cechami, których szczególnie nie toleruję to:

-wszechobecne marnowanie miejsca na puste przestrzenie, za wysokie paski, za duże odstępy między tekstem, za grube ramki, za dużo zbędnych upiększaczy (szczególnie w wersji mobilnej, ale desktopowej też)

-za dużo scrollowania

-za jasne kolory

-ukrywanie treści na głównej stronie (patrz statusy)

-zbyt "płaski" wygląd - płaskie przyciski, ramki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wygląda lepiej. Dobre są opcje przełączania wyglądu forum i to, ze system pamięta zmiany. A nie trzeba klikać "kategorie" aby sprawdzić ulubione działy. No i klasyczny podział jest bardziej czytelny. 

Z minusów - górny pasek trzeba zmienić, bo taki jałowy. No i szybkość - mi chodzi potwornie wolno - każde  kliknięcie to kilkanaście sekund zanim załaduje temat. Chyba, że to zbyt nowoczesny silnik jak na moją przeglądarkę, jeżeli nie komputer i system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, bo się jeszcze Adamie obrazisz :) Przede wszystkim gratuluję przeniesienia i upgradeu forum! To nie tak, że na wszystko tylko narzekam, jest wiele rzeczy, które mi się podobają. Fajnie, że udało się pozbyć staroci w "backendzie", to coś czego nie widać, ale sporo zmienia. Np to, że wreszcie nie ma krzaków w emailach z powiadomieniami o PW :) Jestem przede wszystkim pod wrażeniem szybkości tej aktualizacji. Myślałem, że tylko przeniesiesz bazę, a tu taka niespodzianka. Nie no, chyba już wcześniej musiałeś mieć sporo przygotowane, bo nie wierzę, że to tak z dnia na dzień :)

Zmian jest dużo, więc naturalnie pojawia się dużo uwag. Stąd tyle mojego marudzenia. Ale marudzę nie dla marudzenia, tylko mając na względzie dobro forum i nas wszystkich :) Już dużo zrobiłeś, teraz tylko to dopracuj i będzie cacy.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MateuszW napisał:

-bardzo brakuje mi wyświetlania tylko nieprzeczytanej treści na stronie głównej, zamiast wszystkich ostatnio aktywnych wątków. To jest coś, za co Astropolis uwielbiałem. Wiem, że jest przycisk "nieprzeczytana zawartość", ale nie o to chodzi, żeby go klikać przy każdej wizycie na forum. Zresztą, wygląd tej nieprzeczytanej zawartości jest zdecydowanie zbyt rozwleczony (tak jak na FA...), to powinna być zwarta lista wątków, jak wcześniej. Proponuję na głównej dać opcję "sortuj według nieprzeczytane", albo checkboxa "ukryj przeczytane", czy coś takiego. Po co wyświetlać na liście wątki, które już widzieliśmy? Myślę, że każdemu bardziej się przyda widzieć tylko to, czego nie widział.

 

Mateusz, nie wiem jak u Ciebie wyświetla się główna strona AP, ale wg mnie jest tak jak było po staremu (najnowsze pojawiające się na forum wątki). na FA jest lista podfor i to jest fantastycznie nieczytelne (główny powód dlaczego mnie tam nie ma).

 

Obok "Dodaj nowy temat" masz trzy kafelki, przełączające wygląda forum.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem młodszy to wszelkie zmiany w IU przeżywałem jak Mateusz. Ale teraz zdecydowanie mi bliżej reakcji Maćka - jest super :)

 

AP w odróżnieniu od innych for Astro miało zawsze jasne tło - traktuje to jako wyróżnik i nie chciałbym żeby się zmieniało. Czy to pasuje dla forum o "nocnej" tematyce? Hmm... niech odpowiedzią będzie nazwa największego forum o naszej tematyce na świecie, czyli CloudyNights. Zawsze sie zastanawiałem dlaczego "pochmurne noce" - ano dlatego, że w taką pogodę je przeglądamy. Wiec kolor nie musi być ciemny, bo przecież nie korzystamy z forum w czasie nocnych obserwacji.

