Skocz do zawartości

Guiding w Firecapture a ASI178MM-c


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem chyba na niemądry pomysł, że będę się bawił w mono. Zakupiłem ASI178MM-c i koło ZWOEFW 8s1,25. Wcześniej do astrofoto wykorzystywałem ASI178MC. Kamerę łączyłem z montażem portami Autoguidera i sterowalem w Firecapture - pomijam już to ze nigdy nie udało mi się uzyskać perfekcyjnego prowadzenia montażu. Korekty szły tylko w jednej osi. Fajnie by było jakby ktoś mi pokazał jakie powinny być ustawienia guidingu w FC dla Advanced VX. Ale to temat drugorzędny. Jak rozpakowałem cool to moim oczom nie objawił się port guidera tylko dwa USB2.0 (fajnie bo podłączyłem do tego focuser i koło).  Rozumiem że jest założenie ze kamera chłodzona wymaga osobnego guidingu i jestem się w stanie z tym pogodzić. Teraz pytanie. Do guidingu wykorzystam ASI178MC ale muszę zakupić albo szukacz 1,25 albo jakieś OTA choć na moim AVX i tak już za dużo wisi, a może lepiej OAG? 95% to będzie nadal US, ale już jak mam cool to pomyślałem tez o DS choć przy tej ogniskowej (SCT 9,25) dużego wyboru mieć nie będę. Kolejne pytanie czy przez OAG da się guidowac planety? Ustawienie montażu z zasłoniętą północą dla mnie to dramat. Dziękuję za pomoc. Strasznie dużo wątków pobocznych mi wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

port st4 można dokupić http://www.365astronomy.com/ZWO-USB-ST4-Adapter.html  .

Nie do końca rozumiem twoich uwag o chłodzeniu i guidingu . 

Próbowałem sparować asi178mmc z sct8 i przy tak małym czipie jest to bardzo problematyczne , za to z mniejszymi ogniskowymi wychodziło dość przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maro21 napisał:

Nie do końca rozumiem twoich uwag o chłodzeniu i guidingu . 

 

Weź pod uwagę że On ma nawyki planetarne gdzie kamerka jest detektorem i guiderem kadru jednocześnie bez OAG-a bo robi to zdjęciami które nagrywa (FC ma taką funkcję) a wszystko stanie się jasne :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwiera się plesniak nowy rozdział Twojego życia :) Wielkie zmiany przed Tobą :P Czy OAG czy guider to zależy od skali jaką będziesz chciał robić. Rozumiem że planujesz focić DS? To zupełnie inna bajka niż focenie US z guidingiem w jednej osi. Tu montaż musi stać dość dokładnie a korekty muszą być wykonywane bardzo delikatnie. Jeśli planujesz SCT 9,25 i ASI178MM-c robić DS to chyba od zbyt dużej skali zaczynasz i możesz się niepotrzebnie zniechęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, HAMAL napisał:

Otwiera się plesniak nowy rozdział Twojego życia :) Wielkie zmiany przed Tobą :P Czy OAG czy guider to zależy od skali jaką będziesz chciał robić. Rozumiem że planujesz focić DS? To zupełnie inna bajka niż focenie US z guidingiem w jednej osi. Tu montaż musi stać dość dokładnie a korekty muszą być wykonywane bardzo delikatnie. Jeśli planujesz SCT 9,25 i ASI178MM-c robić DS to chyba od zbyt dużej skali zaczynasz i możesz się niepotrzebnie zniechęcić.

 

Myślę o zakupie jakiegoś OTA. To maja być pojedyncze incydenty. Nie częściej niz 2-3 razy w roku :) Ale wtedy chyba teleskopem prowadzącym byłby SCT :). Sprawdziłem dzisiaj i jeszcze mam rezerwę dla AVX na 3 kg. Na wadze znalazł się SCT 9,25, Focuser, ADC, ASI 178MC, ASI178MM-c, ZWO EFW. Zawsze mogę odchudzić zestaw demontując szukacz :) Co do montażu OTA to mam takie ustrojstwo jak na obrazku.

IMG_7724.PNG

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to zbyt sztywno, stosuje się bardziej takie rozwiązania http://www.losmandy.com/secondary.html

 

10 godzin temu, plesniak napisał:

 Ustawienie montażu z zasłoniętą północą dla mnie to dramat.

 

Przy użyciu tej metody http://astrofotografia.republika.pl/Metoda_semi_dryfu.htm o godzinie pierwszej z zastosowaniem gwiazd HIP 95771 - HIP 84379 - HIP 73996 powinieneś montaż (nie widząc polarnej) ustawić naprawdę dość dobrze. 

 

Ja na Twoim miejscu mając taki zestaw bym przynajmniej spróbował w bin2 porobić w ognisku CST M27 z czasami 10-20 sek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodę dryfu znam, kiedyś byłem na spotkaniu PTMA i były warsztaty ale niestety mam za mało nieba. Na początku lipca jadę nad morze i może tam popróbuję choć białe noce będą przeszkadzać. Na razie spróbuję ogarnąć mono na Słońcu (H-alpha 7nm, OIII i SII) a na planety jednak pozostanę przy 178MC i mono wykorzystam tylko na baadera 685 choć i tak będzie to ekwilibrystyka w szybkim przepinaniu kamery. I tak cieszę się z postępów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, plesniak napisał:

Myślę o zakupie jakiegoś OTA. To maja być pojedyncze incydenty. Nie częściej niz 2-3 razy w roku :) Ale wtedy chyba teleskopem prowadzącym byłby SCT :). Sprawdziłem dzisiaj i jeszcze mam rezerwę dla AVX na 3 kg. Na wadze znalazł się SCT 9,25, Focuser, ADC, ASI 178MC, ASI178MM-c, ZWO EFW. Zawsze mogę odchudzić zestaw demontując szukacz :) Co do montażu OTA to mam takie ustrojstwo jak na obrazku.

Niestety, SCT nie nada się jako guider z powodu kiwającego się lustra. No chyba, że od obiektywu max 100 mm. Jeśli zamierzasz kupić jakąś małą tubkę do foto to dolicz jeszcze szukaczoguider i będzie cacy (no chyba, że tuba to newton, wtedy wypadałoby oaga dać, a to same kłopoty i trudności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, plesniak napisał:

Metodę dryfu znam, kiedyś byłem na spotkaniu PTMA i były warsztaty ale niestety mam za mało nieba. Na początku lipca jadę nad morze i może tam popróbuję choć białe noce będą przeszkadzać. Na razie spróbuję ogarnąć mono na Słońcu (H-alpha 7nm, OIII i SII) a na planety jednak pozostanę przy 178MC i mono wykorzystam tylko na baadera 685 choć i tak będzie to ekwilibrystyka w szybkim przepinaniu kamery. I tak cieszę się z postępów.

 

To nie jest metoda dryfu, różni się od niej bardzo, pozbywa się wszystkich jej wad, jest od niej dużo szybsza. Musiał byś przeczytać dokładnie opis.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Zazwyczaj na zdjęciach na których wyszedłem ładnie, jestem do siebie niepodobny ^_^ a na tym awatarze nie dość że wyglądam ładnie :D to jeszcze jestem do siebie podobny :D a to już sukces !!!

No, ba ............. najważniejsza skromność :D  .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.