Skocz do zawartości

Tania kamerka CMOS.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o takich tanich kamerkach z matrycą CMOS??? Wiem, że nie nadają sie do DS-ów (i tak mam Dobsona) ale może do planet albo Łysego by się nadawały. Jedna z nich ma parametry: Pixels 300k, Min. illumination: 5 lux @ f1.4. Co one oznaczają??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nędzne parametry oznaczają naprawdę kiepski wyrób, skreśl go na starcie, szkoda tracić na na to energii i zachodu.

Przy realnym obiektywie kamerki z otworem nie 1,4 tylko 2,8 czułość względna wypadnie na poziomie 20 Lux'ów :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy realnym obiektywie kamerki z otworem nie 1,4 tylko 2,8 czułość względna wypadnie na poziomie 20 Lux'ów

 

A gdyby tak wymontować obiektyw i w jego miejsce dać jakiś lepszy np. fotograficzny? Albo w ognisku głównym teleskopu cykać fotki? Czy do planet mała czułość ma znaczenie bo do Łysego to chyba nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do księżyca owszem się nadają. Oczywiście myśle o przyłączeniu jej do obiektywu i teleskopu. Do planet to juz porażka. Ale np. są ok do Słońca. W czerwcu przeprowadziłem z CAMKu transmisje internetową z przejścia Venus własnie przy uzyciu taniej kamerki DEXXA za 50 zł. Dzięki tej kamerce uzyskalismy niewiarygodnie dokładny wynik pomiaru AU.

 

Więcej tutaj: http://sun.vipserv.org/wyniki_vt2004.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś kupiłem chyba za 100zł kamerke CMOS do planetek i Księżyca sam zobacz jakie zdjcia nią strzeliłem: jednym słowem nieopłaca sie ich kupować jeżeli mamy na myśli fotki jasnych ciał niebieskich :salu: przesiadłem sie z czasem na Logitecha 4000 pro i efekty sa o niebo lepsze 8) :D

Jowisz 640&480 F=900mm+Barlow 3 & Saturn f=2700mm.jpg

 

Picture 68.jpg

 

Księżyc (góry) 640&480.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo tego, że wszyscy odradzają badziewne kamerki CMOS ja kupilem w LIDLU za 70zł kamerkę ''Typhoon Webshot II usb 300k''

 

Parametry:

USB 1.1 plug & play

Resizable video window 160*120, 176*144, 320*240, 352*288, 640*480 and full screen display.

Full motion video capture up to 30fps.

Hardware & software snapshot.

Real-time MPEG-1 video recording.

Still image capture as BMP or JPG file format.

Convert recorded AVI file into MPEG-1

Video Conferencing.

Video security.

TWAIN compliant.

Microsoft WDM driver compatible.

Bundled software: Honestech CameraPlus

 

Specifications

Hardware Specifications

Interface : USB1.1

Lens: 1/3"

View angle: 50°

Focus: Pan focus (manually)

Image sensor: CMOS type

Pixels: 300k

Exposure: 1/50-1/20000

AWB: Auto white balance

AGC: Auto Gain Control

S/N ratio: 45dB

Min. illumination: 5 lux @ f1.4

 

General Specifications

Power requirement: +5Vdc via USB cable

Power consumption: 48mA * 5Vdc

LED indicator: Power ON - Green

Dimension: 66(L) * 66(W) * 70(H)mm

USB cable length: 1.5m

Weight: 120g

Regulatory: CE, FCC

 

 

 

 

Dziś w nocy ustrzeliłem nią Saturna. Efekty przedstawię wkrótce.

kamerka.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestackowałem Saturna i wrzucam do oceny. Przyznaję się bez bicia, że na stackowaniu i obróbce jeszcze się nie znam, dopiero się uczę. Wybralem tylko najlepsze i nieporuszone klatki i zestackowalem Registaxem 2.0. Tej nocy wiatr bardzo wiał i procent nieporuszonych klatek jest bardzo mały. Niestety nie pamiętam ile klatek poszlo do obróbki.

SAT2.JPG

 

sat1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale wrzuć łysyego to wiele wyjaśni

 

Ok, ok, jak tylko będzie pogoda to cykne Łysego :salu:

 

A tak poza tym to jaka będzie czułość tej kamerki po podłączeniu jej do obiektywu T-34 4/40 od Smieny albo w ognisku mojego Newtona??? Producent podaje coś takiego: 5lux f1,4.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 5lux jest podawane jako czułość względana przy P=1,4

przy P=2 jest już 10Lux,

Przy P=2,8 jest już 20lux,

a przy P=4 to wychodzi szokująca wartość 40 luxów :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak masz światłosiłe ok. 10 to sobie porównaj ile miałbyś przy f/4 a ile przy f/10. Tak jak mówie to jest kamerka tylko do astrofoto planetarnego mże jakieś podwójne by jeszcze wyciągnął ale to tyle jak na możliwości tego sprzetu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... ołówek i papier do szkicowania planety też są "jakąś altyernatywą" a wychodzą jeszcze dużo taniej :wink:

 

Ps. Nie bardzo rozumiem po co tyle kombinować mając sprawdzoną w boju jakość poczciwych Vest i ToUCam'ów :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Januszu Rumun trafił najprawdopodobnie "fuksem" na ta kamerke ale jak widać dobre daje obrazy aha tamten post z tą alternatywą miał być takim niby żartem ale wcieło emotka :lol: i dlatego zrozumiał pan to poważnie przepraszam za ten mały błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co tyle kombinować mając sprawdzoną w boju jakość poczciwych Vest i ToUCam'ów

 

W pełni się z Tobą zgadzam Janusz ale wiesz.... nie każdego stać na ekstra sprzęt. Ta kamerka kosztowala 70zł więc nie ma co równać jej do np: Vesty. Każdy musi od czegoś zacząć a z biegiem czasu i po nabraniu doświadczenia (i kasy) można przesiąść się na coś lepszego. Ja jestem na razie zadowolony z wyników bo to mój pierwszy kontakt z astrofoto. Oczywiście DS-ów nie zamierzam focić ze względu na Dobsona więc super czułość i długie czasy nie są mi potrzebne. Nastawiam się tylko na planetki i Łysego.

Pozdrawiam Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.