Skocz do zawartości

Refraktor Bresser AC 102S/600


czarny1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy miał ktoś do czynienia z tym refraktorem w wizualu?

Potrzebuję czegoś jeszcze mobilnego na szybki wypadzik i tak się zastanawiam nad jego kupnem czy jest warto inwestować w taki sprzęcik?

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102s-102-600-ota/1829/

Edytowane przez czarny1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawię się nim od ok 3 tygodni. Zajmuję się tylko fotografią nieba, ale od pewnego czasu zaczęło mi brakować tej wizualnej części astronomii.

Tym bardziej, że kilka lat temu, właśnie na rzecz fotografii, wysprzedałem cały sprzęt do obserwacji wizualnych. W tamtym czasie posiadałem ED80 oraz Syntę 8.

W założeniu, wydatek na zakup teleskopu miał być budżetowy. Teleskop miał być w miarę kompaktowy i mobilny. Po wielu przemyśleniach wybór padł na refraktor achromatyczny na jakimś montażu AZ.

 

Byłem już zdecydowany na SW 80/400, kiedy otrzymałem wiadomość od znajomego z linkiem właśnie do tego Bressera. Pomyślałem że warto zaryzykować i zamówiłem razem

z montażem AZ4. Teleskop jest dość sporych gabarytów w porównaniu z ED80 oraz SW80/400 (także kiedyś go miałem :)).

 

Po rozpakowaniu, pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy, to piękny, biały kulturalnie wykonany refraktor, no i ten wyciąg!

2,5" wyciąg w tym teleskopie jest rewelacyjny. Znajomy stwierdził że jest aż za dobry do obserwacji wizualnych :)

Zamówiłem sobie od razu kątówkę 2", ponieważ uwielbiam szerokie pole a dzięki uprzejmości jednego ze znajomych, mam możliwość testowania okularu 32" i napiszę tylko, że

z pierwszych testów tego okularu (choć w jasną noc oraz przy Księżycu prawie w pełni) wynika, że ten refraktor pięknie sobie radzi z szerokimi polami w szerokich okularach z szerokim (71') polem.

 

Z wcześniejszych moich testów wynika, że okular zestawowy (Bresser Superplossl 26 mm, 58') jest świetnie skorygowany i na pewno na początek będzie znakomicie się nadawał do obserwacji.

Zdążyłem już w nim zobaczyć kompleks mgławic w Strzelcu z filtrem Omega DGM NPB 2" , więc wiem co piszę :)

Do zestawu dokupiłem sobie jeszcze budżetowy okular planetarny SWA Plossl 6mm wraz z soczewką barlowa 2x Vixen.

Teleskop radzi sobie pięknie na planetach oraz  Księżycu. Z okularem 6mm można śmiało obserwować pasy chmur na Jowiszu, WCP a nawet tranzyty i cienie większych księżyców!

Rewelacyjne obrazy daje również Saturn. Piękne szczegóły potrafi pokazać również na powierzchni Księżyca.

 

Teraz chwilę o aberracji chromatycznej, kontraście i ostrości. Testy wykazały, że refraktor Bresser 102/600 wykazuje minimalną aberrację chromatyczna a wiem co piszę ponieważ przez kilka lat posiadałem ED80! Okazało się że przymknięcie obiektywu do 85mm daje naprawdę świetnie skorygowany obraz planet oraz Księżyca. Poza świetnie kontrolowaną aberracją chromatyczną, obiektyw nie wykazuje większych niedoskonałości w porównaniu z ED80.

 

To tyle na początek. Jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania to pisz. Mogę oczywiście wykonać jakieś zdjęcia w zbliżeniu na sprzęt, czy poszczególne elementy.

Ja na pewno mogę go z czystym sumieniem polecić.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.