Skocz do zawartości

_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zbudowałem napęd kompensujący ruch obrotowy Ziemi.

Napęd składał się ze sterownika, silnika krokowego, paska i przekładni okresowo obracających osią RA.

Sterownik to dwie płytki:

- pierwsza  z up M16c (uP od Renesas popularny w automotive), ftdi i modułem zasilania

- druga z mostkiem H (TLE4208G) do sterowania silnikiem, konektorem do LCD i klawiatury.

 

Silnik krokowy 0.9 step/deg, 1A i do tego dwa koła zębate (44 i 18 zębów) połączone paskiem 3M 9mm

Więcej szczegółów i zdjęć można znaleźć w wątku: Napęd osi RA do montażu CG4.

 

Napęd połączyłem z montażem Vixen Polaris na którym najczęściej wieszam Canona 350d z makiem 3m-6a (500mm F/6.3).

Taka konfiguracja pozwala uzyskiwać 60sek ekspozycje z uzyskiem 90%. Wydłużanie czasu ekspozycji dramatycznie wpływa na uzysk.

Postanowiłem przygotować kolejną wersję napędu głównie z myślą o wydłużeniu czasów naświetlania.

 

Nowy napęd odziedziczy po poprzedniku:

                - sterowanie migawką Canona,

                - automatyzację metody dryfu,

                - star trails,

   - możliwość konfiguracji prędkości pracy silnika, czasów naświetlania, podniesienia lustra itp., konfiguracji trybów (dryf, star trails)

   - bootloader.

 

Wymiecione zostanie:

                - Mostek H: TLE4208G zastąpiony zostanie sterownikiem Stk682 (mikrokroki do x128),

                - silnik krokowy na 1.8 deg/step, 2.6A

                - podświetlenie w LCD z niebieskiego na czerwone

                - koła zębate na 72 i 16 zębów

                - obudowa

 

Kolejne etapy powstawania napędu będę zamieszczał w tym wątku. Wszelkie uwagi mile widziane.

 

Zmiany w Excelu wyglądają następująco:

vkRaDrive_v2.jpg.30cc7c2dd97156c907be4d2e31839b7c.jpg

Edytowane przez _vk_
dodanie obraza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Sztangielki cool...

Czemu zrezygnowałeś z silnika 400 krokowego?

Ja korzystam z takiego   (42mm-0-9-jk42hm48-1684-reprap-3d.html)

w moim CG5 działa płynnie.

Patent z magnesem super. Z jakiej części HDD jest magnes?

Edytowane przez mirek01
Literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zielony trochę jestem, żeby coś od siebie dodać w takich zaawansowanych układach elektronicznych.

Ale podoba mi się ta rurka na której montaż jest zamontowany, bo i mi by się takie coś przydało do statywu ze sklejki.

To jest kupione, czy własnej roboty?

O sztangielkach sam myślałem i prawie kupiłem używane, bo jeszcze nie mam przeciwwagi , ale do mojego niskiego statywu byłu by za duże.

Ważą o połowę mniej niż ołów, więc jestem w trakcie rozbierania kilku mniejszych akumulatorów ołowiowych. Już 3kg ołowiu mam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirek01 - taki miałem wiec na razie dałem 200 kroków. Nie chciałem niszczyć poprzedniej bo może przyda się do porównań. Magnes wyjąłem ze środka jakiegoś starego hdd. Zdziwiłem się bo myślałem, że to może rozmagnesować talerze. Dużo magnesów neo widziałem też w sklepach z częściami elektronicznymi.

Adm2 - rurka własnej roboty, ale ponieważ kołnierz się zwęża, to nie było to takie trywialne. Gdzieś na forum jest obrazek, jak to było fazowane.

Jeśli będę zadowolony z efektów to postaram się na https://sourceforge.net założyć projekt open source sterowania napędem na Raspberry Pi – RAPiDrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki malutki luz pomiędzy zębatką na silniku a osią silnika będzie miał jakieś znaczenie, ale takie coś da się ulepszyć owijając oś silnika taśmą przezroczystą.

Robiłem tak kilka razy i działa. Tylko na śrubkę trzeba wyciąć w plastrze otwór.

Solidnie zamontowane :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy bez rewelacji. Jest jeszcze sporo do poprawy, ale po pierwsze muszę wykonać regulację naciągu paska. Po drugie poprawić trochę soft i będzie dużo lepiej. Na razie crop z czterech fotek 55sek. zrobionych przy braku polarnej (była gdzieś w chmurach.) 

Zobaczcie na zaznaczoną na żółto gwiazgę, bo nie mogę namierzyć ją w stelarium.daneb.jpg.6f6b63ea80cf1b8bfbfb2c9b6e88d169.jpgdeneb_z.thumb.jpg.faa543243a216b21edea4f261a7b4cec.jpghip102189.jpg.ee8b62fc62757099ee7bfd2922092595.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny kształt gwiazd w centrum kadru i pojechane na jego brzegach wynika (moim zdaniem) ze zbyt sztywnego naciągu paska i wynikającego z tego dużego oporu. Powoduje to dranie układu, które najbardziej objawia się na brzegach. Proszę o weryfikację, czy dobrze myślę. Zrobiłem regulację naciągu paska (później wrzucę fotki jak) i teraz obracam montażem w RA praktycznie bez oporu.

Wyjaśnijcie też, dlaczego na screen shot'cie (tam gdzie czerwony krzyż) ze Stellarium nie ma gwiazdy zaznaczonej żółtym kółkiem na moich fotkach. Czy to nie ten obszar, czy bład bazy Stellarium, czy może coś innego.

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedyś za mocno napięty pasek ośkę krokowca złamał, ale to było na szybszych obrotach i w innym urządzeniu.

Ja napinam paski przez zrobienie wydłużonych otworów, albo otworów na silnik który można dalej odsunąć albo całą blachę z silnikiem.

Nie wiem czemu gwiazdy są kwadratowe. Ale widać że każda gwiazda jest z jednej połowy jaśniejsza niż z drugiej, tak jakby w pionie.

Na pierwszy rzut mojego oka, żeby z okrągłej gwiazdy zrobić kwadrat, gwiazda musiała by być o 1/4 mniejsza niż te na zdjęciu i objektywt musiał by się ruszać pionowo + lekki dryft, z powodu braku widoczności ncp.  Bo na Twoje wyliczenia prędkośći krokowców to raczej można polegać :-)

U mnie w Stellarium też nie ma tej gwiazdy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.