 

16 minut temu, wimmer napisał:

Odnośnie dodatkowych przycisków: mocno popieram. Czasem chciałoby się dać komuś sygnał, że jego wypowiedź mi się nie podoba, albo wywołuje moje zmieszanie.

Jednocześnie sam będę miał sygnał, kiedy moje wypowiedzi wywołują czyjeś niezadowolenie.

 

Popieram zdanie Wimmera. Nie ma złych przycisków - co najwyżej może być niewłaściwe korzystanie z nich. Pamiętajmy że coraz częsciej naszą społeczność odwiedzają "promotorzy" różnych dziwnych teorii, niech chociaż Sad i Confused (smutek i zakłopotanie) będzie naszym orężem, zanim jakiś mod postanowi zainterweniować.

Traktujmy to także jako element konstruktywnej krytyki, której trochę brakuje na forum.

 

Odnośnie innych rzeczy:

- brak podglądu posta w czasie jego pisania

- przy napisie "astropolis" brak loga,

- brak Favicon'a,

- okrągłe awatary - kojarzy mi sie to z FA, tutaj zawsze były kwadratowe i takie powinny zostać,

- no i Panie Jesion - jak się ustawia grafikę w tle profilu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marek_N napisał:

- okrągłe awatary - kojarzy mi sie to z FA, tutaj zawsze były kwadratowe i takie powinny zostać,

- no i Panie Jesion - jak się ustawia grafikę w tle profilu? :)

 

Jak wejdziesz w swój profil to masz przycisk na tle "Grafika tła" i tam wybierasz obraz :-)

 

Również jestem za kwadratowymi awatarami.

 

przy okazji @Adam_Jesion ciężko jest pociąć cytat na mniejsze i odnosić się do poszczególnych wypowiedzi. W źródle dokumentu jest kod html a poprzednio był, prosty jak konstrukcja cepa, BBCode. W htmlu też sobie poradzę, ale sądzę, że inni mogą mieć problem. Da radę zmienić na BBCode?

 

Chodzi o to by nie było ogromnych cytatów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pav1007 napisał:

Mateusz, nie wiem jak u Ciebie wyświetla się główna strona AP, ale wg mnie jest tak jak było po staremu (najnowsze pojawiające się na forum wątki). na FA jest lista podfor i to jest fantastycznie nieczytelne (główny powód dlaczego mnie tam nie ma).

 

Obok "Dodaj nowy temat" masz trzy kafelki, przełączające wygląda forum.

Wiesz co... chyba masz trochę racji. Sam nie wiem, czy tu głupoty nie napisałem, muszę się zastanowić. Może i jest jak było? Kurcze, brakuje mi możliwości odpalenia starego forum, żeby to lepiej porównać. W google grafika prawie pusto...

Tak, te kafelki widzę i są bardzo fajne :)

5 minut temu, Marek_N napisał:

AP w odróżnieniu od innych for Astro miało zawsze jasne tło - traktuje to jako wyróżnik i nie chciałbym żeby się zmieniało. Czy to pasuje dla forum o "nocnej" tematyce? Wiec kolor nie musi być ciemny, bo przecież nie korzystamy z forum w czasie nocnych obserwacji.

Ja nie mówię, żeby forum było ciemne. Chcę tylko, żeby je stonować, żeby było jak dawniej. Pozbyć się śnieżno białej bieli, wrzucić trochę szarości. Teraz na prawdę mi się źle na to patrzy, bolą mnie oczy.

A co do korzystania z forum przy obserwacjach - mów za siebie :) Ja często przy kadrowaniu obiektu wyświetlam sobie jego zdjęcie na AP i porównuję. Albo jak już sesja leci, to można sobie forum poczytać. No i dostajesz granat błyskowy po gębie...

Nawet nie trzeba być przy teleskopie. Starczy, że czytam forum w nocy w domu. To jest nieprzyjemne i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.