Jump to content
Sign in to follow this  
dja.obserwator

R Ser

Recommended Posts

Według biuletynu AAVSO na początku Lipca czyli nie za cały miesiąc spodziewane jest maksimum blasku czerwonego olbrzyma a mowa o długookresowej  gwiazdy zmiennej R Ser należącej do grup miryda,typu widmowego M5 - M9. Jest położona w gwiazdozbiorze (w głowie Węża) została odkryta w 1826 roku przez niemieckiego astronoma Karla Ludwiga Hardinga. Według katalogu GCVS, Gwiazda w ciągu 356 dni zmienia swą jasność w zakresie  5.2 - 14.4 mag,a średnia jej wynosi 6.9 - 13.4 mag. Najwyższe maksimum było w Styczniu 2001 roku wtedy wyniosła 5.4 mag! Obecnie jej jasność wynosi około  7 magnitudo,tegoroczne maksimum powinno być wyższe niż poprzednie,ależ wygląda na to że tak! Spokojnie można jej zmienność zaobserwować przez Lornetkę w fazie maksimum jasności. Zachęcam wszystkich do obserwacji R Ser tej ciekawej mirydy :D

 

Krzywa jasności:  AAVSO

Mapka położenia R Ser źródło: SkyCharts (CdC)

R Ser krzywa.PNG

R Ser mapa.png

Edited by dja.obserwator
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

R Ser już po maksimum,pomału idzie w dołek. Obecnie jej jasność utrzymuje się na poziomie poniżej 7 mag! Jak widać tegoroczne maksimum było wyższe niż z 2016r. które wyniosło około 7 mag. Akurat przewidywane z biuletynu AAVSO maksimum R ser wypadło pod koniec czerwca i wyniosła jej jasność około 6.0 - 6-1 magnitudo :D Następne maksimum jasności spodziewane jest dopiero w 2018 roku!

R Ser.PNG

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej,warto obserwować R Ser bo według biuletynu AAVSO maksimum jasności wypada w połowie czerwca! Obecnie jej jasność oszacowałem wczoraj na około 7.0 mag :D

Edited by dja.obserwator

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 3.08.2017 o 16:30, dja.obserwator napisał:

Następne maksimum jasności spodziewane jest dopiero w 2018 roku!

Jak czas szybko zleciał :D

 

Ja jestem obrażony na Mirrę Cet gdyż, jako niedoświadczony obserwator dałem się nabrać w jakieś tam minimum i jak głupi błądziłem w tym rejonie po niebie, bo mi się układ gwiazd nie zgadzał :hmmm: taka historia :unsure:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według biuletynu AAVSO,maksimum dla R Ser wypada w połowie Czerwca 2019 roku :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.