Skocz do zawartości

QHY8Pro - tilt, krzywizna i inne nieszczęścia


Zywis

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera QHY8Pro zawieszona na TS APO 107/700 z TSFLAT 2,5 wszystko połączone kształtką o regulowanej długości z Astroktraka.

 

Wykonany flat w CCDInspektorze wygląda tak, jak w załączniku.  Przesunięcie jest mniej więcej takie samo niezależnie od obrotu samej kamery, jak i kamery łącznie  z kształtką.

 

593863b3c2e8c_Beztytuu.jpg.5cf5bcead7cb638bf1a597f8b22082ab.jpg

 

Wydruk z CCD Inspektora wygląda tak:

Krzywizna.jpg.7f6e20a56fe8796b187b98c8fcb7c693.jpg

A wykonane zdjęcie:

Light.jpg.e0bf6c62adcc5cae60491b90911016cd.jpg

 

Jaka może być przyczyna takiego pojechania gwiazd? Ugięcie wyciągu raczej nie bo wszystkie płyną do środka? Niewłaściwie dobrana długość kształki - jest zgodna z zaleceniami TS dla tego flattenera, a krzywizna to "tylko" 18%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kamera osc a u ciebie zdjęcie galaktyki jest mono. 

Odpowiednio debayeryzujesz fit? 

 

Wszędzie, wszystko jest na gwint? 

Wyciag nie ma luzów i jesteś pewien że nie powoduje ugiec? 

Zrob test :

1. Zrób kontrolne zdjęcie z teleskopem skierowanym poniżej rownika blisko meridianu 

2. Obroc kamerę i 180st, zrób zdjęcie

3. Obroc teleskop na drugą stronę meridianu i zrób zdjęcie. 

Pamiętaj że matryca po drugiej stronie meridian jest obrocona o 180st.

 

Jeżeli to wyciag sie ugina pkt3 to pokaże. 

 

Jeżeli ostrości nie ustawiasz w punkt to ona również będzie wpływać na wyniki podane przez ccdinspector na klatkach L

Ja flattem za bardzo bym się nie przejmował, jeśli prawidłowo działa w kalibracji. 

Najistotniejsze w ocenie w tym momencie powinny być klatki L. 

 

QHY8L w maximie debayeryzuje jako orion star shoot pro x0, y1. 

Zakładam że to ta sama matryca. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to zrób to co napisał Adam - wyreguluj odległość flattenera do matrycy. CCD Inspector mierzy na podstawie FWHM gwiazd więc jak masz niedobrze dobraną odległość to chcąc nie chcąc będziesz miał zafałszowane wyniki.

 

Jeśli przesunięcie na flacie jest niezależne od obrotu kamery (vide to co napisał Tayson) to znaczy, że jest nieosiowość na linii optycznej. Stawiam na złączkę, która ma regulowaną odległość, na takich elementach najłatwiej złapań lekkie ugięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być hobby, a jest krew, pot i łzy

Wyciągnąłem flattener od 99mm (zalecane) do 112mm, z krokiem co ok. 0,5mm. Każdorazowo wysuw+autofokus+Inspektor. Efekt taki jak na obrazkach, czyli lipa.

Wysuw realizowany przez obrót kamery na gwincie złączki

 

Autosave.png.708f1d64b0bfd730fd64625bd8f7df75.png6_72.png.3c06479ace2244b4c87f45321cc6752e.png6_36.png.1a36aae84c5f9fa41f588df87cc806a2.png6_05.png.dff113f49ac63612ca62bf603048dd7a.png

 

Do tego gwiazdy pojechane w każdym narożniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 a  może trzeba skrócić , a nie wydłużać 

 

Connecting a camera to the TSFLAT2,5:

For best results, a correct distance to the camera sensor is necessary. This distance is measured from the female M69 thread of the corrector. The thread itself does not count.♦ Focal length up to 500 mm ... 106 mm

♦ Focal length 510-600 mm ... 101 mm

♦ Focal length 610-700 mm ... 96 mm

♦ Focal length 710-800 mm ... 91 mm

♦ Focal length 810-950 mm ... 88 mm

♦ Focal length from 1000 mm ... 87 mm

If using filters, add 1 mm distance for compensating the glass path of the filter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Maro21 napisał:

 a  może trzeba skrócić , a nie wydłużać 

 

Connecting a camera to the TSFLAT2,5:

For best results, a correct distance to the camera sensor is necessary. This distance is measured from the female M69 thread of the corrector. The thread itself does not count.♦ Focal length up to 500 mm ... 106 mm

♦ Focal length 510-600 mm ... 101 mm

♦ Focal length 610-700 mm ... 96 mm

♦ Focal length 710-800 mm ... 91 mm

♦ Focal length 810-950 mm ... 88 mm

♦ Focal length from 1000 mm ... 87 mm

If using filters, add 1 mm distance for compensating the glass path of the filter.

Focal length 700 mm / Focal ratio f/6.5 with 2.5" full-frame flattener ... With the TS 2.5" full-frame flattener, you can achieve 100% illumination with full-frame sensors, too.

For attaching the TSFlat2,5 to the focuser, no adapters are necessary, the flattener fits directly to the focuser. One tube segment is removed. From the female M69 thread at the camera side to the camera sensor, the optimal distance is 99 mm.

 

skróciłem o 2mm, dalej będę próbował, jak się pogoda poprawi

Edytowane przez Zywis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem kiedyś z TSFlat2 oraz jakimś mało popularnym refraktorem i też zmuszony byłem dobrać eksperymentalnie.

Na początek skoki co 0,5mm są raczej zbędne. Jeśli wykorzystasz zakres 89-95 mm co 1 mm to powinieneś doszukać się przybliżonego położenia. Przy przejściu z położenia "za blisko" do położenia "za daleko" pojechanie gwiazdek zmienia trochę trend - mniej więcej jak na rysunkach w tym wątku https://stargazerslounge.com/topic/199452-flattener-reducer/. Jeśli uda się to wychwycić będziesz mógł blisko optimum szukać dokładniej właściwej odległości.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5mm to obrót kamery o 360stopni, tak było wygodniej. Na większe skrócenie, co sugeruje Marek, zabrakło nocy.

Porównywałem moje zdjęcia z innymi i wszystko wskazywało na zbyt krótki backfokus, dlatego od tego rozpocząłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie słusznie, bo tak pokazują gwiazdki - przynajmniej te, które widać na zdjęciu w 1szym poście. Jestem natomiast ciekawy, czy coś się zmieni, gdy zejdziesz w kierunku zmniejszania backfocusa. Przy swojej zabawie wiele lat temu doświadczyłem takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.